konspekt lekcji zbiologii, Dokumenty Edukacyjne, Konspekty lekcji z biologii


KONSPEKT

LEKCJI BIOLOGII W KL II Z

Temat: Czynności życiowe pierwotniaków.

Cel ogólny;

Budowa pierwotniaków, czynności życiowe: ruch, oddychanie, odżywianie, wydalanie.

Poznanie pojęć:

dyfuzja, taksja

.

Określenie środowiska życia zwierząt jednokomórkowych na podstawie założonej hodowli sianowej pantofelka.

Kształtowanie postawy współpracy w zespole i koleżeństwa oraz zdyscyplinowanie na lekcji.

Metoda:

słowna, obserwacyjna

Pomoce naukowe:

podręcznik, tablice graficzne, mikroskop

TOK LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Czynności organizacyjno - porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności)

  2. 2. Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

N. Proszę przypomnieć systematykę pierwotniaków. Do jakiego królestwa należą i jakie typy znamy pierwotniaków.

U. Królestwa - pierwotniaki

N. Kto wymieni przedstawicieli typów pierwotniaków?

U. Wiciowce to : świdrowce, euglena

Zarodziowe to : otwornice, ameba

Sporowce to : zarodźce malarii,

Orzęski to : pantofelek, stentor, wirczyk.

N. Które z wyżej wymienionych typów pierwotniaków są najwyżej uorganizowane?

U. Najwyżej uorganizowane są orzęski.

N. Wskazuje na dowolnego ucznia daje polecenie,

(czas realizacji 10 minut)

Faza realizacyjna

  1. Zapis tematu lekcji na tablicy, podanie form jego realizacji i celów lekcji.

  2. Opracowanie nowego materiału według podanych zagadnień przez nauczyciela.

N. Na dzisiejszej lekcji zapoznacie się z czynnościami życiowymi pierwotniaków, wykorzystamy założoną hodowlę pierwotniaków szczególnie pantofelka

Pracujemy w grupach.

Proszę przypomnieć jakim sposobem możemy pozyskać hodowlę orzęsków, szczególnie pantofelka.

  1. Tradycyjnym sposobem jest umieszczenie garści siana w otwartym słoiku i zalanie go wodą z akwarium. Słoik ten zostawiamy w zaciemnionym miejscu.

N. Popatrzcie i obserwujcie słoik. Co widzicie ?

U. Na powierzchni wody pojawił się bakteryjny kożuch.

N. To co widzicie to są orzęski. Przeprowadzimy teraz obserwację mikroskopową budowy i ruchów pantofelka.

Ćwiczenie;

Z hodowli pobierzcie zakraplaczem kilka kropel płynu i umieście go na szkiełku zegarkowym.

Następnie wykonajcie preparat mikroskopowy.

Na szkiełko połóżcie kilka włókienek waty i zakraplaczem przenieście kroplę wody z pantofelkiem.

Zaobserwujcie jakie czynności życiowe wykonuje pantofelek.

Wnioski zanotujcie w tabeli na tablicy

Nauczyciel rysuje tabelę

Jakie czynności życiowe

wykonuje pantofelek

Jakie organella komórkowe umożliwiają spełnienie tych czynności

1. wykazuje zdolność ruchu

organellami są rzęski

2. wykazuje zdolność oddychania

oddycha całym ciałem

3. wykazuje zdolność odżywiania się

odżywia się mikroorganizmami przy pomocy wodniczek odżywczych

4. wykazuje zdolność rozmnażania

rozmnażają się przez podział

5. wykazuje zdolność wydalania

wodniczki tętnicze

Na podstawie pantofelka możemy stwierdzić iż pierwotniaki wykonują aktywne ruchy zwane taksjami. Jest to ruch lokomotoryczny organizmu w kierunku do lub od bodźca. Pierwotniaki reagują na bodźce zewnętrzne środowiska.

Organellami ruchu pierwotniaków mogą być :

1. Rzęski lub wici.

2. Nibynóżki, które mają zarodziowce i pozwalają im przemieszczać się ruchem pełzakowatym

Krążenie u pierwotników:

Pierwotniaki mają względnie dużą powierzchnię ciała i dzięki temu mogą oddychać na drodze dyfuzji.

Odżywianie pierwotniaków:

Pierwotniaki są heterotrofami. Heterotrofy -to organizmy cudzożywne , przyswajające gotowe związki organiczne. Przyjmowanie pokarmu może odbywać się trzema sposobami

Wydalanie u pierwotniaków zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii usuwane są w drodze dyfuzji.

Rozmnażanie pierwotniaków:

Pierwotniaki mogą rozmnażać się płciowo i bezpłciowo.

Sposób bezpłciowy polega na zwykłym podziale komórki. Powstają wtedy dwie jednakowe pod względem genetycznym i biologicznym komórki.

Tego typu podział prowadzi do szybkiego zwiększenia liczby osobników danego gatunku . Podział może mieć charakter podłużny (u wiciowców) lub poprzeczny (u orzęsków)

(czas realizacji 35 minut)

Faza podsumowująca:

N. 1. O czym mówiliśmy dzisiaj na lekcji?

2. Jakie czynności życiowe wykonują pierwotniaki?

3. Jakie są organelle ruchu pierwotniaków ?

Zadanie domowe.

Na podstawie lekcji i podręcznika utrwal wiadomości z lekcji.

Napisz: co to są taksje, co to jest dyfuzja.

(czas realizacji 5 minut)


