CO PLYWA A CO TONIE, Zabawy badawcze


SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ- OBSERWACJA , ZABAWY BADAWCZE

TEMAT: „ CO PŁYWA A CO TONIE”- zabawy badawcze połączone
z rozmową i obserwacją.

DATA:

PROWADZĄCA: mgr Danuta Paprocka

GRUPA WIEKOWA- 5-6- latki

OBSZAR EDUKACJI: edukacja przyrodnicza

CELE OGÓLNE:
- zwrócenie uwagi na rolę wody w przyrodzie

- wykonywanie doświadczeń związanych z pływaniem i tonięciem ciał
w wodzie

- zapoznanie z przyrządami pomocnymi w dokonywaniu obserwacji
( mikroskop, szkło powiększające)

CELE OPERACYJNE - DZIECKO:

- potrafi obserwować

- zna przykłady przedmiotów, które pływają i toną w wodzie

- umie wykorzystać mikroskop, lupę w zabawach badawczych

METODY: obserwacja, rozmowa, pokaz , zadań stawianych dziecku

FORMY: praca z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :globus , mapa fizyczna Polski , akwarium wypełnione wodą, kulka z plasteliny, kulka metalowa, pudełko metalowe, piłeczka ping-pongowa lub gumowa ,korek od butelki, spinacz biurowy, mikroskop , szkło powiększające, preparaty przygotowane do obserwacji.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

  1. Zabawa muzyczno- ruchowa ze śpiewem „Wesoło nam”

  2. Rozwiązywanie zagadki:
    Służy do mycia służy do picia

Bez niej na ziemi nie byłoby życia (woda)

3.Rozmowa na temat pozytywnych i negatywnych wartości wody.

- do czego potrzebna jest woda?

4. Pokazanie obszarów wodnych zaznaczonych niebieskim kolorem na globusie i mapie Polski.

5. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Powódź”.

6. Doświadczenie i obserwacja „ Co pływa a co tonie?”- doświadczenia
z użyciem akwarium i przygotowanych materiałów do badań. Rozmowa wprowadzająca , oglądanie zgromadzonych przedmiotów , próby wnioskowania, które z przedmiotów utoną. Sprawdzanie, czy przypuszczenia są słuszne. Udzielanie odpowiedzi na pytania i argumentowanie ich.

7. Powtórne obserwowanie zachowania się ciał w wodzie po wprowadzeniu znaczących zmian w ich właściwościach. Wspólne wyciągnięcie ogólnych wniosków: „ Od czego zależy, czy określony przedmiot zatonie czy będzie pływał ?

- ważny jest nie tylko materiał, z którego zrobiony jest przedmiot ale też jaki ma kształt- kulka z plasteliny lub plastelina spłaszczona

- niektóre przedmioty lekkie toną, ponieważ mają małą powierzchnię -spinacz

- puste metalowe pudełko pływa ponieważ jest wypełnione jest powietrzem

- metalowe pudełko napełnione wodą tonie, ponieważ jest ciężkie ( statek)

7. Praca w zespołach- obserwowanie przygotowanych do badań preparatów-wykorzystanie przyrządów do obserwacji laboratoryjnej- mikroskop, szkła powiększające.

8. Zabawa ruchowa z elementem biegu „Deszczyk”.

9. Praca indywidualna dzieci- karty pracy- łączenie liniami rysunku akwarium z przedmiotami , które pływają w wodzie. Rysowanie rybek według wzoru graficznego.

10. Ewaluacja dokonana na podstawie indywidualnych kart pracy.

0x08 graphic

Opracowała mgr Danuta Paprocka, nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 24 w Jaworznie


