2d-26.09, AWF, konspekty


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)

Prowadzący: Tomasz Barański

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi żonglować piłką. Uczeń potrafi dokładnie podać piłkę wewnętrzną częścią stopy. Uczeń potrafi przyjąć piłkę wewnętrzną częścią stopy.

- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje zwinność i wytrzymałość.

- Wiadomości : Uczeń zna przepisy gry w piłkę nożną.

- Postawy i Motywacje : Uczeń jest zmotywowany do aktywności na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych. Uczeń podporządkowuje się regułom gry, współdziała w zespole.

Data: 26.09.2011

Środki dydaktyczne: piłki, pachołki, koszulki kolorowe.

Liczba uczniów: 10

Klasa: 2d dziewczęta

Miejsce: Sala gimnastyczna

0x08 graphic
TOK LEKCJI

TREŚCI LEKCJI

Realizacja celów

    • UWAGI

ORGANIZACYJNO -METODYCZNE

1. Część wstępna

(10'-15')

1.Zorganizowanie grupy i

sprawdzenie gotowości do zajęć.

2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3.Rozgrzewka

a)bieżna

b)kształtująca

c)specjalistyczna

1. Zbiórka,

2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

3. Podanie tematu lekcji.

4. Zwrócenie uwagi na rolę doskonalonych elementów technicznych w grze.

,,Zabawa ożywiająca''

„Berek w parach z piłką"

1 piłka na parę. Uczniowie rozbiegają się po całej sali - jedna osoba z pary prowadzi piłkę dowolnym sposobem. Zadaniem berka jest złapanie którejś z par - berek również posiada piłkę.

Bieg w dwóch rzędach

- naprzemianstronne krążenia rr

- obustronne krążenia rr

- krok odstawno - dostawny

- krok skrzyżny

- skip a

- skip c

- zakosy przodem

- zakosy tyłem

- odwodzenie nóg

- Przywodzenie nóg

Ćwiczenia w miejscu:

Uczniowie ustawieni w kole:

- skręty głowy w P i L stronę

- skłony głowy w przód i w tył

- krążenia bioder

- skrętoskłony

- przysiady

- leżenie przewrotne

- Uczniowie ustawieni w dwóch rzędach na przeciwko siebie. Na sygnał pierwsi ćwiczący z rzędów posiadający piłkę uderzają ją dowolną częścią stopy do partnera na przeciw i biegną na koniec przeciwnego rzędu.

- Jw. Na sygnał pierwsi uderzają piłkę do partnera na przeciw po czym zagrywają z Nim "klepke" i biegną na koniec przeciwnego rzędu.

PiM 1

Ustawienie uczniów w

dwuszeregu.

Swobodny bieg po całej sali.

Berek zmienia się po złapaniu.

2.Część Główna

(20'-25')

4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.

Wyścig rzędów- "Połóż się, podnieś się"

- Uczniowie leżą jeden obok drugiego przodem. Na sygnał pierwszy wstaje i na jego komendę "podnieś się" wszyscy wykonują podpór przodem a on uderza piłkę tak by przetoczyła się pod nimi po czym mówi "połóż się" i wszyscy kładą się z powrotem. Na końcu ostatni zabiera piłkę i prowadzi ją nogą na początek gdzie wykonuje to samo.

- Uczniowie podzieleni na 2 drużyny. Pierwsi gracze z piłkami. Na sygnał nauczyciela prowadzą piłkę tyłem do półmetka, następnie po minięciu półmetka prowadza piłkę przodem.

1. W wyznaczonym polu uczniowie prowadzą piłkę dowolnym sposobem. Zadaniem każdego z Nich jest wybicie piłki kolegi.

2. Jw. na sygnał nauczyciela uczniowie wykonują siad na piłce pozostawiają swoją piłkę i przebiegają do innej.

3. Uczniowie podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa wewnątrz koła z piłkami, druga na zewnątrz twarzą do środkowych. Zewnętrzni biegają po kole a środkowi narzucają im piłkę na uderzenia piłki wew. częścią stopy, prostym podb. z powietrza, oraz głową.

4. "Gra na utrzymanie piłki."

Ćwiczący w zespołach starają wymienić jak największą liczbę podań, tak by przeciwnik nie odebrał im piłki.

5. "Gra szkolna"

Ćwiczący w zespołach grają w piłkę nożną.

SM1; PiM1,2

SM1; PiM1,2

SM1; W1; PiM1,2

SM1; W1; PiM1,2

U2,3; SM1; W1; PiM1,2

U2,3; SM1; W1; PiM1,2

U1,2,3; SM1; W1; PiM1,2

3.Częśc końcowa

(3'-5')

5.Uspokojenie organizmu

6.Czynności organizacyjno-porządkowe.

Podsumowanie lekcji.

7.Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

Zabawa uspokajająca:

Uczniowie trzymają się za ręce i wykonują żonglerkę w kole tak, aby piłka nie spadła na parkiet.

1.Zebranie przyborów i sprzętu.

2.Zbiorka

3.Omówienie lekcji. Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących.

4.Wdrażenie uczniów do aktywności poza zajęciami

U1, PiM1

PiM1


