Konspekt lekcji biologii Gimnazjum nr w Toruniu

Konspekt lekcji biologii Gimnazjum nr 10 w Toruniu 21.03.2013

Agata Szymańska 250617

Temat lekcji: Choroby i higiena układu nerwowego

  1. Hasła programu: Układ nerwowy

  2. Cele lekcji: (Uczeń potrafi )

  1. Wiadomości:

-zdefiniować stres

-wymienia powszechnie występujące choroby układu nerwowego

  1. Umiejętności:

-określić przyczynę powstawania stresu

-podać sposoby radzenia sobie ze stresem

-stosuje odpowiedni sposób postępowania podczas ataku padaczki u chorego

  1. Metody kształcenia:

-pogadanka, metoda sytuacyjna

4. Środki dydaktyczne:

-podręcznik, ćwiczenie„Puls Życia 2”, prezentacja multimedialna

5. Forma pracy: indywidualna

6. Przebieg lekcji:

Faza

lekcji

Część lekcji

Czynności

nauczyciela

Czynności uczniów Uwagi

FAZA WSTĘPNA

A. Organizacyjna

- przywitanie

- sprawdzenie obecności

- uczniowie odpowiadają nauczycielowi

B. Powtórzeniowa (kontrola uczniów)

-sprawdzanie pracy domowej w ćw, proszę uczniów o przeczytanie PD z poprzedniej lekcji- zadanie 2 i 4 strona 72 i 73 w ćw

-uczniowie czytają pracę domową

C. Nawiązująca (pogadanka wstępna)

- podaje temat lekcji i pytam jak by zareagowały gdybym teraz zrobiła im kartkówkę. Wprowadzam pojęcie stresu.(slajd 2)

- pytam uczniów czy często zdarza im się znajdować w sytuacjach stresowych, jakie to są sytuacje?

-

- odpowiadają na pytanie i słuchają

-odpowiadają

FAZA REALIZA-CYJNA

D. Postępująca (realizacja nowego materiału)

- pokazuję 3. slajd wyjaśniam rodzaje stresu

podając przykłady i proszę ich o podanie swoich.

- pokazuje slajd 4 proszę o zastanowienie się nad przyczynami i skutkami stresu

-pytam czy znają sposoby na radzenie sobie ze stresem, omawiamy sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Omawiam znaczenie snu dla organizmu.

Omawiam choroby układy nerwowego

(nerwica,

depresja,

zapalenie opon mózgowych,

udar mózgu,

wylew,

choroba Alzheimera,

stwardnienie rozsiane,

autyzm,

padaczka)

Pokazuję krótki film jak postępować podczas ataku padaczki

- proszę o wykonanie zadania 7/77z zeszytu ćwiczeń na podstawie obejrzanego filmiku,

- oglądają slajd, słuchają, odpowiadają

- słuchają

Słuchają i odpowiadają

- uczniowie wykonują zadanie, czytają poprawne odpowiedzi

- patrzą na slajd i słuchają

FAZA PODSUMO-WUJĄCA

E. Zadanie domowe

- proszę o wykonanie w domu ćwiczenia 1,3 i 5 z zeszytu ćwiczeń, str. 77

- zaznaczają zadanie domowe
F. Utrwalenie materiału Kalambury- uczniowie losują karteczki z opisem objawów danej choroby i na podstawie tych informacji odpowiadają jaka to choroba układu nerwowego - uczniowie odpowiadają
