Kamil Gołdowski
Praktykant języka polskiego
w SP w Łojkach im. Kornela Makuszyńskiego
18.09.2012
Konspekt lekcji języka polskiego w szkole podstawowej, klasa VI
TEMAT: Co mąci ludzkie szczęście? – praca z opowiadaniem „Talizman” Władysława Kopalińskiego.
Cele ogólne:
Uczeń:
odnosi do praktyki zdobytą wiedzę;
poprawnie posługuje się językiem ojczystym w mowie i piśmie;
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozwija własną refleksje na temat szczęścia ludzkiego;
sporządza plan wynikowy w wybranym przez siebie sposobie;
wykonuje samodzielnie polecenia do zadanego tekstu;
dociera samodzielnie do puenty opowiadania.
Metody nauczania:
metoda ćwiczeń okazjonalnych,
praca z tekstem,
pogadanka.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Kontynuacja tematu szczęścia – odczytanie paru wypowiedzi z prac domowych „Mój szczęśliwy dzień”.
Zapisanie tematu lekcji i otwarcie podręczników.
Faza właściwa:
Uczniowie w wybrany przez siebie sposób sporządzają plan wydarzeń do tego opowiadania.
Odczytanie objaśnień do utworu, uczniowie mają zadanie samodzielnie odpowiedzieć w zeszycie na te pytania:
- Co sprawiło, że zakochani stracili pewność dotyczącą ich bezgranicznego szczęścia?
- Co było źródłem trosk par małżeńskich napotkanych przez bohaterów utworu?
- Co oznacza puenta utworu? Dlaczego pasterz i żona byli w zupełności szczęśliwi?
Wykład o epikureizmie, pojęcie carpe diem. Grecka, antyczna szkoła filozofów, która istoty szczęścia doszukuje się w czerpaniu radości z samego faktu życia oraz z umiarkowanego korzystania przyjemności
Faza końcowa:
Podsumowanie lekcji – nadmierne poszukiwanie szczęścia tak naprawdę oddala od niego. Szczęście to korzystanie z prostych uroków życia.