konspekt w�giel 1


Konspekt zajęć integralnych jednego dnia aktywności klasa II

Ośrodek tematyczny: WKRÓTCE ZIMA

Temat dnia: Węgiel-czarne bogactwo.

Cele ogólne:

  1. Stworzenie okazji do zapoznania uczniów z wyrobami otrzymywanymi

z węgla.

  1. Zapoznanie uczniów z historią powstania węgla na podstawie opowiadania i ilustracji.

  2. Kształcenie myślenia przyczynowo-skutkowego.

  3. Doskonalenie czytania z podziałem na role.

  4. Kształtowanie poprawności językowej.

  5. Utrwalenie pisowni wyrazów z „ó” niewymienne i wymienne.

  6. Wyrabianie sprawności w obliczaniu sum i różnic w zakresie 100.

  7. Wdrażanie do estetycznego wykonywania prac.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody: metody oparte na działaniu (elementy dramy), podające, poszukujące

gier i zabaw dydaktycznych.

Formy pracy: praca zbiorowa jednolita, indywidualna

Środki i materiały dydaktyczne: Podręcznik „Wesoła szkoła”

H. Dobrowolska, cz. 2 wyd. WSiP

Karty pracy „ Wesoła szkoła”

H. Dobrowolska,cz. 2

Matematyka- karty pracy cz.2 J. Hanisz

węgiel, węgiel rysunkowy,plątaninka, mapa

Polski, plastikowe przedmioty(miska,wiadro,

kalosze, ołówki, aspiryna), kartoniki

z liczbami, ilustracje wyrazów z „ó”

Zapis w dzienniku: Znaczenie węgla i jego pochodzenie. Czytanie fragmentów

utworu pt. „O czym szeptały iskierki” z podziałem na role.

Pisownia wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.

Dodawanie liczb w zakresie 100 typu: 30+2=32; 32- 2=30.

Rysowanie węglem na szarym papierze historyjki

obrazkowej-Jak powstał węgiel?

Edukacja polonistyczna

I Część wstępna:

Rozwiązanie zagadki: przeprowadzka liter, odczytanie hasła, wyjaśnienie hasła,

wklejenie rozwiązanej zagadki do zeszytu.

A

A

Ó

B

B

K

R

R

B

A

R

B

Ó

R

K

A

- Co to jest Barbórka?

- Kiedy obchodzone jest górnicze święto?

- Kto jest patronką górników? (n. podaje informację o św. Barbarze)

- Co górnicy wydobywają spod ziemi?

Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się skąd wziął się węgiel, do czego jest wykorzystywany, będziemy czytać z podziałem na role, rysować za pomocą węgla i utrwalać pisownię wyrazów z „rz”

Edukacja polonistyczna i przyrodnicza

II Część główna

1.Opracowanie treści zajęć

( dzieci przedstawiają indywidualnie lub w grupach pracę górnika za pomocą ruchów, gestów);

i ilustracji w podręczniku;

Do czego wykorzystywany jest węgiel?- formułowanie odpowiedzi za pomocą metody „giełdy pomysłów”, zapisywanie na tablicy propozycji, które podają dzieci. Po wyczerpaniu pomysłów ucz. dokonują oceny swych wypowiedzi i wskazują odpowiedzi, które są najbardziej trafne poprzez sprawdzenie z obrazkami umieszczonymi w kartach pracy ucznia, które obrazują przedmioty do produkcji, których wykorzystuje się węgiel;

używa się węgla: plastikowe wiadra, miski ,kalosze, ołówki, aspiryna;

i oświetlania, a także do produkcji wielu rzeczy, np. lekarstw, przedmiotów z plastyku, parafiny.

Węgiel to trudno dostępne i bardzo cenne bogactwo naszego kraju.;

Edukacja plastyczna

2. Rysowanie węglem na szarym papierze historyjki obrazkowej na temat:

Jak powstał węgiel?

zorganizowanie wystawki w kąciku „ Małej Galerii”;

Edukacja matematyczna:

2. Ćwiczenia w rachunku pamięciowym:

Polecenia nauczyciela: I- wzywam „liczby sąsiadki” 49

II- zgłoszą się liczby większe od 84

III- wstaną liczby mniejsze od 75

IV- zgłoszą się liczby spełniające warunek 80<x<96

3. Ćwiczenia w liczeniu:

30+9=…

39-9=….

39-30=…

np. W skrzynkach było 30 jabłek, dołożono jeszcze 9. Ile jest jabłek w skrzynce? Pociąg towarowy składał się z 30 wagonów z węglem, potem dopięto jeszcze 9. Ile wagonów liczy pociąg?

3.Ćwiczenia utrwalające technikę liczenia:

typu: 50+8=

47-7= ( ćw. 4,5,7)

Edukacja polonistyczna:

4. Ćwiczenia aktywizujące

Każde dz. Wybiera sobie dowolny wyraz z trudnością ortograficzną, którą ćwiczymy wyrazy z „ó”. Na karteczce ilustruje ten wyraz rysunkiem podpisuje go, następnie przyczepia sobie karteczkę do ubrania. Wszyscy przedstawiają się swoim kolegom, siedząc na krzesełkach w kole. Jedna osoba wchodzi ośrodka kręgu, zwalniając tym samym krzesełko. Ten kto ma po prawej stronie wolne krzesło, wywołuje jakiś wyraz, który widzi na rysunku przypiętym do ubrania kolegi. Właściciel wywołanego wyrazu musi jak najszybciej zająć wolne krzesełko. W ten sposób koło kogoś znów zrobiło się z prawej strony wolne miejsce. I teraz ta osoba musi wywołać jakiś inny wyraz itd. Osoba stojąca w środku musi zająć wolne krzesełko. Może to nastąpić wówczas, gdy:

  1. osoba, która powinna zawołać, zagapi się i nic nie powie;

  2. wywołała wyraz, którego w tej grupie nikt nie wybrał;

  3. wywoła swój wyraz lub wyraz osoby stojącej w środku;

Nie wolno jednak tej osobie usiąść na wolne krzesło, jeżeli już został wywołany jakiś wyraz, ale jego właściciel jeszcze nie zdążył przybiec do tego miejsca.

III Część końcowa

5. Podsumowanie dnia

Karta oceny zajęć

Czy dzisiejsze zajęcia interesowały Cię?

Interesowały mnie

Nie interesowały mnie

Częściowo interesowały mnie

6


