zbieranie i opracowywanie danych statystycznych - scenariusz, Matematyka dla Szkoły Podstawowej, Gimnazjum


SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM

Czas realizacji: 1 h

Temat: Zbieranie i opracowywanie danych statystycznych.

Cele główne:

Cele operacyjne:

Formy: praca zbiorowa, praca w grupach.

Metody: metoda podająca, dyskusja, ćwiczenia.

Środki dydaktyczne: podręcznik do klasy II gimnazjum „Matematyka z plusem” Wydawnictwa Gdańskiego, blok milimetrowy, kolorowe kredki lub pisaki, przyrządy geometryczne, kilka egzemplarzy starych gazet.

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjne.

  2. Sprawdzenie pracy domowej, dyskusja o ewentualnych błędach.

  3. Przypomnienie i ugruntowanie pojęć i wiadomości z poprzednich lekcji. Nauczyciel zadaje uczniom pytania, chętni uczniowie podają odpowiedzi.

  1. Zapoznanie uczniów z celami oraz tokiem lekcji. Podanie tematu lekcji.

  2. Omówienie z uczniami sposobów zbierania, grupowania i opracowywania danych statystycznych oraz wyciągania wniosków z tych opracowań na podstawie przykładu z podręcznika ze str. 256.

  3. Samodzielne zbieranie i opracowywanie danych statystycznych. Uczniowie zostają podzieleni na grupy 4-5 osobowe. Wzorując się omówionym przykładem wykonują zadania z podręcznika: 1, 3,4 / str. 258-259. Zadaniem każdej z grup jest zebranie i pogrupowanie w tabelkach danych z treści zadania, następnie wykonanie odpowiedniego diagramu na bloku milimetrowym (diagramy słupkowe, tabela łodygowo-listkowa). Następnie każda z grup otrzymuje egzemplarz dowolnej gazety jako obiekt badań statystycznych do zadania 7 / str.259. W trakcie wykonywania poszczególnych zadań i prezentacji danych uczniowie mają za zadanie: - nadanie tytułu swojej prezentacji danych, - estetyczne i czytelne wykonanie rysunków i tabel, - wyciągnięcie interesujących wniosków ze swoich prac.

  4. Prezentacja prac przez przedstawicieli poszczególnych grup. Każda grupa prezentuje jedno zadanie i formułuje wyciągnięte wnioski.

  5. Podsumowanie zajęć. Uczniowie wskazują mocne i słabe strony prac swoich kolegów, wspólnie z nauczycielem dokonywana jest ocena prac poszczególnych grup. Wystawa prac na gazetce przedmiotowej.

  6. Praca domowa: Przeprowadź ankietę wśród 20 koleżanek i kolegów na temat:

  1. Ulubiony gatunek filmu.

  2. Ulubiony rodzaj książki.

  3. Ulubiony sposób spędzania wolnego czasu.

  4. Ulubione zwierzątko domowe.

  5. Ulubiony gatunek muzyki.

Uczniowie wykonują zadanie w grupach, na jakie wcześniej zostali podzieleni. Każda grupa losuje jeden z tematów do opracowania. Zadaniem uczniów jeszcze w czasie lekcji jest ustalenie zakresu ankiety oraz sporządzenie tabeli pomocniczej, w której będą notować swoje wyniki. Oto przykładowa tabela:

Rodzaj filmu

Fantastyka

Przygodowe

Historyczne

Kryminały

Romanse

Filmy rysunkowe

Inne

Ilość głosów

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM

Opracowała: mgr Małgorzata Thiel

Lekcja odbywa się na sali komputerowej i jest dalszym ciągiem poprzedniej lekcji.

Czas realizacji: 1 h

Temat: Opracowywanie danych statystycznych metodą komputerową.

Cele główne:

Cele operacyjne:

Formy: praca zbiorowa, praca w grupach 2-3 osobowych i w grupach 4-osobowych.

Metody: dyskusja, ćwiczenia z obsługi komputera, wzajemna pomoc koleżeńska.

Środki dydaktyczne: podręcznik do klasy II gimnazjum „Matematyka z plusem” Wydawnictwa Gdańskiego, komputery z oprogramowaniem Microsoft Word i Microsoft Excel,

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjne.

  2. Sprawdzenie i omówienie pracy domowej.

  3. Przypomnienie i ugruntowanie pojęć i wiadomości z poprzednich lekcji. Nauczyciel zadaje uczniom pytania, chętni uczniowie podają odpowiedzi.

  1. Zapoznanie uczniów z celami oraz tokiem lekcji. Podanie tematu lekcji.

  2. Zapoznanie uczniów z możliwościami i sposobem obsługiwania programów Microsoft Word i Microsoft Excel.

  3. Analiza i wspólne wykonanie zadania 2 / str. 258 z podręcznika. Zadanie: Andrzej spytał 20 przypadkowo spotkanych dorosłych osób, ile maja dzieci. Otrzymał kolejno następujące odpowiedzi: 2, 2, 3, 0, 1, 1, 0, 2, 3, 4, 0, 2, 1, 1, 0, 4, 5, 0, 1, 0 . Przedstaw te wyniki na diagramie słupkowym. Pod kierunkiem nauczyciela i udzielanych wskazówek uczniowie, pracujący w grupach 2-3 osobowych :

Przykładowy sposób wykonania zadania:

Osoby

bezdzietne

Osoby

z 1 dzieckiem

Osoby

Z 2 dzieci

Osoby

Z 3 dzieci

Osoby

Z 4 dzieci

Osoby

Z 5 dzieci

6

5

4

2

2

1

0x01 graphic

0x01 graphic

  1. Uczniowie pracują w grupach 4-5 osobowych, na które zostali podzieleni na poprzedniej lekcji. Sporządzają tabelę zbiorczą wyników ankiet przeprowadzonych jako zadanie domowe na poprzedniej lekcji. Następnie uczniowie dzielą się w pary (w zależności od ilości stanowisk w sali komputerowej) i dalej bez pomocy nauczyciela opracowują wyniki swoich ankiet, wykonując: - tabelę,

  1. Drukowanie prac uczniów oraz prezentacja i omówienie wyników ankiet przez przedstawiciela zespołu. Sposób wykonania prac oraz wnioski każdej grupy wskazują mocne i słabe strony stanu wiedzy uczniów.

  2. Podsumowanie zajęć. Ocena pracy uczniów. Wystawa prac na gazetce przedmiotowej. Uczniowie porównują diagramy wykonane ręcznie i komputerowo i oceniają przydatność programów komputerowych do zadań statystyki. Dzięki zastosowaniu komputera uczniowie mają możliwość szybkiego uzyskania ciekawej graficznie prezentacji danych, szybkiego organizowania dużej ilości zestawów danych, wykonania większej ilości ćwiczeń. Zyskują czas na wymianę poglądów, na doskonalenie języka matematycznego. Zastosowanie komputerów dodatkowo uatrakcyjnia lekcję, motywuje uczniów do pracy.

  3. Praca domowa: Zadanie 1 / str. 260 (uczniowi mają za zadanie analizę różnych sposobów prezentacji tych samych danych oraz odnalezienie popełnionego błędu).


