Kom zwierzeca i roslinna K


Konspekt lekcji biologii

Poziom edukacyjny: Gimnazjum
Program: „Ciekawa biologia cz. 4”, wyd. WSiP
Dział programu: Coraz bliżej istoty żywej
Hasło programowe: Budowa kom zawierającej jądro.
Temat: Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej zawierającej jądro.
Zakres treści:
1. 5 królestw organizmów żywych
2. Komórka jako podstawowy element strukturalny i czynnościowy każdego organizmu
3. Organelle komórkowe
4. Komórka roślinna i zwierzęca

Cele: A. Zapamiętanie wiadomości:
- uczeń definiuje pojęcie komórka
- uczeń wymienia organelle komórkowe
- uczeń wymienia 5 królestw organizmów żywych
B. Zrozumienie wiadomości:
- uczeń rozróżni kom roślinna od zwierzęcej
- uczeń potrafi narysować schemat kom roślinnej i zwierzęcej
- uczeń podaje przykłady organelli kom roślinnej i zwierzęcej
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
- uczeń wskazuje różnice w budowie komórki roślinnej i zwierzęcej
-uczeń wyliczy dokona charakterystyki poszczególnych organelli komórkowych
- uczeń narysuje i podpisze schematyczną komórkę roślinną i zwierzęcą
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
- uczeń udowodni, iż pojedynczą komórkę można nazwać organizmem
- uczeń za pomocą mikroskopu obejrzy i rozróżni komórki roślinną i zwierzęcą
E. Postawy:
- postawa aktywnego zaangażowania się w zdobywanie wiedzy o własnym organizmie
- odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
Metody: słowna- wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Okazy martwe
okazy spreparowane:
-preparaty mikroskopowe „ komórka roślinna” i „komórka zwierzęca”
Środki zastępcze
środki wizualne:
- tablica „Budowa kom roślinnej i zwierzęcej”
przyrządy i materiały:
-mikroskop
publikacje i materiały metodyczne:
- podręczniki, zeszyt przedmiotowy, atlas

Literatura dla nauczyciela:
- Podręcznik „Ciekawa biologia cz.1”, wyd. WSiP
- Podręcznik „Biologia II”, wyd. ŻAK
- Słownik szkolny Biologia, wyd. Zielona Sowa
- Encyklopedia szkolna Biologia, wyd. Zielona Sowa
Literatura dla ucznia:
-Podręcznik „Ciekawa biologia cz4”
- Atlas biologiczny


Notatka:

Temat: Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej zawierającej jądro.

  1. Komórka- Podstawowy element strukturalny i czynnościowy każdego organizmu.

  2. Komórka roślinna i zwierzęca.

Organella komórkowe

Komórka roślinna

Komórka zwierzęca

Ściana komórkowa

obecna

brak

Błona komórkowa

obecna

obecna

Jądro komórkowe

peryferycznie (z boku)

centralnie położone

Mitochondria

obecne

obecne

Wakuole

duża centralnie położona

liczne drobne małe

Plastydy

obecne

brak

Siateczka śródplazmatyczna

obecna

obecna

Aparat Golgiego

obecny

obecny

Cytoplazma

obecna

obecna

Rybosomy

obecne

obecne

Kształt

stałe kształty

zmienne kształty

Schematyczny rysunek komórki roślinnej i zwierzęcej.
0x01 graphic
KOMÓRKA ROŚLINNA

0x01 graphic
KOMÓRKA ZWIERZĘCA

Praca domowa:

Przeanalizuj budowę kom roślinnej i zwierzęcej i udowodnij iż człowiek należy do królestwa zwierząt.

Ogniwo lekcyjne

Czas realizacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Faza wstępna:

Sprawy organizacyjne

Pogadanka

Wstępna

Faza realizacyjna

Faza podsumowująca

Praca domowa

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Nauczyciel zadaje pytanie: Świat organizmów możemy podzielić na 5 królestw czy potraficie je wymienić?

Poszczególne królestwa buduje określony rodzaj komórki.

Waszą pracą domową było wyjaśnienie pojęcia komórka. Proszę jednego ucznia o odczytanie pracy domowej.

Dzisiaj zajmiemy się budową komórki roślinnej i zwierzęcej.

Nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup. Zadaniem każdej grupy jest przygotowanie informacji o organelli komórkowej.
grupa I- jądro
grupa II- mitochondriom
grupa III - plastydy, wakuole
grupa IV - cytoplazma
grupa V - ściana komórkowa

Prezentacja plakatów przygotowanych przez uczniów.

Nauczyciel rysuje na tablicy tabele z podziałem na kom roślinna i zwierzęcą oraz zawiesza tablice przedstawiającą kom roślinna i zwierzęcą

Nauczyciel wpisuje charakterystyczne cechy dla tych kom zadaniem uczniów jest wpisywanie czy dana cecha jest obecna czy też nie.

Nauczyciel ustawia 2 mikroskopy z preparatem kom roślinnej i zwierzęcej. Każdy uczeń podchodzi i ogląda preparat.

Narysuj schemat komórki zwierzęcej i roślinnej opierając się na poznanych dzisiaj informacjach, podręczniku i obrazie mikroskopowym.

Przeanalizuj budowę kom roślinnej i zwierzęcej i udowodnij iż człowiek należy do królestwa zwierząt.

Przywitanie nauczyciela.

Uczniowie wymieniają 5 królestw:
-bakterie
-protisty
-rośliny
-grzyby
-zwierzęta

Wskazany uczeń odczytuje prace domową.
Komórka- Podstawowy element strukturalny i czynnościowy każdego organizmu.





Uczniowie pracują w grupach przygotowując plakaty.

Uczniowie prezentują plakaty.

Uczniowie rysują tabele w zeszytach.

Uczniowie wspólnie z nauczycielem uzupełniają tabele.

Uczniowie oglądają preparaty.

Uczniowie rysują schemat kom zwierzęcej i roślinnej.


