SCENARIUSZ WARSZTATÓW, Świetlica szkolna, zabawy badawcze


SCENARIUSZ WARSZTATÓW „Rola zabaw badawczych w poznawaniu i poszanowaniu przyrody”

 

TEMAT: Rola zabaw badawczych w poznawaniu i poszanowaniu przyrody

CELE OGÓLNE: Sprawdzenie umiejętności i wiedzy uczestników nt. roli zabaw badawczych w poznawaniu i poszanowaniu przyrody

CELE OPERACYJNE:  uczestnik potrafi:

-         dobierać zabawy badawcze przybliżające omawianą

     tematykę

-         stworzyć warunki do samodzielnego działania,

     ożywiania wyobraźni, wnioskowania

PRZEBIEG WARSZTATÓW:

 

1.Zabawa integracyjna polegająca na dokończeniu zdania: „Chciałabym, abyście wiedziały, że jestem dzisiaj...” , „Mówią o mnie, że...”.

2.Zapoznanie uczestników z celami warsztatów.

3.Wypisanie przez koleżanki definicji „zabawy” i rodzajów zabaw na małych karteczkach. 

4.Przedstawienie referatu nt. „Rola zabaw badawczych w poznawaniu i poszanowaniu przyrody”. 

5.Wypisanie przez uczestników warsztatów celów  zabaw badawczych

   - wypisanie celów na małych karteczkach

   -  przyklejanie karteczek na dużych arkuszach papieru

6.Przeprowadzenie zabaw badawczych przez liderów WDN.

·        Ile waży powietrze?

a)    Za pomocą linijki wyznaczamy środek listewki i zaznaczamy go ołówkiem.

b)    Wbijamy pinezki w listewkę po obu stronach zaznaczonej linii.

c)     Gumką aptekarską wiążemy nitką przez środek.

d)    Zaczepiamy pętelki gumki o pinezki. Unosimy listewkę trzymając ją za nitkę. Prawidłowo zrównoważona listewka pozostaje w bezruchu.

e)     Jeden balonik przyklejamy taśmą na końcu listewki.

f)      Drugi balonik przyklejamy na przeciwległym końcu listewki. Sprawdzamy, czy równowaga listewki nie została zachwiana.

g)    Związujemy szyjkę nadmuchanego balonika i przyklejamy go do listewki w tym samym miejscu, w którym był wcześniej przymocowany. Ciężar balonika sprawia, że koniec listewki opada jak obciążona szalka wagi.

·        Mieszamy ciecze.

a)    Nalewamy nieco wody do zlewki. Następnie dodajemy trochę oleju. Ciecze utworzyły 2 wyraźnie odrębne warstwy, ponieważ olej nie miesza się z wodą.

b)    Ostrożnie wpuszczamy do zlewki kilka kropli barwnika. Krople barwnika unoszą się swobodnie w oleju.

c)     Korzystając z łyżki przepychamy kropelki barwnika do wody. Gdy barwnik styka się z wodą, natychmiast „eksploduje” barwnymi pasmami.

·        Przechowaj odrobinę ciepła.

a)    Owijamy słoiczek dwoma warstwami aluminiowej folii błyszcząca stroną do wewnątrz. Zabezpieczamy samoprzylepną taśmą.

b)    Nalewamy ciepłej wody do słoiczka i do szklanki. Szczelnie zakręcamy słoiczek.

c)     Kładziemy korek na dnie dużego słoja i ustawiamy na nim słoiczek. Zamykamy słój przykrywką.

d)    Po 10 min. wyjmujemy słoiczek ze słoja. Wypełniająca go woda jest gorąca, zaś woda w szklance wystygła.

         Wzorzysty papier

a)    Wyciskamy na paletę kilka barwnych farb plakatowych.

b)    Każdą farbę mieszamy na palecie z odrobiną oleju lnianego lub czystego spirytusu.

c)     Zanurzamy pędzelek w farbie i ostrożnie przenosimy ją do wody w naczyniu.

d)    Robimy to samo z pozostałymi próbkami farb. Mieszamy zawartość naczynia.

e)     Delikatnie kładziemy kartkę papieru na wodzie, tak by unosiła się na jej powierzchni.

f)      Ostrożnie podnosimy kartkę i kładziemy na stole.

g)    Czekamy aż papier wyschnie. 

         Mapa języka

a)    W szklankach z wodą rozpuszczamy: sok z cytryny, cukier, sól, kawę. Wypuszczamy po kilka kropli roztworów na język koleżanki-ten określi miejsca odczuwanych smaków.

b)    Rysujemy mapę języka ukazującą pola 4 podstawowych smaków.      

             Wyścigi magnesów

a)    Wbijamy mocno po jednej stalowej pinezce w każdą korkową „łódeczkę”.

b)    Wycinamy z papieru 2 kolorowe żagle. Mocujemy żagielki do wystających ostrzy pinezek.

c)     Kładziemy książki na blacie stołu. Ustawiamy naczynie na książkach i wypełniamy je do połowy wodą.

d)    Do każdej listewki przyklejamy taśmą magnes. Delikatnie puszczamy „łódeczki” na wodę.

e)     Wkładamy listewki z magnesami pod dno naczynia. Prosimy koleżankę, by zrobiła to samo. Przesuwając listewki próbujemy się ścigać.

7.Układanie scenariusza dowolnie wybranej przez siebie zabawy badawczej.

Opracowały: Katarzyna Płóciennik, Anna Plucińska   Przedszkole Miejskie Nr 71 w Łodzi

 

 


