SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DATA: 23.11.2010
PROWADZĄCY: Katarzyna Peła
GRUPA: 5 – 6 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Moje ulubione zwierzątko
TEMAT DNIA: W sklepie zoologicznym – rozwiązywanie zagadek o zwierzętach
CELE OGOLNE:
Kształtowanie zainteresowania zwierzętami
Doskonalenie umiejętności nazywania zwierząt
Doskonalenie percepcji wzrokowej
Doskonalenie percepcji słuchowej
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
Zna nazwy zwierząt domowych i hodowlanych
Potrafi rozpoznać zwierzę na ilustracji
Potrafi rozpoznać zwierzę po odgłosie jaki wydaje
Czynnie uczestniczy w zajęciu
METODY:
słowna: zagadki, instrukcje
zadań stawianych dziecku
pokazu
FORMY:
praca z całą grupą
praca indywidualna (przy stolikach)
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Lp. | Sytuacje edukacyjne | Pomoce |
---|---|---|
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. |
Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc na dywanie. Powitanie słowami „Dzień dobry”. Zabawa integracyjna „Iskierka” Rozmowy dowolne na temat sklepu zoologicznego i tego co się w nim znajduje na podstawie ilustracji. Próba odnalezienia na obrazku zwierząt (na ilustracji nie widać zwierząt). N. wyjaśnia, że zwierzęta się schowały i trzeba je odnaleźć. Zagadki wzrokowe:
Zagadki słuchowe:
Zagadki słowne:
Zabawa ruchowa „Jestem kotkiem” – dzieci naśladują wybrane zwierze i czynności jakie wykonuje (kot – picie mleka z miseczki, koci grzbiet; pies – zakopywanie kości itp.) Praca indywidualna przy stolikach – każde dziecko otrzymuje ilustrację psa lub kota. Zadaniem dzieci jest pokolorować kredkami obrazek, pociąć go po wyznaczonych liniach i złożyć otrzymane puzzle w całość. Oglądanie wykonanych puzzli. Podziękowanie za zajęcie. |
Ilustracja przedstawiająca sklep zoologiczny Ilustracje ze zwierzętami, Sylwety zwierząt i cienie, Płyta CD, Sylwety zwierząt Ilustracje, nożyczki, klej, kartki |