Scenariusz zajęć odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć terapii matematycznej

Prowadzący: III TP

Klasa: V-VI

Grupa: sześcioosobowa

Czas pracy: 90 min

I. TEMAT: Ćwiczenia usprawniające funkcje percepcyjno-motoryczne ukierunkowane na odejmowanie ułamków dziesiętnych

II. ZAŁOŻENIA METODYCZNE

Cele ogólne

Środki dydaktyczne

Zeszyt ćwiczeń "Matematyka bez trudności" seria ORTOGRAFITTI część druga, Labirynt (załącznik 1), Sudoku 4x4 (załącznik 2), bierki (2 zestawy).

III. PRZEBIEG ZAJĘĆ

Faza organizacyjno-mobilizująca

  1. Labirynt (załącznik 1). Prowadzący rozdaje uczniom kartki z labiryntem. Uczniowie starają się znaleźć drogę do wyjścia

  2. Sudoku 4x4 (załącznik 2). Prowadzący rozdaje uczniom kartki z sudoku. Uczniowie rozwiązują łamigłówkę matematyczną.

Faza intensywnej i efektywnej pracy terapeutycznej

  1. "Matematyka bez trudności", str. 49, ćwiczenie 6. Uczniowie łączą za pomocą linii kostki z ich brakującymi elementami.

  2. "Matematyka bez trudności", str. 60, ćwiczenie 16. Uczniowie muszą pomóc odnaleźć wyjście z labiryntu. Zadaniem ich jest wykonać działania znajdujące się na sąsiedniej stronie. Każdy wynik to kolejny krok

  3. "Matematyka bez trudności", str. 63, ćwiczenie 19. Uczniowie obliczają działania, następnie łączą linią każdego badacza z jego ładunkiem.

  4. "Matematyka bez trudności", str. 67, ćwiczenie 23. Uczniowie wykonują działania. Otrzymane wyniki porządkują malejąco, zapisując je w tabeli.

  5. "Matematyka bez trudności", str. 76, ćwiczenie 32. Uczniowie musza znaleźć drogę do wyjścia. Mogą poruszać się tylko po polach w następującej kolejności: 222, 202, 112, 212.

Faza relaksująca-odprężająca

  1. "Matematyka bez trudności", str. 80, ćwiczenie 36. Uczniowie za pomocą szyfru odczytują hasło.

  2. "Matematyka bez trudności", str. 55, ćwiczenie 12. Uczniowie rysują po śladzie bez odrywania ręki.

  3. Bierki. Prowadzący dzieli uczniów na 2 grupy, każda z nich otrzymuje zestaw bierek. Zadanie każdej grupy polega na zbieraniu pojedynczych patyczków z rozrzuconego stosu, bez poruszenia pozostałych.

Załącznik 1

Znajdź drogę do wyjścia

Załącznik 2

