2d-29.09, AWF, konspekty


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)

Prowadzący: Tomasz Barański

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi prawidłowo wykonać przewrót w przód i tył.Uczeń potrafi prawidłowo kozłować piłkę w biegu prawą i lewą ręką.Uczeń potrafi dokładnie wykonać polecone mu zadanie.Uczeń potrafi wykonać rzut do kosza z wyznaczonej odległości.Uczeń potrafi jak najszybciej wystartować z podanej pozycji.

- Sprawność motoryczna : Kształtowanie zwinności, skoczności, zręczności i siły.

- Wiadomości : Uczeń zna zasady bezpieczeństwa podczas wykonywanych ćwiczeń. Zapoznanie się z nowymi ćwiczeniami zwinnościowymi.Uczeń zna technikę wykonywania poznanych elementów.Uczeń wie jak poprawnie wykonywać dane elementy.

- Postawy i Motywacje : Uczeń jest zmotywowany do wykonywania ćwiczeń, poprzez nadzór prowadzącego, Uczeń podnosi swoją sprawność podczas ćw. o różnej intensywności.

Data: 29.09.2011

Środki dydaktyczne: piłki, pachołki, szarfy, materace

Liczba uczniów: 10

Klasa: 2d dziewczęta

Miejsce: Boisko szkolne

Tok lekcji

Treść lekcji

Realizacja celów

Uwagi organizacyjno

metodyczne

I Część wstępna (10'-15')

1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji.

3. Rozgrzewka

Bieżna

Kształtująca

1.Zbiórka.

2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

3. Podanie tematu lekcji.

,,Ćwiczenia szybkościowo - zwinnościowe''

4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego elementu.

Ćwiczenia w truchcie

- trucht wokół sali gimnastycznej

- w truchcie:

- krążenia ramion w przód.

- krążenia ramion w tył

- wymachy ramion poziome

- wymachy ramion pionowe

- na sygnał zmiana kierunku biegu

- podskoki raz na prawej, raz na lewej nodze z naprzemianstronną pracą ramion,

-przeplatanka

-krok odstawno - dostawny

-na gwizdek zmiana kierunku biegu

-zbieranie grzybków

- na gwizdek przysiad i wyskok w górę

Ćwiczenia w miejscu

-krążenia głowy do przodu i tyłu

-jw. na boki

-jw. całą głową

-krążenia bioder

-skrętoskłony

-skłony tułowia do PN do środka i LN

-przeniesie ciężaru z jednej nogi na drugą

-nogi złączone krążenia kolan

-rozgrzanie stawów skokowych

Ćwiczenia w leżeniu

- na gwizdek podnosimy w górę ręce

-jw. dołańczając nogi

-nożyce poziome

- nożyce pionowe

-przeniesienie złączonych nóg za głowę

W

- Ustawienie ćwiczących w szeregu.

Zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy ćwiczącymi.

II Część główna (20'-25')

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.

,,Tor przeszkód''

Uczniowie zaczynają tor przeszkód od przełożenia szarfy od góry, następnie wykonują przewrót w przód na materacu, następnie pokonują slalom między pachołkami z piłką, rzucają do kosza dopóki kosz nie zostanie zdobyty. Wracają z powrotem wykonując slalom przewrót w tył i przełożenie szarfy od dołu.

,,Wyścig piłek w siadzie'' Wszyscy członkowie zespołu siadają, w siadzie płaskim rozkrocznym, jeden za drugim. Pierwszy członek drużyny trzyma w rękach piłkę i na znak "start" odwraca się w prawo i rozpoczyna podawanie piłki do dziecka siedzącego za nim. Następnie to dziecko podaje piłkę kolejnemu dziecku, aż piłka dotrze do ostatniego członka drużyny w rzędzie. Ostatni, bierze piłkę i biegnie na początek rzędu

,,Sztafeta wahadłowa `'

Podział na dwa zespoły. Każdy zespół podzielony na dwie części, z których jeden ustawia się na linii startu, a drugi naprzeciw na linii mety. Pierwszy z każdego rzędu stojącego na linii startu , trzymając piłkę , biegnie do pierwszego z rzędu stojącego na mecie i przekazuje mu piłkę, którą ten z kolei zanosi do stojącego na linii startu itd. Każdy, kto odda piłkę swemu następcy, staje na końcu zespołu, do którego przybył. W ten sposób następuje całkowita zmiana miejsc współćwiczących. Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów.

,,Starty z różnych pozycji''

Ćwiczący z różnych pozycji startowych jak najszybciej próbują dotknąć piłki umieszczonej w równej odległości między ćwiczącymi

-w przysiadzie podpartym przodem do piłki

-w przysiadzie podpartym tyłem do piłki

-w siadzie przodem do piłki

-w siadzie tyłem do piłki

-z leżenia przodem nogami do piłki

-z leżenia tyłem nogami do piłki

U, SM, PiM, W

PiM, U, SM

SM, U, PiM,

Ustawienie w rzędzie. Uczniowie wykonują ćwiczenia w formie wyścigów.

III Część końcowa (3'-5')

5. Uspokojenie organizmu.

6. Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe i podsumowanie lekcji.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

Marsz dookoła sali. Uczniowie wykonują głęboki wdech a następnie wydech.

wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu

- zbiórka

- omówienie lekcji

-wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, wskazanie zastosowań utylitarnych nauczanego elementu.

- Nauczyciel wyznacza osoby do sprzątnięcia pomocy dydaktycznych , reszta uczniów ustawiona w szeregu

- Uczniowie ustawieni w szeregu


