Noblisści, czyli potyczki matematyczne i historyczne na języku polskim

Scenariusz zajęcia otwartego z wykorzystaniem metod aktywnych

,,Jak motywować uczniów do nauki?”

Temat : Zapoznanie z pojęciem piktogram

Klasa: I

Prowadząca: Grażyna Śmierzewska

Cele:

-zapoznanie dzieci z pojęciem piktogram

- zrozumienie sensu kodowania oraz dekodowania informacji

- odczytywanie uproszczonych rysunków piktogramów, znaków informacyjnych

i napisów

- wzbogacanie słownika czynnego i biernego

- dobre komunikowanie się z innymi w społeczności dziecięcej w świecie

dorosłych

- przestrzeganie reguł i umiejętności współdziałania w grupie

- kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała w różnych sytuacjach życiowych

- posługiwanie się ze zrozumieniem określeniami wyraz, głoska, litera, sylaba,

zdanie

Cel lekcji: na dzisiejszej lekcji dowiecie się co to jest piktogram

Nacobezu:

- wiesz co oznacza wyraz piktogram

- wyróżniasz samogłoski w wyrazie

- dzielisz wyraz na głoski

- układasz zdanie z rozsypani wyrazowej

- potrafisz formować wypowiedź ustną

- rozwiązujesz zagadki piktograficzne

- potrafisz współpracować w parach

Przebieg zajęcia

Powitanie Co nowego co dobrego? Podzielenie się radosnymi wydarzeniami z życia (wykorzystanie patyczków z imionami dzieci)

Podanie tematu lekcji - Zapoznanie z pojęciem piktogram

Przedstawienie celu lekcji i nacobezu (odczytanie przez dzieci)

Zapisanie tematu lekcji

Rozdanie dzieciom nacobezu, samooceny

Powieszenie na tablicy znaku strefa ciszy

Zadania w grupach, zmiana grup. Próba odpowiedzi na pytanie ,,Co to jest Piktogram?” (dzieci dobierają się w pary i odpowiadają na pytanie, zapisują swoje pomysły)

Różne warianty – prezentacja. Odczytanie swoich pomysłów i zawieszenie kartki na tablicy

Obejrzenie prezentacji multimedialnej Piktogramy

Odpowiedź z użyciem metodnika piktogram to : (dzieci wybierają prawidłową odpowiedź)

Litera

Znak

Sygnał

11. Utrwalenie wiadomości o piktogramach wykorzystanie techniki (przekazywanie pytań i odpowiedzi)

- Czy piktogramy to znaki umowne?

- Tak piktogramy to znaki umowne

12. Wypisz samogłoski występujące w wyrazie piktogram (metodnik)

Podział wyrazu piktogram na sylaby ( patyczki)

Podział wyrazu na głoski (patyczki)

Zabawa: ,,Samochody” I rząd wstaje światło zielone samochody jadą , światło czerwone samochody stoją, światło pomarańczowe samochody zbliżają się do swojego garażu (krzesła) i siadają. Następnie wstają dzieci z rzędu II i III i robią to samo

Wykonujemy zadanie Rozsypana wyrazowa, układamy zdanie

Wybór zadań wg stopnia trudności

A - Trudne

B – Średnie

C – Łatwe

17. Zagadki piktogramowe o zwierzętach

Debata, Głośne myślenie Czy piktogramy mogłyby zastąpić alfabet? (argumenty) (patyczki)

18. Zdania podsumowujące ,,Dowiedziałem się, że……”, ,,Dzisiaj nauczyłem się...”, ,,Zaskoczyło mnie…”

19. Zadanie do domu (wybierz sobie pracę domową)

Narysuj wymyślony przez siebie piktogram

- wykonaj pracę w formacie A4

- zwróć uwagę na estetykę pracy

- użyj dowolnie wybraną technikę plastyczną

- zwróć uwagę na czytelność piktogramu

Narysuj piktogram - zakaz biegania w czasie przerw

- wykonaj pracę w formacie A4

- zwróć uwagę na estetykę pracy

- użyj dowolnie wybraną technikę plastyczną

- zwróć uwagę na czytelność piktogramu

Napisz czy piktogramy potrzebne są ludziom?

praca powinna zawierać co najmniej 2, 3 zdania

zwróć uwagę na:

- poprawne sformułowane zdania

- kształtne pismo

20. Samoocena

Scenariusz zajęcia otwartego z wykorzystaniem metod aktywnych

„OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE”

Temat: Wprowadzenie pojęcia piktogram.

Klasa III

Prowadząca: Dorota Grundkowska

Cele lekcji:

- wprowadzenie pojęcia piktogram

- zrozumienie sensu kodowania i dekodowania informacji

- odczytywanie uproszczonych rysunków, piktogramów, znaków informacyjnych, ideogramów, hieroglifów

- zrozumienie znaczenia znaków graficznych w życiu człowieka

- przestrzeganie reguł i umiejętności współdziałania w grupie

- kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała w różnych sytuacjach życiowych

Cel w języku ucznia:

Na dzisiejszej lekcji poznasz różne znaki graficzne i dowiesz się, że są one doskonałym sposobem porozumiewania się.

Nacobezu:

- wiesz, co oznacza wyraz piktogram, ideogram, hieroglif

- potrafisz odczytać piktogramy

- układasz opowiadanie z wykorzystaniem piktogramów

- znasz znaczenie znaków graficznych  w życiu człowieka

- przestrzegasz reguł przy współpracy w grupie

Przebieg:

1. Powitanie dzieci i zaproszonych gości. Na dobry początek technika "Co miłego, co dobrego"

2. Podanie tematu lekcji, rozdanie kartek z celem lekcji w języku ucznia,  nacobezu i samooceny

( krótka ankieta )

Dzieci przepisują temat, wklejają  otrzymane kartki do zeszytu.

3. Odczytanie przez wybrane dziecko celu i nacobezu.

4. Podanie pytania kluczowego do lekcji. Wpisanie pytania do zeszytu.

W jaki sposób wykorzystujemy piktogramy?

5. Prezentacja, teksty w  prezentacji multimedialnej odczytują dzieci.

( Slajdy w prezentacji przedstawiają: co to jest piktogram, ideogram, hieroglif;  jak możemy podzielić piktogramy-znaki ostrzegawcze, BHP,  znaki przeciwpożarowe, komunikacyjne, sportowe, wypoczynkowe, informacyjne, logo, piktogramy na metkach ubrań; alfabet migowy dla niedosłyszących, piktogramy dla ludzi upośledzonych umysłowo oraz niepełnosprawnych)

6. Pytania do prezentacji:

- Co to jest piktogram?

(Prosty graficznie znak informacyjny.

Przedstawia znaki określające dowolną treść, rzecz, zdarzenia lub sygnały.

Jest to przedstawienie wyrazu za pomocą obrazka w oderwaniu od zapisu.

Formą piktogramu jest również ideogram.

Piktogramami są także hieroglify.

To graficzny system komunikacyjny.

Prosty znak graficzny, który o czymś nas informuje. Jest sposobem komunikowania się. Przedstawienie wyrazu za pomocą obrazka np. rysunkiem, znakiem).

Dzięki piktogramom mogą się porozumiewać ludzie władający różnymi językami.

Dzięki zastąpieniu słowa pisanego elementem graficznym zwiększa się czytelność przekazu.

- Co to jest ideogram?

(  Jest to również znak graficzny, pewien symbol, skrót myślowy zastępujący skomplikowaną całość. Często ideogram odnosi się do przedstawienia architektury, czyli budynków)

Ideogram - umowny znak graficzny lub pisemny wyrażający określoną treść bez użycia liter, skrót myślowy zastępujący skomplikowaną całość.

Ideogramami posługuje się współcześnie język chiński. W przeszłości używano ich przede wszystkim w starożytnym Egipcie i wśród kultur prekolumbijskich.

- Co to jest hieroglif?

( Hieroglify to inaczej „święte znaki”, starożytne egipskie pismo obrazkowe, pojedyncze znaki pisarskie, tylko dla wtajemniczonych. Dzisiaj naukowcy nauczyli się odczytywać niektóre z tych znaków, a niektóre z nich jeszcze na długo zostaną tajemnicą )

- Kto jest odbiorca piktogramów?

( dorośli, dzieci, osoby niepełnosprawne np. niedosłyszące, z autyzmem, z głębokim upośledzeniem umysłowym, osoby niemówiące). Są szkoły życia, gdzie dzieci nie uczą się pisać, czytać. Uczy się ich w nich rozumieć świat za pomocą obrazków, które ułatwiają im kontakt z otoczeniem.)

7. Rozdaję dzieciom obrazki-piktogramy, z których układają krótkie opowiadanie. Praca w grupach 4 osobowych. Każda grupa otrzymuje takie same obrazki.

Sposób ustalenia schematu oceniania:

Przed przystąpieniem do pracy w grupach podaję nacobezu i schemat oceniania, które należy brać pod uwagę podczas oceniania.

Nacobezu:

- w opowiadaniu wykorzystujecie od 9-12 piktogramów

- staracie się poprawnie formułować zdania

- unikacie powtórzeń

- wymyślacie tytuł do opowiadania

Schemat oceniania:

- czy wykorzystano w opowiadaniu minimum 9 piktogramów?

- czy opowiadanie zawiera tytuł?

- czy zdania są poprawnie sformułowane?

- czy nie ma powtórzeń?

- co podobało Ci się w opowiadaniu ?

Informuję również dzieci, że czas przeznaczony na wykonanie zadania wyznaczy im dzisiaj Minutnik – 10-12 min

8. Prezentacja historyjek. Ocena koleżeńska prezentowanego opowiadania zgodna z nacobezu i schematem oceniania.

8. Piktogramowe zagadki.

9. Próby odpowiedzi na pytanie kluczowe.

10. Samoocena. Dzieci oceniają swoje zachowanie i aktywność na lekcji na karteczkach wklejonych do zeszytu.

11. Na koniec technika "Kosz i walizka" Rysuję na tablicy kosz i walizkę. Uczniowie otrzymują karteczki, na jednej wpisują to, co chcieliby z lekcji zapamiętać, a na drugiej to, co wydaje się im zbędne.

Załączniki:

  1. Karteczki z celem lekcji w języku ucznia oraz z nacobezu

Na dzisiejszej lekcji poznasz różne znaki graficzne i dowiesz się, że są one doskonałym sposobem porozumiewania się.

Nacobezu:

- wiesz, co oznacza wyraz piktogram, ideogram, hieroglif

- potrafisz odczytać piktogramy

- układasz opowiadanie z wykorzystaniem piktogramów

- znasz znaczenie znaków graficznych  w życiu człowieka

- przestrzegasz reguł przy współpracy w grupie

  1. Nacobezu i schemat oceniania do oceny koleżeńskiej

Nacobezu:

- w opowiadaniu wykorzystujecie od 9-12 piktogramów

- staracie się poprawnie formułować zdania

- unikacie powtórzeń

- wymyślacie tytuł do opowiadania

Schemat oceniania:

- czy wykorzystano w opowiadaniu minimum 9 piktogramów?

- czy opowiadanie zawiera tytuł?

- czy zdania są poprawnie sformułowane?

- czy nie ma powtórzeń?

- co podobało Ci się w opowiadaniu ?

3. Samoocena

Data: 24.05.2012r.

Imię i nazwisko:

Jak oceniasz swoje zachowanie podczas dzisiejszej lekcji?

W jakim stopniu sprzyjało ono Twojemu uczeniu się.

1 2 3 4 5
