praktyki17, scenariusze


Przedszkole Samorządowe nr 82 w Białymstoku

Grupa: 6-latki

Cel ogólny:

Zapoznanie się z zasadami bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym.

- Cele szczegółowe (dziecko):

-rozwija wyobraźnię malując swój wymarzony pojazd

-kształtuje motorykę mała-wyklejając obrazek

-umie bezpiecznie przejść przez skrzyżowanie

-rozwija koordynację ruchową i spostrzegawczość

-rozwija aparat mowy

-reaguje na polecenia prowadzącej w szybki sposób

-poprawnie wypowiada się na forum grupy

-zna zasady bezpiecznego sposobu przejścia przez jezdnię

Metody: słowne, oglądowe, czynne, aktywizujące

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: puzzle- pocięte obrazki samochodu, roweru, motoru, skutera, czołgu, samoloty, klej, pocięta gazeta, pocięty papier kolorowy, kredki, gazety, chusta animacyjna, piłeczka, 26 papierowych medali, ołówki, odtwarzacz CD, płytę CD

Przebieg zajęć:

  1. Schodzenie się dzieci.

-„Światła sygnalizatora”- dzieci zamalowują na ilustracjach czerwone lub zielone światło. W zależności, czy dziecko na ilustracji przechodzi przez przejście, czy stoi przed nim.

-„Śmieją się...”- dzieci nabierają powietrze przez szeroko otwartą buzię i na jednym wydechu jak najdłuższe naśladują śmiechu różnych ludzi:
- panowie - „ho, ho, ho..”,
- panie - „ha, ha, ha...”,
- dziewczynki - „hi, hi, hi...”,
- staruszki - „he, he, he...”.


-„Ziewamy”- szeroko, swobodnie, jak najdłużej na jednym wydechu dzieci wypowiadają głoskę „a” - „aaaaaaaa...”.


-„Wdech i wydech”- ćwiczenia z unoszeniem rąk: wdech - unoszenie rąk bokiem do góry, wydech - powolne opuszczanie rąk.


-Łączenie wydechu z wymową pojedynczych głosek:
- usypianie lalki - „aaaaaa...”,
- syczenie gęsi - „sss sss”,
- chuchanie na zmarznięte ręce - „ch, ch, ch...”.
- wietrzyk, który porusza wiatraczki - „ffffff....”, zdmuchuje liście „sz sz sz...”,
- naśladowanie; pogotowia: „iu - iu - iu...”, straży pożarnej: „ eu - eu - eu...”, policji: „eo - eo - eo...”.

  1. „Falująca chusta”- zabawa ruchowa

Prowadząca wybiera dwie osoby, które przyjmują w zabawie rolę rybaka i rybki. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą pod spodem rybkę. Trzymające dzieci falując chustę, utrudniają zadanie.

Dzieci chwytają leżącą chustę za krawędzie,  naprężają i przenoszą na inne miejsce w taki sposób, jakby to była prawdziwa szklana tafla.

Podnosimy i opuszczamy chustę trzymając za krawędzie. W pewnej chwili prowadzący proponuje zamianę miejsc poprzez przebiegnięcie pod chustą, np. wszyscy, którzy mają okulary, wszyscy blondyni itp.

Dzieci trzymają chustę nisko nad ziemią, wybrane dziecko siada na środek chusty, dzieci powoli zawijają „tulipana” i na znak prowadzącej energicznie odwijają go.

Dzieci falują chustą w taki sposób aby piłeczka znajdująca się na niej nie spadła na ziemię.

  1. Przygotowanie do śniadania

  1. Śniadanie

  1. Zajęcia dydaktyczne:

Dzieci siedzą w kółku na dywanie, prowadząca przynosi pocięte puzzle, prosi aby wybrane dzieci ułożyły je w całość:

-samochód

-samochód sportowy

-motor

-samolot

-rower

-czołg

-skuter

Prowadząca zadaje pytanie dzieciom: Czym są te wszystkie przedmioty i do czego służą? Rozmawia z dziećmi na temat ich wymarzonych pojazdów.

Prowadząca prosi dzieci aby namalowały i wykleiły swój wymarzony pojazd, może być to pojazd „magiczny” nie istniejący w realnym świecie.

Dzieci mają do dyspozycji pastele oraz pocięty kolorowy papier i gazety.

Prowadząca układa gazety na podłodze( gazet jest tyle ile dzieci w grupie), dzieci chodzą w rytm muzyki między nimi, na słowa prowadzącej dzieci wykonują czynności:

-siadamy na gazetę

-robimy obrót na gazecie

-dotykamy do gazety jedną nogą

-chodzimy wokół gazety itp.

  1. Wycieczka na skrzyżowanie

Dzieci siadają w kółku, rozmawiają z prowadzącą o prawidłowym zachowaniu się na jezdni. Prowadząca przypomina o prawidłowym przejściu przez ulicę, chodzeniu w parach, trzymaniu się grupy i niebezpieczeństwach panujących na jezdni.

-dzieci w parach wychodzą z przedszkola,

-idą chodnikiem do najbliższego skrzyżowania,

-przed skrzyżowaniem zatrzymują się i sprawdzają czy nic nie jedzie,

-spoglądają najpierw w lewo, prawo i znowu w lewo,

-w przypadku wolnej jezdni przechodzą przez ulicę,

-w przypadku nadjeżdżającego pojazdu dzieci czekają i ponownie patrzą w lewo, prawo i lewo

-prowadząca zwraca uwagę na znaki drogowe, dzieci wyjaśniają ich znaczenie,

-powrót do przedszkola

Dzieci rozmawiają o swoim zachowaniu; czynnościach które wykonywały poprawnie, oraz o tych, które wymagają jeszcze dopracowania.

  1. Podsumowanie zajęć i pożegnanie z dziećmi.

  1. Toaleta

  1. Obiad.

Dzieci jedzą obiad, zachowując dobre maniery przy stole.


