Ściąga na TIMR ćwiczenia( Kumala)(1)

Scenariusz imprezy:

1.Opis przebiegu działań organizacyjnych przed i podczas oficjalnego otwarcia.

2. Program imprezy.

3. Opis zakończenia i zamknięcia imprezy.

Regulamin imprezy:

a)reguły sportowe dotyczące organizacji i przebiegu imprezy ustalone przez organizatorów.

b)dokument pozwalający org. Na praktyczną realizację imprezy, która nie budzi wątpliwości ze strony uczestników, jak i osób postronnych.

c)postanowienia ogólne:

-nazwa i cel imprezy;

-organizator lub organizatorzy, patronat prasowy, sponsorzy

-gospodarz imprezy

-termin i miejsce realizacji

-zasady uczestnictwa

-sposób prowadzenia rozgrywek

-sposób ogłoszenia wyników i rozdania nagród

-postanowienia końcowe.

d) postanowienia techniczne:

-przepisy gry

-kryteria uczestnictwa w imprezie

-dokładne terminy rozgrywek

-ogłoszenie wyników, losowanie

-sposób składania protestów

-zakończenie imprezy, zastrzeżenia organizatora.

Sekcje:

Programowo-sportowa:

a)opracowanie programu i scenariusza imprezy

b)przygotowanie regulaminu

c)powołanie komisji sędziowskiej

d)przeprowadzenie rozgrywek

e)obliczanie wyników i pkt. Końcowej.

Techniczno-finansowa:

a)przygotowanie i zabezpieczenie odpowiednich obiektów, urządzeń oraz sprzętu

b)przygotowanie technicznej strony przekazu inf.(wizualnej i dźwiękowej)

c)opracowanie preliminarza(kosztorysu) imprezy

d)gromadzenie środków finansowych( dotacje, sponsorzy, wpisowe)

Organizacyjno- marketingowa

a)analiza środowiska

b)przygotowanie oraz skierowanie do odbiorców materiałów inf. I reklamowych

c)promocja imprezy

d)dekoracja miejsca imprezy

e)zapewnienie bieżącej inf.(spiker, wolontariusze)

f) zapewnienie opieki medycznej

g)przygotowanie nagród i dyplomów.

Cele szczegółowe:

a)popularyzacja rekreacyjnych form ruchowych

b)zaspokojenie potrzeb różnych środowisk w zakresie wzorów rekreacji fizycznej

c)rozbudzenie zainteresowań aktywnym wypoczynkiem

d)umożliwianie oceny sprawności fizycznej

e)nawiązanie kontaktów i współpracy ze środowiskiem lokalnym

f)integracja różnych środowisk.

Wskazówki medodyczno-organizacyjne dotyczące prowadzenia części zajęć rekreacyjnych:

Wskazania(tak)

a)po ćw. Statycznych, ćw. dynamiczne

b)ćw. o umiarkowanym i średnim natężeniu

c)przeplatanie ćwiczeń hamujących oddychanie ćw. hamującymi oddech

d)ćw. kształtujące szybkość ruchów i wytrzymałość szybkościową powinny trwać krótko

e)należy wykonywać ćwiczenia wszechstronnie oddziaływające na organizm

f) po ćw. trudnych wysiłkowo i technicznie, ćw. łatwe

g) często należy wykonywac ćw. rozluźniające i ćw. przeciwnych grup mięśniowych

h) kontrola poprawności wykonywanych ćwiczeń.

Przeciwwskazania(nie)

a)ćw. statyczne i intensywne na początku rwania zajęć

b) ćw. będące tylko pracą jednostronną i asymetryczną

c)angażowanie do pracy wybranych grup mięśniowych

d)wywoływanie zmęczenia mięśniowego organizmu

e)ćw. wymagające precyzji ruchów.

Proces rekreacji ruchowej:

Podejmowaniu wszelkich działań związanych z aktywnością fizyczną, intelektualną, moralną, estetyczną i osobowościową pomiędzy nauczycielem, instruktorem, trenerem a rekreantem

b)podstawowym zadaniem tych działań jest kształtowanie świadomej troski o sdrowie, wydolność i sprawność fizyczną

c)świadectwem tego będzie permanentna aktywność fizyczna.

Zasady budowy jednostki rekreacyjnej:

1.wszechstonności(wszystkie układy, części ciała, mięśnie, emocje)

2.zmienności pracy

3.stopniwego natężenia wysiłku(krzywa natężenia wysiłku)

Zasady budowy toku zajęć:

Zasada fizyczno-zdrowotna:

a)dobór ćwiczeń i zasobu gier i zabaw powinny być komplementarne do krzywej wysiłku podczas zajęć

b)Ruch powinien dostarczać ćwiczącym wszechstronnych bodźców rozwojowych

c)ustalone ćwiczenia powinny wzmacniać odporność organizmu, rozwijać wszechstronną sprawność fizyczną i kształtować prawidłową postawę ćwiczących

Zasada pedagogiczna:

a)dostarczaniu wiadomości ćwiczącym na temat wybranej formy rekreacji ruchowej oraz nauczenia ich podstaw samokontroli i samooceny

b)rozwija ich pozytywne cechy charakteru i osobowości

c)dobiera odpowiednie formy i metody kształcenia adekwatne do poziomu grupy.

Zasada psychologiczna:

a)dąży do uzyskania pozytywnych emocji wśród ćwiczących i zadowolenia z uczestnictwa w zajęciach.

b) umiejętne stosowanie systemu pochwał, nagród i wyróżnień.

Zasada organizacyjna:

a)prawidłowym zorganizowaniu grupy ćwiczących z ewentualnym podziałem na formy ćwiczebne

b) dbanie i bezpieczeństwo podczas trwania zajęć.

Diagnoza potrzeb i możliwości:

Osobnicze:

a)potrzeba i możliwośc rozwojowo-zdrowotna uczestników zajęc rekreacyjnych

b)preferowane formy aktywności fizycznej

c)poziom posiadany umiejętności ruchowych

d) poziom wydolności i sprawności fizycznej.

e)stan zdrowia rekreanta

f)predyspozycje intelektualne i osobowościowe

g)stan wiedzy rekreanta o rozwoju fizycznym i jego czynnikach.

Środowiskowa:

a)poznanie materialnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej środowiska

b)wiedza na temat tradycji rekreacji ruchowej na danym środowisku

c)możliwość korzystania terenu, do prowadzenia różnorodnych form aktywności ruchowej

d)poznanie uwarunkowań w celu podjęcia współpracy ze stowarzyszeniami, klubami, organizacjami i związkami sportowymi.

Ścieżka zdrowia:

Specjalni wytoczona trasa, zaprogramowana i wyposażona w zestaw urządzeń do ćwiczeń oraz tablic objaśniających sposoby wykonania ćwiczenia

Uczestnik, sam podejmuje decyzję, jedynym ograniczeniem są tablice informacyjne

Ścieżki zdrowia mają zastosowanie w szkolnictwie, rekreacji dorosłych, rehabilitacji ,treningu sportowego.

Rodzaje ścieżek zdrowia:

Biegowa:
Trasa o długości 2000-3000m

Wytyczona na zalesionym, płaskim terenie, podzielona na kilka odcinków

Trasę pokonuje się na przemian marszem i biegiem, stopniowo skracając odcinki marszu a zwiększając biegu.

Ćw. na ścieżce biegowej przyczyniając się do wzrostu wydolności ukł. Oddechowego i ukł. Krążenia oraz wzrostu wytrzymałości organizmu.

Sprawnościowa:

Trasa długości 1500-2500m.

Łączy elementy marszu i biegu. Ćwiczenia na przyrządach rozstawionych przy trasię.

Jest najbardziej wszechstronną, skuteczna i dostępną dla wszystkich formą podnoszenia sprawności.

Ćwiczebna:

Długość 300-500m

Na trasie w niewielkich odległościach od siebie ustawione SA szeregi urządzeń do ćwiczeń.

Testowa:

Składa się z 6 pkt:

-precyzjo ruchu

-muskulatury brzucha

-skocznośći

-wytrzymałości

-równowagi

-siły

Pozwala na określenie poziomu sprawności osobistej.

Obciążeniowa:

Tor treningowy z większą liczbą ćwiczeń i prób wymagającej dużej sprawności i wytrzymałości. Stosowany w treningu sportowym.

Konspekt:

I częśc wstępna:

1.czynności organizacyjne

2Motywacja do zajęć

3. Rozgrzewka

4.Część Główna:

5.Relizacja zadania głównego

6.Cz. końcowa:

1 uspokojenie organizmu

2.czynności porządkowe

3.nastawienie do samodzielnego działania na polu kultury fizycznej

Treść – opis zadania:

1.zbiórka

2.powitanie

3.podanie zadań i tematu zajeć

1. uczestnicy zajęc mają chwilę na zabawę

2. rozgrzewka prowadzona przez instruktora

3. ćw. wykonywane przez uczestników zajęć

4. np. zabawy w dodzie:

-marsz w wodzi

-pociąg

- nurkowanie

1.Dowolna zabawa

2. zbiórka

3.główna ocena pracy uczestników

4.zachecenie do dalszego uczestnictwa w zajęciach i pożegnanie.

