E

Scenariusz zajęć w I klasie Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

20.10 Karolina Polak

Temat dnia: E jak ekran

Cele główne:

Cele szczegółowe-uczeń:

Metody pracy:

Formy pracy na zajęciach:indywidualna i zbiorowa

Przebieg zajęć

1.Wprowadzenie do zajęć – źródła informacji.

Nauczyciel rozmawia z uczniami o różnych źródłach informacji – skąd możemy czerpać wiedzę, informacje na dany temat, gdzie będziemy szukać informacji. Jeśli chcemy np. dowiedzieć się czegoś o zwierzętach, informacji szukamy w książkach przyrodniczych, albumach, atlasach, podręcznikach, czasopismach przyrodniczych, w programach telewizyjnych, w filmach przyrodniczych lub przygodowych, w internecie, podczas wycieczki do zoo.

2. Opisywanie obrazka.

Rozmowa na temat ilustracji w podręczniku: co robią dzieci, czego szukają w internecie, do czego

służy komputer, do czego służy internet, z jakich elementów zbudowany jest komputer, czy dzieci

mogą wydrukować zdjęcia zwierząt, o jakich zwierzętach dzieci szukają informacji (egzotycznych),

wymień nazwy zwierząt pokazanych na ekranie komputera i na obrazku (lama, struś, zebra, kro-

kodyl, motyl), do czego potrzebne są dzieciom globus i mapa Europy?

3.Pokaz multimedialny – środowisko życia zwierząt egzotycznych.

Nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną dotyczącą zwierząt egzotycznych wymienionych w podręczniku. Uczniowie oglądają prezentację, wymieniają swoje poglądy na temat pokazywanych zwierząt, ich wyglądu oraz ich środowiska naturalnego:

Nauczyciel pokazuje kontynenty na globusie lub mapie świata.

6.Rozmowa na temat ogrodów zoologicznych.

Nauczyciel rozmawia z uczniami: jaka jest rola ogrodów zoologicznych, jakie zwierzęta można zobaczyć w ogrodzie, jakie warunki mają zwierzęta, czy są to ich naturalne warunki bytowania, jak należy zachowywać się w zoo, co można zrobić, aby poprawić życie zwierząt w ogrodach zoologicznych.

7.Rozmowa na temat korzystania z komputera i dbania o wzrok.

Nauczyciel omawia z uczniami, jak bezpiecznie korzystać z komputera i internetu (nie wchodzimy na strony, których nie znamy, korzystamy z internetu w obecności osób dorosłych, dbamy o swój wzrok, przestrzegamy określonego czasu, który możemy spędzić przed komputerem).

