zajęcia integracyjne


KONSPEKT DO LEKCJI ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH

I. METRYCZKA KONSPEKTU

  1. Imię i nazwisko:

  2. Data: 28.09.2004

  3. Typ szkoły: szkoła podstawowa.

  4. Klasa: 5b.

  5. Miejsce lekcji: pracownia polonistyczna.

  6. Czas trwania lekcji: 1x45 min.

II. Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej.

1. Temat lekcji poprzedniej: Sprzątanie świata.

  1. Temat lekcji prowadzonej: Zajęcia integracyjne.

  2. Temat lekcji następnej: Gry i zabawy dydaktyczne .

III. Cele operacyjne.

Integracja zespołu klasowego, ustalenie reguł obowiązujących w klasie. Poszukiwanie propozycji spędzania wolnego czasu, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie zadaniowej.

IV. Metody nauczania: aktywizujące (burza mózgów, praca w grupach).

V. Fazy nauczania: praca indywidualna i zbiorowa.

Środki dydaktyczne

1. Tablica.

Czas lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

0 - 5

5-10

10-20

20-30

30-43

43-45

Czynności organizacyjne

1. Sprawdzenie obecności.

2. Skoncentrowanie uwagi uczniów.

Nauczyciel informuje co będzie tematem zainteresowania na lekcji. Podaje temat lekcji. Uświadamia cele lekcji, stara się wywołać zainteresowanie wśród uczniów.

Ćwiczenie 1 „Moje wakacje”. Na początku nauczyciel mówi o swoich wakacjach.

Ćwiczenie 2 „Zgadnij kogo mam na myśli”. Nauczyciel wybiera jednego ucznia z klasy.

Ćwiczenie 3 „Co mi przeszkadza w klasie?”. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Jedna grupa ma za zadanie wypisać na tablicy „zachowanie utrudniające zachowanie w klasie”, a druga „zachowanie ułatwiające pracę w klasie”.

Zakończenie lekcji. Nauczyciel żegna się z uczniami.

Każdy uczeń przedstawia się, podaje informacje o swoich wakacjach (gdzie był, co wiedział, kogo spotkał, co robił, przekazuje swoje wrażenia).

Wybrany uczeń w myślach wybiera sobie kolegę lub koleżankę z klasy, zadając siedem pytań zaczynających się od „czy” np. „czy to jest chłopiec?”. Pozostali uczniowie próbują odgadnąć kto to jest. Osoba która odgadła wybiera inną osobę z klasy.

Uczniowie wypisują swoje propozycje na tablicy. Następnie wybierają te punkty które chcieli by uwzględnić jako obowiązujące w kontrakcie klasowym.

Uczniowie wychodzą z sali.

WNIOSKI:


