Program zajęć korekcyjno, Dokumenty AWF Wychowanie Fizyczne, Konspekty Wychowanie Fizyczne


Program zajęć korekcyjno - kompensacyjnych skierowany jest do młodzieży klas I i II

Przysposobienia do Pracy, mającej trudności w opanowaniu umiejętności szkolnych spowodowanych

deficytami rozwoju funkcji percepcyjno - motorycznych jako jednej z przyczyn niepowodzeń

szkolnych.

Przy konstruowaniu tego programu selektywnie dobrano ćwiczenia kierując się zasadą korekcji

zaburzeń, zasadą stopniowania trudności oraz ich możliwości percepcyjnych i zainteresowań

Czas realizacji X 2010-VI 2011

Liczba uczestników -6 osób

CEL GŁÓWNY

Celem nadrzędnym zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest stworzenie możliwości

wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego uczniów z

utrudnieniami rozwojowymi rozwoju na miarę ich możliwości

CELE SZCZEGÓŁOWE

1. Usprawnianie, korygowanie zaburzonych funkcji dziecka tj. percepcji słuchowej,

percepcji wzrokowej ,grafomotoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej.

2. Kształtowanie umiejętności i wiadomości dydaktycznych, jak: pisanie, czytanie,

liczenie, tworzenie, odtworzenie.

3. Usprawnianie pamięci i myślenia

4. Rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej,

5. Kształtowanie prawidłowej postawy społeczno-etycznej i umiejętności wchodzenia w

interakcje społeczne.

6. Kształtowanie nawyków właściwego komunikowania się.

7. Wdrażanie do integracji z grupą rówieśniczą

PLANOWANIE I REALIZACJA PROGRAMU Punktem wyjścia do przedstawionych oddziaływań, a zarazem właściwego

opracowania programu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz kryterium oceny ich

skuteczności jest:

 Analiza objawów zaburzeń obserwowanych w codziennej aktywności

dziecka (zajęcia, zabawy, rozmowy)

 Poznanie wyników badañ psychologiczno-pedagogicznych

 Opracowanie wstępnej diagnozy dotyczącej wiedzy umiejętności postaw

dziecka na podstawie testów czytania i pisania oraz informacji uzyskanych od

nauczycieli, wychowawców, rodziców

 Opracowanie indywidualnego programu do pracy w oparciu o uzyskane

wyniki i informacje z jednoczesnym uwzględnieniem rodzaju zaburzeń

rozwojowych i możliwości psychoruchowych

 Bieżące monitorowanie i korygowanie zaplanowanych działań metod i form

pracy z uczniem

 Ewaluacja programu, analiza i ocena oraz wnioski do dalszej pracy

ZADANIA TERAPEUTYCZNE

1. Integracja zespołu.

2. Budowanie więzi między grupą i terapeutą.

3. Eliminowanie stresu i napięć emocjonalnych.

4. Stwarzanie okazji do odnoszenia sukcesu.

5. Usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych

a) w sferze słuchowej:

b) w sferze wzrokowej:

c) w sferze ruchowej:

6. Usprawnianie techniki czytania.

7. Ćwiczenia w rozumieniu czytanej treści.

ZASADY STOSOWANE PODCZAS PRACY TERAPEUTYCZNEJ Zasada i indywidualizacji środków i metod pracy

 Zasada powolnego stopniowania trudno ci w nauce

 Zasada systematyczności

 Zasada ciągłości oddziaływania psychoterapeutycznego korekcji zaburzeń

 Zasada dostosowania zadań do możliwości ucznia i zapewnienie warunków do

poprawnego wykonywania ćwiczeń

 Dostosowanie czasu trwania poszczególnych ćwiczeń do wydolności ucznia

METODY TERAPEUTYCZNE

1. Metody czynnościowe (angażujące dziecko w działaniu):

2. Metody oglądowe (pokaz, wzór, przykład).

3. Metody słowne (rozmowa, opowiadanie, instrukcja słowna).

4. Metoda dobrego startu, której głównym celem jest jednoczesne usprawnianie

analizatora wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno - ruchowego, koordynowanie

czynności wzrokowo - słuchowo - ruchowych oraz harmonizowanie wszystkich funkcji

psychomotorycznych.

5. Gry i zabawy dydaktyczne integrujące funkcje percepcyjno - motoryczne

6. Terapia zabaw

7. Wybrane elementy metody 18 struktur wyrazowych

8. Praca z komputerem

FORMY PRACY

 Indywidualna

 Grupowa

 Indywidualna -zróżnicowana

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

indywidualne karty pracy, gry dydaktyczne, tablica interaktywna, puzzle, układanki, alfabety

ruchome, liczmany, różne materiały do zajęć manualnych, nagrania muzyczne i inne Materiał

obrazkowy karty pracy, komputer, programy edukacyjne domina sylabowe, liczydła gry

planszowe, puzzle,

TOK JEDNOSTKI METODYCZNEJ- ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH1) Ćwiczenia ogólnorozwojowe- np. rozmowa z całą grupą, z wykorzystaniem wiersza,

piosenki, zagadek, obrazków, loteryjek obrazkowych w celu ćwiczenia mowy,

myślenia, pamięci, dostrzegania akcji i związków przyczynowo-skutkowych,

koncentrujące uwagę, aktywizujące.

2) .Ćwiczenia utrwalające materiał z poprzednich zajęć w różnych wersjach:

sprawozdanie w jakim stopniu zostały przyswojone treści programowe i usprawnione

analizatory.

3) Ćwiczenia relaksacyjne, odprężające w formie zabaw ruchowych, czy kierowanych

ruchem , z wykorzystaniem piosenek ( w miarę możliwości dostosowanych do

tematyki wiodącej).

4) Ćwiczenia związane z podaniem nowych treści programu terapii pedagogicznej -np.:

ćwiczenia w czytaniu i pisaniu.

5) Ćwiczenia podsumowujące - całościowe, utrwalenie materiału, sprawdzenie w jakim

stopniu dzieci opanowały treści programu terapii pedagogicznej.

PROGRAM POSTĘPOWANIA TERAPEUTYCZNEGO

Cel Zadania Procedury osiągania

celów

Usprawnianie funkcji

percepcyjno-motorycznych

a) w sferze słuchowej:

 Kształcenie analizy i

syntezy słuchowej

 Kształcenie wrażliwości

słuchowej,

 Stymulacja słuchu

fonemowego,

 Ćwiczenie pamięci

fonologicznej,

 Ćwiczenie koncentracji

uwagi,

 Ćw.wzbogacające

słownik czynny i bierny

1. Różnicowanie

dźwięków z układów

akustycznych

o rozpoznawanie głosów

z otoczenia

o rozpoznawanie

odgłosów i dźwięków

wydobywanych z

różnych przedmiotów

o rozpoznawanie

instrumentów

muzycznych

2 Słuchowa analiza i

synteza zdań:

o różnicowanie słuchem

zdania długiego i

krótkiego

o układanie zdań prostych

o układanie zdań i podział

ich na wyrazy

o porównywanie liczby

wyrazów w zdaniacho oznaczanie miejsca

danego wyrazu w

usłyszanym zdaniu

3 Podział wyrazu na

sylaby:

o dzielenie wyrazów na

sylaby z jednoczesnym np.

stukaniem w rytm

wypowiadanych sylab

o śpiewanie wyrazów

sylabami

o liczenie sylab w

wyrazów

o porównywanie liczby

sylab w wyrazach

o podział wyrazów na

sylaby przez odcinanie

pasków papieru

o segregowanie

wyrazów wg ilości sylab

o tworzenie wyrazów

rozpoczynających się od

podanej sylaby

o różnicowanie sylab

podobnych

4 Układanie rymowanek. I

wyliczanek

5 Uzupełnianie zdań

brakującymi wyrazami.

Usprawnianie funkcji

percepcyjno-motorycznych

b) w sferze wzrokowej:

 Usprawnianie

analizatora wzrokowego,

 Ćwiczenie pamięci i

spostrzegawczości

wzrokowej,

 Usprawnianie

koordynacji wzrokoworuchowej

 Rozwijanie orientacji

przestrzennej i

spostrzegawczości.

1 Ćwiczenia na materiale

obrazkowym:

o rozpoznawanie treści

obrazków ukazywanych w

krótkich ekspozycjach

o zapamiętanie jak

największej ilości

przedmiotów

eksponowanych na obrazku

o odtwarzanie

przebiegu zdarzeń

przedstawionych w serii

obrazków

o dobieranie par

jednakowych obrazków

(domina obrazkowe;,

,Czarny Piotruś")

o dobieranie części do

całego obrazka

o wyszukiwanie różnic między obrazkami

o wyszukiwanie

podobieństw w obrazkach

o składanie całości

obrazka z jego części wg

wzoru i bez wzoru

2 Ćwiczenia na materiale

geometrycznym:

o kreślenie kształtów

geometrycznych w

powietrzu

o dobieranie par

jednakowych figur

o układanie kompozycji

z oddzielnych figur

geometrycznych.

o zarysowywanie

małych figur

geometrycznych

o kolorowanie ukrytego

obrazka

o kolorowanie

obrazków (książeczki)

o uzupełnianie

brakujących obrazków w

historyjce obrazkowej

o rozpoznawanie figur

płaskich,

o uzupełnianie

niepełnych konturów figur

o dzielenie większej

figury na mniejsze,

następnie scalanie

o zabawy doskonalące

pamięć wzrokową: „co tu

się zmieniło?”, „czego

brakuje?”

Ćwiczenia na materiale

literopodobnym i

literowym.

o dobieranie liter

wielkich do małych,

drukowanych do pisanych

o różnicowanie

samogłosek w szeregach

liter

o wyszukiwanie w

zbiorze takich samych

sylab i ich segregowanie.

o układanie wyrazów z sylab - kartoniki z

obrazkami i podpisami

pociętymi według sylab.

o Identyfikowanie

takich samych wyrazów w

szeregach wyrazów

podobnych.

o Wykreślanie w

ciągach wyrazów dwóch

takich samych lub

powtarzających się słów.

o Wyodrębnianie w

wyrazach wyrazów

krótszych

o Domina wyrazowe -

o Układanie wyrazów z

liter według wzoru,

o dopasowywanie

wyrazów do obrazków z

podpisem.

o „Sklep” z literkami

lub obrazkami (dzieci

„kupują” obrazek za literkę

odpowiadającą pierwszej

głosce nazwy obrazka lub

zabawa odwrotna gdzie

dzieci „kupują” literki za

obrazki)

Usprawnianie funkcji

percepcyjno-motorycznych

w sferze ruchowej:

 Utrwalenie orientacji w

schemacie ciała i

przestrzeni

 Usprawnianie

czynności

grafomotorycznych

 poprawa poziomu

graficznego pisma,

 Usprawnianie

czynności manualny

 Doskonalenie percepcji

wzrokowej

Ćwiczenia orientacji w

schemacie ciała

o wskazywanie i

nazywanie u siebie i drugiej

osoby poszczególnych

części ciała.

Ćwiczenia orientacji w

przestrzenni, rozpoznawanie

ich stron

o doskonalenie

orientacji stronnej w

odniesieniu do osoby

stojącej naprzeciwko.-

kierowanie przy pomocy

pojęć: prosto, w prawo, w

lewo, do przodu, do tyłu

drugą osobą, tak, aby dotarł

do określonego miejsca.

o układanie puzzli

o układanie mozaiki

Ćwiczenia orientacji w czasie

o rozpoznawanie

pojęcia czasu, zegara, dnia,

nocy, tygodnia, miesiąca,

roku, pór roku.

o rozpoznawanie pojęć:

szybko, wolno, zatrzymanie

ruchu z liczeniem.

Usprawnianie

grafomotoryki.

o pisanie po śladzie;

o mieszczenie zapisu w

liniaturze;

o pisanie ruchem

płynnym bez odrywania

ręki (słowa łańcuchowe);

o kalkowanie,

rysowanie, malowanie,

lepienie;

o ugniatanie kul ze

starych gazet i rzucanie ich

do celu;

o gry stolikowe;

o przepisywanie,

przekłuwanie, cięcie po

śladzie;

o dyktanda graficzne;

o antyczne wzory -

odtwarzanie z pamięci;

o modelowanie

płynności, rytmiczności,

plastyczności i dokładności

ruchów ręki przez kreślenie

wieloelementowych

symboli graficznych.

o kończenie zaczętych

rysunków

o rysowanie figur

geometrycznych z

wykorzystaniem

szablonów.

o rysowanie

kompozycji z figur

geometrycznych po

instrukcji słownej.Usprawnianie koordynacji

wzrokowo- ruchowej

 Usprawnianie ruchów

rąk, zmniejszanie napięcia

mięśniowego

 Ćwiczenia manualne

palców

 Usprawnienie percepcji

wzrokowej - tworzenie

związków wzrokoworuchowych, kształcenie

spostrzegawczości,

rozwijanie pojęć i

logicznego myślenia.

o Zamalowywanie

obrazków.

o Rysowanie po śladzie

(kropki z cyframi

wyznaczają kolejność

ruchów, kontynuowanie

rozpoczętego rysunku.

o Odwzorowywanie

rysunków.

o Rysowanie „od ręki

linii, szlaczków, figur

geometrycznych bez

liniatury i w liniaturze.

o Tworzenie labiryntów

poszukiwanie drogi

wyjścia.

Opanowanie techniki

czytania i kształcenie

umiejętności czytania ze

zrozumieniem

 Usprawnianie

koordynacji wzrokoworuchowej na materiale

literowym, ćwiczenie

pamięci wzrokowe

 Usprawnianie funkcji

słuchowej. Wyrabianie

umiejętności

prawidłowego łączenia

liter w wyrazach

 Usprawnianie techniki

czytania, rozwijanie

analizy i syntezy

wzrokowo-słuchowej

 Ćwiczenia w

rozumieniu czytanej

treści.

o samodzielne

tworzenie i odczytywanie

sylab otwartych ze

wszystkimi samogłoskami,

np. la, ba, mo, ku, ze.

o ćwiczenie techniki

odczytywania sylab -

dokonywanie analizy

wzrokowej sylaby bez

głośnego literowania,

głośne całościowe

odczytywanie sylab.

o czytanie wyrazów

dwusylabowych.

o czytanie wyrazów

wielosylabowych

poprzedzone dzieleniem na

sylaby.

o odczytywanie ze

zrozumieniem wyrazów i

zdań.

o Ćwiczenia w zakresie

tempa i płynności czytania.

o Ćwiczenia w

rozumieniu czytanych treści

Rozwój umiejętności

pisania

 Doskonalenie poziomu

graficznego pisma ,

usprawnianie funkcji

analizatora

 odwzorowywanie

wyrazów

 przepisywanie wyrazów

 uzupełnianie wyrazów

 prawidłowe łączenie

liter w wyrazachwzrokowego,

utrwalanie obrazu

wzrokowego liter i

połączeń między

literami.

 właściwe stosowanie

dwuznaków i liter

 pisanie ze słuchu i z

pamięci

 pisownia wyrazów

wielką literą

 układanie i zapis zdań

do ilustracji

 zapisywanie

odpowiedzi na pytania

 redagowanie krótkiego

tekstu.

Ćwiczenia rozwijające

sprawność językową i

komunikacyjną

 Rozwijanie

umiejętności wypowiadania

się zdaniami. Doskonalenie

umiejętności dokonywania

analizy i syntezy słuchowej

wyrazów

 Swobodne wypowiedzi

na różne tematy, luźne

rozmowy;

 Dzielenie się

wrażeniami z

przeżytych sytuacji;

 Opowiadanie treści

obrazków, historyjek

obrazkowych;

 Układanie zdań z

podanymi wyrazami,

kończenie zdań;

 Rozwiązywanie oraz

układanie zagadek,

wymyślanie

zakończenia dla

konkretnej historyjki,

 nazywanie

przedmiotów, cech,

czynności, kolorów,

części ciała

 rozwijanie wypowiedzi

przez stosowanie

przymiotników

 zabawy i ćwiczenia

gramatyczne:

Rozwijanie myślenia

matematyczno - logicznego

Kształtowanie pojęcia

liczby, doskonalenie

umiejętności wykonywania

działań na liczbach

naturalnych: Ćwiczenia

utrwalające podstawowe

pojęcia matematyczne

 wykorzystanie każdej

okazji do ćwiczeń w

przeliczaniu i liczeniu,

 wyodrębnianie i

tworzenie zbiorów,

 porządkowanie liczb w

ciągu liczb naturalnych

 rozkładanie liczb na

składniki

 wykonywanie działań

dodawania i odejmowania na

konkretach i stopniowe

rozszerzanie zakresu

liczenia

 przyporządkowanie

zbiorom odpowiedniej

liczby.

 rozwijanie prostych

zadań tekstowych w

oparciu o konkretne

sytuacje

 utrwalanie znajomości

cyfr metodami

wielozmysłowymi

 odczytywanie pełnych

godzin na zegarze

 utrwalenie nazw

miesięcy, pór roku,

miesięcy,dni tygodnia

 posługiwanie się

pieniędzmiliczenie pieniędzy do 50

zł -rozpoznawanie

banknotów, praktyczne

ćwiczenia (robienie

zakupów).

PROCEDURY OSIĄGANIA SZCZEGÓŁOWYCH CELÓW EDUKACYJNYCH.

1. Systematyczne uczęszczanie na zajęcia.

2. Aktywny udział w zajęciach.

3. Wykorzystanie na zajęciach gier dydaktycznych, łamigłówek, krzyżówek,

wykreślanek, przeskakiwanek, zgadywanek jako jeden z elementów stałej pomocy

dydaktycznej.

4. Zachęcanie do wypowiadania się i pokonywania oporu przed wypowiadaniem.

5. Stwarzanie sytuacji do swobodnych wypowiedzi dzieci i wysłuchiwania ich.

6. Wspólna dyskusja do rozwiązywania problemu.

7. Zauważenie postępów i sukcesów w pracy uczniów.

8. Udzielanie pochwał po każdej poprawnej wypowiedzi.ZAŁOŻONE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW I ICH OCENA.

1. Obserwacja postępów uczniów w oparciu o przygotowane ćwiczenia i zachęcanie

ich do wysiłku.

2. Stwarzanie sytuacji uczniom do prezentowania swoich wiadomości i umiejętności

na zajęciach.

3. Samoocena uczestników zajęć.

4. Ocena prowadzącego zajęcia i uznanie dla wysiłków podejmowanych przez

uczniów.

EWALUACJA PROGRAMU.

Treści zawarte w programie będą realizowane w dowolnej kolejności i dostosowane do

potrzeb, możliwości i zainteresowań uczniów.

Podsumowaniem całorocznej pracy będzie indywidualny arkusz postępów ucznia.

Obserwacje prowadzącej zajęcia oraz indywidualny arkusz postępów ucznia wskażą jak

pracować z uczniami w następnym roku, opierając się o nowe pomysły i doświadczenia


