Zabawy i gry ruchowe kl II


Konspekt dla klasy II

Temat: Zabawy i gry ruchowe

Cele główne lekcji:

Umiejętności: 1. Jastrząb i kury- zabawa bieżna.

2. Skoki żabki - zabawa skoczna.

3. Zagubiony kotek - zabawa słuchowa.

Motoryczność: Kształtowanie szybkości, zwinności, koordynacji ruchowej.

Wiadomości: Znajomość zasad przepisów zabaw i gier ruchowych.

Wychowawcze: Wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego.

Miejsce zajęć: Sala gimnastyczna.

Data: 15.09.2003

Klasa: II b, II a

Tok lekcji

Zadania Szczegółowe

Czas

Metody

Środki pomocnicze

1. Organizacja

2. Zabawa orientacyjno porządkowa

3. Zabawa na czwora-

kach.

4. Zabawa skoczna.

5. Zabawa słuchowa.

6. Zabawa bieżna.

7. zabawa ze śpiewem.

8. Zabawa rzutna.

9. Zakończenie lekcji.

Zbiórka w szeregu, podanie zadań lekcji, podział na zespoły.

„Znajdź swój kolor” - dzieci otrzymują szarfy według kolorów. Biegają w dowolnych kierunkach. Na sygnał „stój” zatrzymują się. Gdy nauczyciel podnosi rękę, biegną szybko do swoich kolorów i ustawiają się parami.

„Kocięta z piłeczkami” - dzieci w luźnej gromadce w przysiadzie podpartym. Prowadzący rozsypuje kolorowe piłeczki na podłodze. Dzieci jak kotki na czworakach dobiegają do piłeczek i bawią się nimi.

„Skoki żabki” - żabki skaczą z miejsca na miejsce. Na sygnał zatrzymują się w przysiadzie podpartym i kumkają lub rechoczą, po czym dalej podskakują.

„Zagubiony kotek” - siedzące w kole dzieci (kotki) opuszczają główki, jedno z nich miauczy cichutko, podczas gdy drugie, wyznaczone dziecko wsłuchuje się w głos zagubionego kotka i stara się go znaleźć. Odnaleziony kotek idzie na miejsce szukającego.

„Jastrząb i kury” - w narysowanym z boku kole stoi jastrząb oznaczony szarfą. Dzieci biegają. Na sygnał wylatuje jastrząb i łapie biegające kury. Kura, która wykona przysiad podparty z głową schowaną na kolana jest bezpieczna. Jastrząb nie może jej dotknąć.

„Nasze dzieci” - dzieci zaczynają śpiewać piosenkę i w czasie pierwszej zwrotki dobierają się parami. Pary ustawiają się jedna z drugą ciągle maszerując w miejscu. Przy śpiewaniu drugiej zwrotki, pary maszerują dokoła sali.

„Podrzucanie i chwytanie piłek” - dzieci podrzucają piłeczki do góry na coraz większą wysokość i chwytają je oburącz. Gdy rzuty i chwyty są dość pewne, tę samą czynność urozmaicamy polecając klasnąć.

Swobodny marsz, spacer po sali, ćwiczenia oddechowe.

Omówienie lekcji, podanie zadania domowego.

5 min

5 min

5 min

5 min

5 min

6-7 min

3-4 min

5 min

5min

-

Metoda zabawowo - klasyczna.

Metoda zabawowo - naśladowcza

Metoda zabawowo - naśladowcza.

Metoda zabawowo - naśladowcza.

Metoda zabawowo - naśladowcza.

Metoda zabawowo - klasyczna.

Metoda zabawowo - klasyczna.

-

szarfy

Kolorowe piłeczki

-

-

szarfa

piłeczki

Prowadzący: Paweł Czyżowski


