konspektu zajęć zintegrowanych 4 11

Konspekt zajęć zintegrowanych na 4.11.2011r

  1. Data: 4.11.2011r.

  2. Prowadzący: Joanna Cwalina

  3. Klasa: 1B

  4. Krąg tematyczny: Moja rodzina

  5. Temat dnia: Dzień z wagą

  6. Cele zajęć: dziecko

tworzy nowe wyrazy z podanych sylab

czyta zdania wyrazowo - obrazkowe

potrafi dostrzec elementy humorystyczne w ilustracji

zgodnie współdziała w parach

potrafi oszacować „na oko” ciężar przedmiotu

potrafi skonstruować wagę

rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży

  1. Metody (zgodne z klasyfikacjami uznawanymi w dydaktyce): podające, problemowe, praktyczne

  2. Formy pracy uczniów: indywidualne, grupowe, zbiorowe

  3. Środki dydaktyczne: podręcznik, patyki, tasiemki, woreczki foliowe, płyta CD, magnetofon, Karty pracy, waga szalkowa, jabłko, gruszka, 4 śliwki

  4. Przestrzeń edukacyjna: klasa szkolna

  5. Literatura wykorzystana do przygotowania zajęć:

  6. Przebieg dnia: (źródło: Ziętkiewicz E. 1997, s. 44)

Cele (zakładane efekty) Warunki pobudzające do aktywności Zadania dla uczniów Czynności uczniów Obszar aktywności
1 2 3 4 5

-potrafi dostrzec elementy humorystyczne w ilustracji

- rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży

Kolorowa ilustracja w podręczniku Wypowiedzi związane z ilustracją w podręczniku: Co cię rozbawiło na ilustracji? Co jest cięższe Morus czy sroka? Kto jest lżejszy: chłopiec czy Morus? Kto waży tyle samo co Morus? Uczniowie na podstawie ilustracji odpowiadają na pytania

-językowy

-wizualno - przestrzenny

rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży Obrazki przedstawiają przedmioty na wagach. Powiedz co jest lżejsze, a co cięższe. Omówienie szalek wagi – góra, dół Uczniowie na podstawie ilustracji odpowiadają: klocki ważą tyle samo, kasztany są cięższe niż żołędzie, a liście są lżejsze od kasztanów -matematyczno - logiczny

-zgodnie współdziała w parach

-potrafi skonstruować wagę

Zajęcia manualne Wykonanie wagi z patyka, tasiemki, i woreczków Zaznaczają środek patyczka, zawiązują tasiemką jako uchwyt. Na końcach patyka zaczepiają woreczki -naukowy
potrafi oszacować „na oko” ciężar przedmiotu

Wyjaśnienie i demonstracja przez N. sposobu ważenia różnych przedmiotów:

-maskotka waży „ilość” klocków

-zeszyt waży.. klocki.

-książka waży..klocki i jest cięższa od..

-liście ważą.. i są lżejsze od..

Dz. obserwują jak N. waży różne przedmioty -matematyczno - logiczny
Śpiewanie piosenki Nauka 3 zwrotki piosenki Moja wesoła rodzinka Słuchanie nagrania piosenki, śpiew kolejno krótkich fragmentów, wspólne śpiewanie zwrotek i refrenu, śpiew z podziałem: jedna grupa zwrotki, druga refreny

-muzyczny

-językowy

czyta zdania wyrazowo - obrazkowe Czytanie indywidualne i zbiorowe zdań. Co mówi Ola, co mówi wiewiórka? Czytają zdania w tekście wyrazowo obrazkowym, odpowiadają: Ola ma 3 liście, a wiewiórka 2 orzechy

-wizualno – przestrzenny

-językowy

tworzy nowe wyrazy z podanych sylab Samodzielne układanie wyrazów przy tablicy Wykorzystanie sylab z m: ma, mo, mi, Ma, Mo, Mi – podanie wyrazów na te sylaby: mama, maluch, maki; motyl, moda, moje; miska, miś, mina ; Układanie imion: Marek, Magda, Monika, Michał Dz. podchodzą do tablicy z sylabami: układają wyrazy

-wizualno – przestrzenny

-językowy

rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży Zaznaczenie strzałką na każdej wadze co jest cięższe, a co waży tyle samo. Dz. rysuje w karcie pracy strzałki na wskaźnikach wag -matematyczno - logiczny
rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży Ćwiczenia na prawdziwej wadze Ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem wagi szalkowej, ważenie owoców, szacowanie ciężaru: Co waży więcej jabłko czy 2 śliwki? Jabłko czy gruszka? Jabłko czy 4 śliwki? Gruszka czy 3 śliwki? Obserwują wagę, odpowiadają na pytania nauczyciela

-Wizualno – przestrzenny

-ruchowy

Rysowanie skrzydeł lecących ptaków Dz. dorysowują skrzydełka ptakom w kartach pracy -wizualno - -przestrzenny
Przepisywanie wyrazów i liter, nazywanie obrazków, dzielenie nazw na głoski, łączenie rysunku z ostatnią literą jego nazwy, rytmiczne czytanie zdań – wyklaskiwanie rytmu. Dz. przepisują litery i wyrazy w liniaturze, nazywają rysunki i łączą ich nazwy z ostatnimi literami, czytają rytmicznie zdania.

-wizualno - -przestrzenny

-ruchowy

zabawa Ćwiczenia ruchowe – improwizowanie ruchu zwierząt np. chodzić ciężko jak słoń, skradać się jak kot, galopować jak koń, skakać jak zając. Dz. improwizują podane przez N. zwierzęta. -ruchowy
