Przedszkole Samorzadowe nr 82 w Bialymstoku, scenariusze


Przedszkole Samorządowe nr 82 w Białymstoku

Cel ogólny (dziecko):

-zna podstawy bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym

Cele szczegółowe (dziecko):

-rozpoznaje najważniejsze znaki drogowe

-potrafi odczytać ich znaczenie

-kształtuje zmysł estetyczny

-rozwija wyobraźnię

-uczy się śpiewać piosenkę wraz z ilustracją ruchową

-kształtuje wrażliwość muzyczną

-kształtuje sprawność ruchową oraz koordynację

-utrwala nawyki higieniczno-kulturalne

-zna zasady bezpiecznego poruszania się po drodze

-poprawnie przedstawia się oraz składa zdania złożone

-utrwala nawyki higieniczno kulturalne

-poprawnie reaguje na komendy słowne

Metody: słowne, oglądowe, czynne, aktywizujące

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne:

gazety, plastelina, kredki, zdjęcia znaków drogowych( stop, przejście dla pieszych, przejazd kolejowy, zakaz wejścia itp.), kontury znaków drogowych do wyklejania plasteliną dla każdego dziecka, odtwarzacz CD, płyta z piosenką, plakat z imionami dzieci, brokatowy klej

Przebieg zajęć:

  1. 7.00-8.00 Schodzenie się dzieci.

-dzieci kładą się na brzuchach w okręgu twarzami zwróconymi do siebie, na znak prowadzącej dmuchają w położone na środku dywanu pióra w taki sposób aby żadne z nich nie wyleciało poza „okrąg z dzieci”

-dzieci swobodnie chodzą po sali, na znak prowadzącej zatrzymują się i dmuchają w pióra w taki sposób, aby jak najdłużej nie spadły na ziemię

  1. 8.00-8.15 Zapoznanie się.

  1. 8.15-8.30 Zabawy ruchowe

  1. 8.30-8.40 Przygotowanie do śniadania

  1. 8.40-9.00 Śniadanie

  1. 9.00-10.00 Zajęcia dydaktyczne:

(Jezdnia) nie jest do spacerów,

Do zabawy także nie,

Ciężarówki, 100 rowerów

I tramwaje śpieszą się.


Stoją przy drodze na jednej nodze
Każdemu kierowcy ku przestrodze
Obrazki na nich rozmaite
Czyta kierowca zamiast liter. ( znaki drogowe)

Dobrym okiem, bystrym słuchem,
Kieruje ulicznym ruchem. (Policjant)
Choć nóg nie posiada
Szybko pędzi szosą
Bo nie nogi, ale koła
Po szosie go niosą. ( samochód)

Swoim żółtym okiem
Daje znak „ Uwaga!
gdy czerwone świeci
„stop” Ne idź naprzeciw!
Zapali zielone „Idź na drugą stronę” (sygnalizator świetlny)

Dzieci siedzą w kole, rozmawiają o znanych im znakach drogowych, o ich znaczeniu i przydatności. Prowadząca pyta się dzieci po co są znaki i dlaczego powinniśmy się do nich stosować. Dzieci oglądają zdjęcia znaków drogowych i rozmawiają o znaczeniu ich kolorów.

Prowadząca układa na dywanie „przejście dla pieszych oraz „tory”, w ręku trzyma znaki drogowe( stop, przejście dla pieszych, przejazd kolejowy). Dzieci swobodnie biegają po sali, gdy prowadząca pokazuje odpowiedni znak np. przejście dla pieszych, dzieci idą w kierunku przejścia i przechodzą przez nie; tory: dzieci przechodzą przez tory, na znak stop: dzieci „zamierają” bez ruchu ,aż do odwołania

Dzieci siadają na dywanie, wspólnie sprawdzają poprawność wyklejenia znaków, prowadząca prosi o uzasadnienie stwierdzenia: Znaki drogowe są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa.

  1. 10.00-10.30 Ilustracja ruchowa piosenki: „Uwaga-czerwone światło”

Czy to duże miasto,

Wioska, czy osada,( zataczanie kół obiema rękoma: największe, mniejsze i najmniejsze)

Kto uważnie chodzi,

 Ten pod nic nie wpada. (pokazanie „znaku grożącego” wskazującym palcem)

Kolorowe światła obok skrzyżowania, (skrzyżowanie rąk)

 Jedno iść pozwala, drugie iść zabrania. (chód w miejscu, stanie na baczność)

 Bądźmy uważni,

 Bądźmy ostrożni. (przyłożenie zwiniętych w „lornetkę” dłoni i patrzenie dookoła)

Przejście przez ulicę

Nie jest trudną sprawą,

Najpierw spójrzmy w lewo,

Potem spójrzmy w prawo. (rozglądanie się w lewo, w prawo)

  Jeśli nic nie jedzie, można iść bezpiecznie, ( chód w miejscu)

Ten drogowy przepis trzeba znać koniecznie. („grożenie” wskazującym palcem)

Bądźmy uważni,

Bądźmy ostrożnie (przyłożenie zwiniętych w „lornetkę” dłoni i patrzenie dookoła)

Ten czerwony sygnał (lewa ręka w górze)

Przejść nam nie pozwala, (pomachanie głową w „odmowny” sposób)

Gdy czerwonym okiem (wskazanie dłonią swojego oka)

Patrzy na nas z dala.

 A zielony sygnał oko ma zielone, (wskazanie dłonią prawego oka)

 Mówi: bardzo proszę przejść na drugą stronę. (ukłon i chód w miejscu)

 Bądźmy uważni,

 Bądźmy ostrożni. (przyłożenie zwiniętych w „lornetkę” dłoni i patrzenie dookoła)

  1. 10.30- 11.30 Spacer i zabawy w ogrodzie.

  1. 11.30- 12.00 Obiad.


