METODYKA NAUCZANIA ATAKU SZYBKIEGO TRADYCYJNEGO


Konspekt

Dyscyplina: PIŁKA RĘCZNA

TEMAT: METODYKA NAUCZANIA ATAKU SZYBKIEGO TRADYCYJNEGO

Klasa: VI/chłopcy

Ilość uczniów:20

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45'

Przybory: Piłki ręczne 20szt

CELE GŁÓWNE LEKCJI

  1. Umiejętności: uczeń potrafi wyprowadzić atak szybki

  2. Motoryka: uczeń jest zdolny do przebiegnięcia sali podając piłkę ze współćwiczącym

  3. Wiadomości: Uczeń poznaje przydatność szybkiego ataku w grze

  4. Akcent wychowawczy: uczeń wie jak współpracować w grupie


Imię i nazwisko prowadzącego: WOJCIECH WINDYS

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

DOZOW.

UWAGI ORGAN.-METOD.

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

  1. Zbiórka w rozsypce

  2. .Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

2'

-sprawdzenie strojów sportowych.

2. Motywacja do zajęć w lekcji

  1. Zapoznanie ucznia z tematem zajęć, krótka charakterystyka zajęć.

  2. .Motywacja do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

2'

3. Rozgrzewka

  1. Zabawa ożywiająca „Brek z piłką”

  2. W marszu.

  • Krążenia ramion w przód i w tył.

  • Na sygnał podrzut piłki w górę, skłon tułowia z dotknięciem rękami podłoża i złapanie piłki w powietrzu.

  1. W biegu.

  • W biegu kozłowanie piłki prawą ręką na sygnał podanie piłki kozłem do partnera z tyłu.

  • Bieg przekładanką twarzą do środka sali. Na sygnał obrót o 360, bieg twarzą do zewnątrz sali.

  1. Każdy z ćwiczących znajduje sobie miejsce na sali.

  • Krążenia tułowia z piłką trzymaną nad głową w prawo.

  • Krążenia piłką wokół tułowia.

  • Toczenie piłki po ziemi wokół nóg po 8 w prawą i lewą stronę.

  • Kozłując piłkę prawą ręką przejście do leżenia i powstanie.

  • W leżeniu na piersiach przetaczanie piłki pod klatką piersiową.

  1. Ćwiczenia w parach.

  • Skrętoskłony z podaniem dwóch piłek partnerowi.

  • Podanie piłek pomiędzy nogami i odbiór nad głową.

  • Podrzut piłki w górę, przysiad i wyskok ze złapaniem piłki w powietrzu.

11'

-„berek” kozłując piłkę musi dotknąć kolegę.

-uczeń trzyma piłkę w jednej z rąk.

- sygnałem jest jeden krótki gwizdek.

- po trzech podaniach zmiana ręki kozłującej.

-piłkę trzymamy oburącz przed sobą.

- uczniowie wykorzystują całą powierzchnie sali.

.- ustawienie plecami do siebie.

- na sygnał zmiana.

4. Część główna

1.Cwiczący z piłkami ustawieni są z piłkami przy linii bramkowej po obu stronach sali gimnastycznej. Podrzucają piłkę w górę i w przód, startują i chwytają ją z powietrza poczym kozłują i wykonują rzut na bramkę z biegu.

0x01 graphic

2.Uczniowie ustawieni są w dwóch rzędach na jednej części sali gimnastycznej. Pierwsi zawodnicy z obu rzędów rozpoczynają szybki bieg do przodu podając między sobą piłkę. Gdy dobiegną do krawędzi sali zwiększają między sobą odległości i zmieniają kierunek biegu. Po dobiegnięciu do kolegów podają piłkę pierwszemu zawodnikowi, a sami ustawiają się na końcu kolejki.

0x01 graphic

3.Uczniowie ustawieni są w dwóch na jednej części sali. Pierwszy zawodnik z rzędu A posiada piłkę i podaje ją zawodnikowi z rzędu B wybiegającemu do przodu. Gdy ten znajduje się w połowie sali gimnastycznej otrzymuje piłkę. Zawodnik po otrzymaniu piłki biegnie kozłując ją do ściany sali gimnastycznej. Podający natomiast biegnie do ściany bez piłki. Na wysokości ściany następuje zmiana kierunku biegu i odwrotność czynności.

0x01 graphic

4.Ćwiczący ustawieni w czterech rzędach na przeciwko siebie. Pierwszy z rzędu A i C rozpoczyna bieg do przodu. Po przebiegnięciu połowy sali, otrzymuje podanie od drugiego zawodnika ze swojego rzędu. Po otrzymaniu podania przyspiesza biegnie z kozłowaniem do rzędu przed sobą i ustawia się na końcu rzędu. Piłkę podaje drugiemu zawodnikowi z rzędu przed sobą.

0x01 graphic

5.Gra w mini piłkę ręczną.

27'

- uczniowie podzieleni są na dwa zespoły po 10 os.

- uczeń powinien rzucić piłkę na bramkę z taką siłą, aby mógł ją opanować po odbiciu się jej od ściany. Po złapaniu piłki idzie na koniec kolejki drugiego rzędu.

- w ćw.biorą udział dwie piłki.

2. uczniowie ustawiają się w rzędach 10 osób.

- w ćw.bierze udział jedna piłka.

3. w ćw.bierze udział jedna piłka.

4. to samo ćwiczenie wykonują uczniowie w rzędzie C i D.

- w ćw.bierzą udział dwie pilki.

- dzielimy klasę na drużyny cztero osobowe.

5. Uspokojenie organizmu

1.Spokojny bieg dookoła sali

2.Ćwiczenia rozluźniające.

1'

6. Część organizacyjno- porządkowa

  1. Podsumowanie lekcji.

  2. Wyróżnienie osób które najlepiej wykonywały ćwiczenia.

  1. Zachęcenie do doskonalenia kozłowania i rzutów na bramkę.

2'

- nie ćwiczący sprzątają sprzęt sportowy.


