KONSPEKT ZAJĘĆ gra XYZ


KONSPEKT ZAJĘĆ

1.Temat zajęć:   Piracki skarb

2. Cele zajęć:

- rozwijanie wyobrażni dzieci

- ćwiczenie współpracy

- dziecko ćwiczy spostrzegawczość, orientacje w terenie

- dziecko poznaje uczestników i integruje się z nimi

3. Uczstnicy: 3 ekipy po 10 osób.

Kadra: 7 piratów (później upiorów), 5 punktowych, 1osoba w obozie rozdająca życia.

4. Miejsce: teren urozmaicony, noc

5. Czas trwania: ok. 5-6 h

6. Metody pracy: gra terenowa

7. Formy pracy: praca w patrolach

8. Materiały: skarb piracki, karty, mapy, „życia”, mleko

TEMAT

PRZEBIEG

CZAS

MATERIAŁY

UWAGI

I CZĘŚĆ WSTĘPNA:  

1. Drużynowa wprowadza wychowanków w temat, aby wiedzieli co mają robić.

2. Przedstawia wymagania i oczekiwania dotyczące gry (dyscyplina, aktywność — zaangażowani, otwartość, poszanowanie innych).

3. Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas gry.

10 min

Drużynowa zachęca ekipy do wczucia się w rolę i zaangażowanie.

II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA - GRA

Rozdanie informacji o grze.

Start w obozie -uczestnicy otzrymują karte + mapy z punktami X, Y, Z,

Punkt pierwszy dla ekipy:

ek. A - Y, ek. B - X, ek .C - Z
zad. Jak się nazywa obożny"? Dostają Wiadomość 1

Punkt drugi dla ekipy:

ek.A - X, ek. B - Z, ek .C - Y
zad. Jak się nazywa komendant obozu? Dostają Wiadomość 2

Punkt trzeci dla ekipy:

ek.A - Z, ek.B - Y, ek.C - X

zad. do wyboru: zaśpiewać jakąś piosenkę związaną z obozem lub morzem. Dostają Wiadomość 3.

Zasady:

Ekipy mogą ze sobą walczyć. Każdy uczestnik ma przypiętą do ubrania agrafką karteczkę "życie", które można zrywać.

Do godz. 03.30 chodzą po terenie grupy piratów, które mogą atakować ekipy - sami pozostając nietykalnymi.

*

5-6 h

Karty, mapy z punktami, „życia”, mleko

Wiadomości:

Wiad. nr 1:

Pirackiego skarbu strzeże Strażnik. Może on Wam utrudnić lub ułatwić znalezienie skarbu.

Wiad. nr 2:

Strażnika skarbu można upić mlekiem, by wydobyć z niego wiadomość, gdzie jest konkretnie skarb.

Wiad. nr 3:

Udajcie się do punktu P. Tam dowiecie się jak m. in. zdobyć mleko.

Drużynowa informuje przed wyruszeniem na grę aby każdy z uczestników ciepło się ubrał, gdyż gra będzie trwała sporo czasu.


III.CZĘŚĆ KOŃCOWA

Podsumowanie zajęć, gratulacje dla najlepszych.

5 min

Osoba prowadząca: Podpis opiekuna praktyki, ocena

* Informacje dla ekip na starcie:

Niezbyt dawno temu piraci zdobyli wielki skarb i ukryli go gdzieś w lasach niedaleko miejsca, w którym się znajdujecie. Waszym zadaniem jest odnalezienie tego skarbu. Pomoże Wam w tym mapa. Są na niej zaznaczone 3 punkty. Musicie odwiedzić każdy punkt w kolejności .........

Na punktach dostaniecie dalsze wskazówki, jak dojść do celu. Na dotarcie na wszystkie 3 punkty macie 3 godziny. Im szybciej będziecie działać, tym większe macie szanse.

Wystrzegajcie się innych ekip, gdyż mogą was one atakować (oczywiście wy możecie atakować ich). W przypadku, gdy dojdzie do walki (zrywacie sobie "życia") i chociaż jedna (lub więcej) osoba straci życie, to wszyscy - cała ekipa idzie do obozu, aby otrzymać życie. Po każdorazowej stracie życia musicie udać się po nowe, gdyż tylko cała żywa ekipa będzie przyjęta na punkcie. Tylko "żywe" osoby walczą.

Również mogą Wam przeszkadzać piraci ( jest ich 7). Poruszają się razem lub w grupach 2-3 osobowych. Mogą Was zabijać, sami jednak są nietykalni. Możecie spróbować ubłagać ich, aby Was oszczędzili. Jak to zrobicie - to Wasza sprawa. Musicie jednak krzyczeć z daleka, że chcecie pokoju. Piraci mogą się nie zgodzić i zlikwidować Was.

Jeśli nie dotrzecie na Wasz trzeci punkt w ciągu trzech godzin, to możecie nie odnaleźć tego punktu. Lepiej więc pospieszcie się. Jeśli jednak zdążycie przed czasem - to dobrze.

Mleko - możecie je zdobyć od bandy piratów - upiorów, którzy materializują się dla oczu zwykłych ludzi, od godz. 04.00 i stają się żywymi piratami. Znajdują się oni na terenie U. Tam też ukryte jest mleko.

* Punkt P:

Uczestnicy zaznaczony mają punkt S (strażnika skarbu) i teren U.

Mleko - możecie je zdobyć od bandy piratów - upiorów, którzy materializują się dla oczu zwykłych ludzi od godz. 04.00 i stają się żywymi piratami. Znajdują się oni na terenie U. Tam też ukryte jest mleko.

Jeśli zdążycie dotrzeć na teren U przed godz. 04.00 (nie ma tam wtedy nikogo, kto by Wam zagrażał) i gdy znajdzie mleko to jest ono Wasze. Jeśli jednak nie zdążycie do godz.04.00 to piraci będą bronić mleka, ale nie zaatakują Was pierwsi. Uwaga: piraci mają po 2 życia. Jest ich siedmiu, z czego jeden to ich wódz, który nie bierze udziału w walce. Gdy wyeliminujecie wszystkich piratów to wódz musi Wam oddać mleko. MLEKO JEST TYLKO JEDNO! Jeśli odnajdziecie piratów i okaże się, że oni już nie mają mleka (bo wzięła je inna ekipa), to macie prawo ścigać tamtą ekipę i odebrać im trunek. Możecie to zrobić walcząc z nimi. Mleko zabieracie tej osobie, która je ma, ale dopiero po uśmierceniu jej.

Do strażnika może podejść tylko osoba trzymająca mleko (musi żyć) + jeszcze 3 żyjące osoby. Podajecie mu mleko i zapraszacie, aby je wypił i prosicie o jakieś wiadomości. Musicie go jednak ładnie poprosić, bo może się zdenerwować i wtedy niczego się nie dowiecie. Jeśli nie zdobyliście mleka, ale dotarliście w pogoni za nim aż do strażnika, a inna ekipa zdołała mu oddać mleko, to dla Was oznacza to koniec gry. Idzie do obozu. Pamiętajcie - biją się tylko żywi. W tym etapie gry nie odzyskujecie już swych żyć.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic


