PORZĄDKI W SALI Zabawa matematyczna wg E Gruszczyk Kolczynskiej


KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH

U DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Porządki w sali” - zabawa matematyczna według scenariusza E. Gruszczyk - Kolczyńskiej.

Cele:

Metody:

- metoda zadań stawianych do wykonania

- metoda kierowania własną aktywnością dzieci

- polecenia

Formy:

Środki dydaktyczne:

Magnetofon, płyta z nagraniem „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło”, przedmioty z kącika plastycznego, książki, ściereczki do wycierania półek, kartki z konturami półki, koszyka i pudełka na klocki, obrazki przedstawiające książki przybory plastyczne, lalki, misie i klocki, klej, podkładki, gąbki do wycierania rąk z kleju.

Przebieg zajęć:

„Przedszkolne porządki” - zabawa dydaktyczna. Nauczycielka krytycznie przygląda się przedmiotom na półkach, zagląda do szuflad i szafek. Łapie się za głowę i stwierdza:

- Okropny bałagan…Tak nie może być…Coś z tym trzeba zrobić, ale co?

Dzieci przyglądają się i radzą:

-Trzeba posprzątać…Zrobić porządek.

Oczywiście wszystkie chcą pomagać (…)

„Wielkie sprzątanie” - zabawa naśladowcza. Nauczycielka proponuje zrobienie próby generalnej przed sprzątaniem. Włącza muzykę i pokazuje kolejne czynności naśladując sprzątanie, a dzieci odtwarzają te czynności.

(…) Nauczycielka zastanawia się głośno i proponuje:

- Dzisiaj uporządkujemy tę część sali (pokazuje). Popatrzcie, co gdzie się znajduje. Tutaj są książeczki do oglądania…Trzeba zapamiętać gdzie one są…Zosia je wyjmie i położy na dywanie…O, tutaj (pokazuje)…Tu jest nasz plastyczny kącik. Wszystko do rysowania: kredki, papier, farby, pędzle…Trzeba zapamiętać, gdzie to jest…Tomek wyjmie ostrożnie te rzeczy i położy na dywanie…o, tutaj.(pokazuje)…

Gdy wszystkie przedmioty zostaną już wyjęte, trzeba wytrzeć półeczki. Potem nauczycielka pokazuje przedmioty na dywanie i wspólnie z dziećmi zastanawia się, gdzie je poukładać, żeby było wygodnie:

- To wszystko do kącika plastycznego…

- Książeczki na swoją półkę itd.

Wspólne sprzątania jest okazją do grupowania przedmiotów według przeznaczenia. Żeby podkreślić sens takiego porządku, nauczycielka może zaproponować coś tak absurdalnego, żeby dzieci to dostrzegły. Na przykład książki trzeba zanieść do łazienki i włożyć do umywalki. Będzie wesoło i dzieci lepiej zrozumieją logikę porządkowania.

Na koniec należy koniecznie z zadowoleniem obejrzeć efekt wspólnych porządków, pokazać zgrupowane przedmioty i stwierdzić:

- Tu są wszystkie rzeczy do malowania. Wygodnie i porządnie…A tutaj są wszystkie nasze książki. Nie trzeba będzie szukać…itd.

„Wszystko na swoim miejscu” - grupowanie i naklejanie obrazków na kartki. Nauczycielka zachwyca się porządkiem w sali. Rozdaje dzieciom kartki z konturami półki, koszyka i pudełka oraz obrazki przedstawiające różne rodzaje klocków, lalki, misie, książki i przybory z kącika plastycznego. Prosi dzieci, aby umieściły obrazki na właściwych miejscach i przykleiły je.

„Gdy jest czysto, to miło jest się bawić” - zabawa muzyczno - ruchowa. Dzieci tworzą koło i wesoło bawią się. Kilkoro dzieci wchodzi do środka koła i demonstrują „dziwne” kroki taneczne. Potem następuje zamiana - inne dzieci wchodzą do koła. Zabawa trwa dotąd, aż wszystkie dzieci zademonstrują swój taniec.


