SCENARIUSZ ZABAW

SCENARIUSZ ZABAW DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH

                   Oparty na Pedagogice zabawy

 

AUTOR:  Joanna  Guz 

TEMAT: Zawody kobiet.

CELE OGÓLNE: - czerpanie radości ze wspólnych zabaw,

-         utrwalenie wiadomości o zawodach kobiet, 

-         integracja grupy,

-         inspirowanie do działań twórczych ,

-         kształcenie umiejętności współpracy w grupie,

-         kształcenie logicznego myślenia.

 

CELE OPERACYJNE: - dziecko ma zaspokojoną potrzebę zabawy, ruchu, twórczości,

-         dziecko umie współpracować w grupie,

-         potrafi rozwiązywać zagadki, 

-         zna zawody wykonywane przez kobiety,

-         prawidłowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów kobiecych,

-         umie kierować swoim ciałem,

-         rozpoznaje własne emocje ,

-         potrafi skupić swoją uwagę,

 

FORMY ORGANIZACYJNE PRACY: grupowa, indywidualna, zespołowa

METODY: integracyjna, rozmowa kierowana, działania praktyczne, relaksacyjna

OCZEKIWANE EFEKTY:

-dziecko wzbogaci słownictwo związane z zawodami kobiet,

-nauczy się kierować swoim ciałem,

-nauczy się współpracy w grupie,

-odczuje zadowolenie ze wspólnych zabaw,

-rozpozna własne emocje.

 

PRZEBIEG: 

Oferta dla dzieci Pomoce Propozycje i działania dzieci

Zabawa na wejście

1.Powitanie.

 

 

 

 

2. „Dzień dobry”- pląs w kręgu.

 

Zabawa wstępna

3. Odjazd do „Krainy zawodów kobiet”.

 

 

4. Imię i zawód- przedstawienie się.

 

 

 

 

Zagadki, zabawy  ruchowe, muzyczne, twórcze

5. Zagadki o zawodach kobiet.

 

 

6. Zabawa „Zamiana miejsc”.

 

 

 

 

 

 

7. Rekwizyt do zawodu- praca w grupach.

 

 

8. Chodzimy jak.......

 

9.U masażystki- zabawa relaksacyjna.

 

10. Noc w krainie zawodów- zabawa „Dobranoc już”.

 

11. Powrót smerfobusem do przedszkola.

 

 

Zabawa końcowa – ewaluacja.

12. Mój nastrój.

13. Dokończ zdanie: Dzisiaj najbardziej podobało mi się....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaseta z piosenką pt. „Smerfobus”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagadki, ilustracje przedstawiające odgadywane zawody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duże kartki papieru, przybory do rysowania, napisy , kolorowe kartki samoprzylepne.

 

 

Płyta z rytmiczną muzyką.

 

Płyta ze spokojną muzyką.

 

kaseta z piosenką „Smerfobus”.

 

 

.

 

 

 

 

1.Nauczycielka wita wszystkich: - Witam wszystkich, którzy mają dobry humor, tych którzy mają zły humor, itd.

 

 

2. Dzieci stoją parami na obwodzie koła, twarzami zwróconymi do siebie. Gdy usłyszą piosenkę , witają się klaszcząc w ręce .Na słowa: raz, dwa, trzy – zmieniają partnerów.

3. Dzieci tworzą autobus i w rytm piosenki odjeżdżają do „Krainy zawodów kobiet”.

 

 

4. Wszyscy przedstawiają się mówiąc swoje imię i wybrany przez siebie zawód np. Asia- piosenkarka.

 

 

 

 

 

5. Dzieci odgadują zagadki i sprawdzają rozwiązanie na ilustracjach.

 

 

6. Wszyscy siedzą w kręgu. Dzielimy się na trzy grupy, każdej przydzielamy nazwę jednego zawodu (kucharka, piosenkarka, lekarka). Prowadząca wymienia jeden zawód, a ci , którzy są mu przyporządkowani zamieniają się miejscami. Kto zostanie bez miejsca prowadzi zabawę.

 

 

7. Podział na grupy- losowanie kolorowej karteczki, naklejenie jej na ubranie. Rysowanie w grupach jednego rekwizytu do wylosowanego zawodu, odgadywanie przez wszystkich jaki to zawód. 

8. Chodzenie przy muzyce, na przerwę pokazywanie ciałem np. kucharka, itp.

9. Wszyscy siedzą wygodnie, masują plecy kolegi.

 

10.Wszyscy stoją w kręgu, ręce splecione, śpiewają piosenkę „Dobranoc już”.

 

11. Tworzenie autobusu, odjazd przy piosence do przedszkola.

 

 

 

12. Pokazywanie miną jak się bawiliśmy.

13. Wszyscy kończą rozpoczęte zdanie.

 

 

 

LITERATURA:

1.     L. Bzowska , R. Kownacka, M. Lorek, A. Sowińska: Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka. Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2004r.

2.     R. Domań : Pedagogika zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym- opis metod.PSPiP, Lublin 2002r.

3.     A. Łada- Grodzicka (red.): ABC...Program wychowania przedszkolnego. WSiP, Warszawa 2000r.

4.     E. Kędzior- Niczyporuk (red.): Wprowadzenie do pedagogiki zabawy. Wydawnictwo Klanza, Lublin 2003r.

 

 

Powrót na główną stronę scenariuszy zajęć

 

Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi

(grupa 4-5- latki)

 

Temat: Podróż do Krainy Zabawek

Cele ogólne:

·        Rozwijanie ekspresji twórczej,

·        Utrwalenie zabaw integracyjnych „Powitanie”, „Łódeczki”

·        Kształcenie poczucia rytmu

 

Cele szczegółowe:

·        Dziecko umie wyrazić ruchem muzykę

·        Potrafi naśladować gestem postać

·        Umie nazwać kolory

·        Zna nazwy figur geometrycznych

·        Potrafi z pojedynczych elementów skomponować całość

·        Rozumie pojęcie „dbanie o porządek”

 

Metody: aktywizujące

Formy pracy: indywidualna, zespołowa

Środki wspomagające działanie: strój pajaca dla nauczyciela, pluszowe zabawki(po jednej dla każdego dziecka), zestaw ilustracji w kopertach przedstawiających zabawki, list od czarodzieja, kolorowe kółka, różnorodne figury geometryczne wycięte z papieru ( dość duży format),

Przebieg zajęć:

1.   Zabawa integracyjna „Powitanie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała ( ręce, stopy, kolana ,łokcie, ) .

2.   Prośba zabawek – nauczycielka przebrana za pajaca z koszem pluszaków. Dzieci są proszone o pomoc w odczarowaniu Krainy Zabawek.(Dzieci wybierają po jednej zabawce, którą bezpiecznie mają przenieśc do Krainy)

3.   Podróż – zabawa pantomimiczna

·     Płyniemy łódka ( dwoje dzieci siada naprzeciwko siebie w rozkroku, podaje sobie ręce- tworzy łódź, w środku leżą maskotki, które bezpiecznie mają przepłynąć)

·     Na łące: naśladowanie tańca motyli, żabek , bocianów, pszczółek ( do muzyki, w zależności od pokazywanej ilustracji)

·     Przedzieranie się przez krzaki ( pokaz ruchem )

·     Podnoszenie ciężkich kamieni

·     Przeskoki przez kałuże

·     Przechodzenie przez kłujące kamyki

·     Przejście przez tunel ( dzieci ustawiają jedno za drugim, stają w rozkroku, tworząc tunel, pod którym kolejno przechodzą dzieci i stają na końcu)

·     Przejście przez błoto (pokaz ruchem ciała)

·     Mycie – zabawa „Pralka”(dzieci stoją bardzo blisko siebie, nauczycielka „sypie proszek do pralki, żeby wyprać ich po wycieczce”, następnie  „naciska przycisk” i..., dzieci naśladują ruchem ciała wstrząsy pralki podczas prania), cykl „prania” można powtórzyć 2-3 razy

·     Odpoczynek – zabawa „Głaskanie” – dzieci siadają z maskotką, włączona spokojna muzyka, przytulają i głaszczą maskotkę, mogą cichutko mówic jej miłe rzeczy.

4.   Bilet do krainy – losowanie jednego kolorowego kółka (kółka w 3-4 kolorach w zależności od liczby dzieci w grupie)

5.   Szukanie listu – nauczycielka odczytuje list od czarodzieja „Odczaruję krainę gdy wykonacie zadania”

6.   Zadania:

-     ułożenie zabawek na półki, by wrócił porządek w krainie

-     każda grupa ( wg. Kolorów wylosowanych kółek ma pokazać jak poruszają się: samochody, nakręcane lalki, roboty, pajacyki)

      7. Jak muszą się zachowywać zabawki, żeby czarodziej już nigdy nie zaczarował krainy? –   wypowiedzi dzieci

8.Co lubimy najbardziej : promykowe uszeregowanie

Dzieci wybierają z zestawu 4 zabawek 2, które lubią najbardziej i układają „Słoneczko”

9.Taniec radości z odczarowania krainy – swobodna interpretacja ruchowa do dowolnej muzyki

10. Odbudowanie Krainy – układanie z figur geometrycznych elementów Krainy ( domy , samochody , drzewa) i przyklejanie elementów na większej powierzchni np. ściana, duża kartka itp.

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ  ZGADUJ  -  ZGADULI DLA  DZIECI  6- LETNICH

 

TEMAT: „POTRAFIĘ  ZACHOWAĆ  SIĘ  BEZPIECZNIE”

Cele:

       Dziecko:

                   -potrafi połączyć znak drogowy z odpowiednim napisem

                   -wie jak zachować się, gdy zaatakuje pies (wykona pozycję żółwia)

                   -zna numery alarmowe

                   -potrafi pokolorować światła na sygnalizatorze wg. podanego napisu

                   -zna rodzaje znaków (informacyjne, ostrzegawcze, nakazu i zakazu)

                   -wie jak zachować się sytuacjach trudnych i niebezpiecznych

                   -potrafi pracować w zespole

 

Pomoce: szarfy dla kapitanów (czerwona, niebieska, żółta, zielona)

               tabela z punktami, kółka w kolorach czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym

               legitymacje Klubu Mądrej Głowy

               kaseta z odgłosami psa, z muzyką do biegu, marszu, podskoków

 

Przebieg:

            1.Powitanie przybyłych gości – przedstawicieli Komendy Policji.

            2.Podział grupy na cztery zespoły wg kolorów (czerwony, niebieski, żółty, zielony).

            3.Zapowiedź tematu zajęcia – zabawy w Kubie Mądrej Głowy, przypomnienie hasła klubowego „Mądra głowa zawsze wie co jest dobre, a co złe”.

            Odsłanianie hasła po każdej zabawie.

           

                                   Potra    fię    zacho    wać    się   bezpie    cznie

                                      7          2         6          4       1         5            3

 

            4.Zadanie 1 – układanie w zespole pociętego znaku drogowego, podanie nazwy

                znaku.

               Pytanie dodatkowe do jakiej grupy znaków zaliczamy ten znak?

 

               Zadanie 2 – łączenie znaku drogowego z odpowiednim napisem, praca 

                indywidualna przy stoliku.

 

               Zadanie 3- praca w zespole odpowiedzi na pytania.

               -Co zrobisz, gdy zgubiłeś się w sklepie?

               -Co zrobisz, gdy nieznajomy zaprasza Cię na lody?

               -Co zrobisz, gdy osoba obca częstuje Cię cukierkami?

               -Co zrobisz, gdy po powrocie do domu zastajesz wyważone drzwi i porozrzucane

                 rzeczy?

 

                Zadanie 4 – zabawa ruchowa „Pies”

                Dzieci maszerują, biegają, podskakują do muzyki, kiedy usłyszą szczekanie psa

                przyjmują  pozycję żółwia.

 

                Zadanie 5 – łączenie numeru alarmowego z odpowiednim pojazdem np.;

               997- samochód policyjny.

                  

               Zadanie 6 – praca w zespole odpowiedzi na pytania

               -Kolega przewrócił się i nie może się podnieść:

                 a) próbujesz go sam podnieść

                 b) zawiadamiasz dorosłych o zdarzeniu

                 c) szybko odchodzisz

 

               -Jesteś jedynym świadkiem wypadku drogowego:

                a) patrzysz co się dzieje

                b) odchodzisz

                c) jak najszybciej dzwonisz po  pogotowie lub informujesz dorosłych o zdarzeniu

 

              -Zauważyłeś gęsty dym, który wydostaje się spod drzwi:

                a) uciekasz

                b )zastanawiasz się co to może oznaczać

                c) zawiadamiasz dorosłych lub dzwonisz do Straży Pożarnej(lub Policji)

              

             -Do drzwi puka nieznajoma osoba:

              a) otwierasz drzwi

              b) jesteś cicho, nie otwierasz drzwi, dzwonisz do mamy

              c) rozmawiasz z nieznajomym, mówiąc mu, że mama późno wróci

 

              Zadanie 7 – kolorowanie świateł na sygnalizatorze wg podanych napisów(idź, stój

                                    czekaj), praca indywidualna przy stoliku.

 

           5.Odczytanie hasła „Potrafię zachować się bezpiecznie”.

              Przeliczenie  punktów , ogłoszenie wyników przez komisję konkursową (zaproszeni

              goście).

              Uroczyste wręczenie medalu Bezpieczny Przedszkolak, wklejenie do legitymacji

              Klubu Mądrej Głowy wykonanych ćwiczeń, pamiątkowe zdjęcie.

                                                                      Przygotowała i  przeprowadziła

                                                                                 mgr Elżbieta Baracz

                                                                          Przedszkole Miejskie nr 12

                                                                           im. Marii Konopnickiej         

                                                                                       w Mielcu

 

Powrót na główną stronę scenariuszy zajęć

