SCENARIUSZ ZAJĘĆ- Jabłka, Przedszkolnie - ANIMATOR, scenariusze i arkusze obserwacji


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat zajęć: Jabłka, jabłuszka.

Grupa: 3 latki

Data: .10.2011r.

Nauczyciel prowadzący zajęcia:

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Metody:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie się z dziećmi.

Nauczycielka wysyła piłeczkę do dziecka siedzącego po jej prawej stronie i wita się z nim słowami: „Cześć Jasiu”. Następnie Jasiu przekazuje piłeczkę osobie siedzącej obok witając się z nią. Piłeczka wędruje tak długo, aż znajdzie się ponownie w rękach nauczycielki.

  1. Jabłuszka - ćwiczenia z zakresu profilaktyki logopedycznej w oparciu o tekst wiersza Patrycji Siewiery - Kozłowskiej.

Jabłuszka

Tu w koszyku leżą rumiane jabłuszka. (Policzki wypełnione powietrzem, usta zamknięte)

Bardzo się ucieszę, gdy jedno dostanę. (Język oblizuje wargi dookoła.

Schrupię bardzo chętnie rumiane jabłuszko. (Mniam, mniam)

To dla zdrowia dobre, chłopczyku, dziewuszko!

Pytania:

-Co leży w koszyku? (Jabłuszka rumiane).

-Dlaczego trzeba jeść jabłka? (Ponieważ są dobre dla zdrowia).

Wyjaśnienie określenia „rumiane jabłuszka”. Ponowna recytacja wiersza połączona z ćwiczeniami mięśni narządów mowy.

  1. Jabłka, jabłuszka - zabawa dydaktyczna.

Każde z dzieci ma zestaw jabłek: czerwonych i zielonych. Nauczycielka za każdym razem demonstruje, jak należy wykonać zadanie i mówi, co robi (układanie jabłek w szeregach: czerwone, zielone; liczenie połączone ze wskazaniem kolejnych jabłek czerwonych, później zielonych; dobieranie w pary jabłka czerwonego i zielonego. Określanie, których jabłek jest więcej/mniej.

  1. Idą drogą dzieci - ilustrowanie ruchem treści piosenki.

Idą drogą dzieci

Idą dzieci polną dróżką, (Maszerowanie w miejscu).

tup, tup, tup, tup, (Tupanie i śpiewanie słów tup, tup…).

tup, tup, tup, tup.

Każde dziecko je jabłuszko, (Jedzenie jabłuszek - dłoń zwinięta w pięść).

chrup, chrup, chrup, chrup, (Śpiewanie słów chrup, chrup…).

chrup, chrup, chrup, chrup.

A słoneczko złoto świeci, (Rysowanie palcem w powietrzu słoneczka - koło).

la, la, la, la, (Podskoki dookoła własnej osi i śpiewanie słów la, la…).

la, la, la, la.

I uśmiecha się do dzieci, (Rysowanie palcem w powietrzu uśmiechu).

cha, cha, cha, cha, (Śpiewanie słów cha, cha…).

Cha, cha, cha, cha.

Pytania:

-Co robiły dzieci? (Szły polną dróżką).

-Co jadły? (Jabłuszko).

-Co robiło słoneczko? (Świeciło złoto).

Ponowne śpiewanie piosenki połączone z ilustrowaniem ruchem jej treści.

  1. Rozrzucone jabłka - zabawa orientacyjno - porządkowa.

Dzieci stoją w gromadce przed nauczycielką. Na hasło: „Rozrzucam jabłka” - dzieci uciekają i zatrzymują się w przysiadzie podpartym. Na hasło: „Zbieram jabłka” - dzieci przychodzą do nauczycielki w tempie podanym na bębenku (marsz). Gdy wszystkie dzieci podejdą nauczycielka rozrzuca jabłka.

  1. Gonimy jabłuszko” - zabawa bieżna.

Nauczycielka wybiera dziecko, które będzie jabłuszkiem. Dziecko - jabłuszko, ucieka, reszta grupy goni je bez łapania. Po krótkim biegu nauczycielka zmienia jabłuszko. Nauczycielka zwraca uwagę, aby podczas biegu dzieci nie potrącały się.

  1. Wspinamy się po drabince - zabawa z elementem równowagi.

Nauczycielka układa z szarf drabinkę na podłodze. Dzieci ustawiają się w rzędzie jedno za drugim. Przechodzą po koli przez drabinkę, stawiając stopy między szarfami - szczebelkami. Dzieci starają się tak stanąć, aby nie nadepnąć na szarfę.

  1. Jabłko” - wykonywanie zadania z wyprawki.

Wskazywanie na obrazku jabłka i listka. Malowani czerwoną kredką jabłka, a zieloną listka.

Uwagi i spostrzeżenia nauczyciela obserwującego zajęcia:

Zakres obserwowanych działań

poziom wysoki

poziom zadowalający

poziom wymagający doskonalenia

Przygotowanie nauczyciela do zajęć

Świadomość celów realizowanych podczas zajęć

Dobór metod i środków dydaktycznych do celów zajęć

Sposób prowadzenia zajęć

Aktywności uczniów (zaangażowanie)

Uwzględnienie w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć indywidualnych możliwości dzieci

Intensywność pracy (tempo zajęć)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

................................................ ................................................ Podpis nauczyciela prowadzącego zajęcia  Podpis nauczyciela obserwującego zajęcia


