Przypowieść o Synu Marnotrawnym - konspekt krzyżówka


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Z EDUKACJĄ KULTUROWĄ
W KLASIE I GIMNAZJUM (klasa I „c” i „d”)

Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela

Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.

TEMAT LEKCJI: Czego uczy nas Przypowieść o Synu Marnotrawnym?

CELE LEKCJI:

Na poziomie umiejętności:

Na poziomie wiadomości:

Na poziomie postaw:

MATERIAŁY:

METODA: pogadanka heurystyczna, krzyżówka, drama(role), oglądowa.

FORMA PRACY: praca indywidualna i zbiorowa.

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czynności

Nauczyciela

Czynności

Ucznia

Umiejętności

Kluczowe

Zaangażowanie

- Informacja o celach lekcji.

- Sprawdzenie obecności.

- Nauczyciel rozdaje krzyżówki i daje uczniom czas do rozwiązania; zapowiada, że hasło poinformuje wszystkich o czym będzie lekcja.

- Jakie jest hasło?

- Wspólnie sprawdzamy krzyżówkę.

- Uczniowie rozwiązują krzyżówkę.

- Hasłem krzyżówki jest „PRZYPOWIEŚĆ”.

-umiejętność kreatywnego logicznego myślenia

- komunikacja: nauczyciel - uczeń

Badanie

Nauczyciel zadaje pytania:

- Jakie znacie przypowieści?

- Spróbujcie zdefiniować czym jest przypowieść? Z czym Wam się kojarzy?

- Przypowieść jest to opowieść narracyjna, zwykle o schematycznej budowie, posiadająca znaczenie dosłowne, oraz głębsze, alegoryczne.

- Czym jest alegoria? Skoro nie wiecie to otwórzcie podręczniki na stronie 17. Nauczyciel prosi, by uczeń odczytał informację znajdującą się w ramce.

Słowem: jest to właśnie ten głębszy sens.

Ukazane w przypowieści wydarzenia służą wykładni jakiejś ogólniejszej myśli filozoficznej, religijnej lub moralnej.

- Uczniowie odpowiadają:

- Przypowieść o Siewcy, o Synu Marnotrawnym, o Perle itp.

- To utwór literacki, który oprócz dosłownego ma jeszcze sens głębszy.

Uczeń odczytuje: Alegoria to element świata przedstawionego utworu, np. motyw lub postać, mający poza dosłownym znaczeniem ściśle określony część przenośny. Przykładowo: sowa jest alegorią mądrości.

- komunikacja: nauczyciel - uczeń

efektywne współdziałanie w grupie

- skuteczne porozumiewanie się

- poprawność językowa

Prezentacja

- Nauczyciel prosi o zapisanie tematu lekcji: Czego uczy nas Przypowieść o Synu Marnotrawnym?

Pod tematem zapiszcie sobie definicję:

Przypowieść jest to opowieść narracyjna, zwykle o schematycznej budowie, posiadająca znaczenie dosłowne, oraz głębsze, alegoryczne.

Ukazane w przypowieści wydarzenia służą wykładni jakiejś ogólniejszej myśli filozoficznej, religijnej lub moralnej.

- Uczniowie zapisują temat lekcji.

- Uczniowie zapisują notatkę

- skuteczne porozumiewanie się

- rozumowanie

- komunikacja: nauczyciel- uczeń

Przekształcanie

-Przeczytajmy teraz przypowieść o Synu Marnotrawnym (strona 16); nauczyciel odczytuje tekst.

- Prosi ucznia o opowiedzenie tej przypowieści własnymi słowami.

- Teraz bardzo was proszę, spróbujcie wejść w rolę Syna Marnotrawnego… Jak się czuł?

A Ojciec? Co mógł czuć Ojciec z tej przypowieści?

- A jak się czuł ten wierny syn?

- Powiedzieliśmy, że przypowieść ma ALEGORYCZNY SENS. W takim razie: kim jest ojciec w przypowieści, a kim synowie?

- Do jakiej sytuacji odnosi się ta przypowieść?

- Na stronie 17 w Waszych podręcznikach macie reprodukcję obrazu Rembrandta. Jaki jest tytuł tego obrazu?

- Jaki moment z Przypowieści on przedstawia?

- Jakie kolory tu przeważają? Ciepłe? Zimne?

- W literaturze mamy alegorię, zaś w sztuce: SYMBOL. Kolor czerwony będzie tutaj więc symbolem miłości, miłosierdzia. Symbol nie musi być jednoznaczny.

- Zwróćcie uwagę na dłonie Ojca. Jakie one są?

- Właśnie! Badacze interpretują to tak, że Bóg ma w sobie naturę matki - dłoń po lewej (kochającą ,delikatną), ale i Ojca - dłoń po prawej (silna, stanowcza).

- Czy podoba wam się ten obraz?

- Uczniowie słuchają.

- Uczeń odpowiada.

- Jest mu głupio, bo roztrwonił majątek i wraca do Ojca. Jest Mu wstyd itp

- Bardzo kochał swojego syna, tęsknił za nim, bo wypatrywał go codziennie. A gdy go ujrzał był najszczęśliwszym człowiekiem na świecie!

- Było mu przykro i był zły na Ojca. Zupełnie nie rozumiał dlaczego się tak zachował. Był też zazdrosny, że jego Bratu Ojciec urządził ucztę, a jemu nigdy, choć zawsze był wierny.

- Ojcem w przypowieści jest dobry Bóg, a synami są ludzie.

- Bóg czeka na nasz powrót do Niego. On nas kocha i bardzo chce nas odzyskać.

- Tytułem jest „Powrót syna marnotrawnego”.

- Moment powrotu Syna i radosnego przyjęcia przez Ojca.

- Ojciec z synem są w kolorach ciepłych, tło jest troszkę zaciemnione, smutne.

- Jedna jest większa, druga mniejsza.

- Uczniowie wyrażają swoją opinię.

-umiejętność kreatywnego logicznego myślenia

- skuteczne porozumiewanie się

- rozumowanie

- komunikacja: nauczyciel- uczeń

- poprawność językowa

mówienie

Posumowanie

- Nauczyciel rozdaje notatkę i ćwiczenie. Prosi ucznia o głośne przeczytanie treści notatki.

- Nauczyciel zadaje zadanie domowe:

Napisz opinię na temat obrazu Rembrandta oraz opisz w kilku zdaniach swoją ulubioną przypowieść.

- Uczeń czyta notatkę.

- Uczniowie zapisują zadanie domowe

-samokształcenie

Bóg czynił to siódmego dnia.

Księga, w której znajduje się fragment o stworzeniu świata.

Tego dnia Bóg stworzył planety.

Księga Rodzaju znajduje się w … Testamencie.

Księga Genesis jest… księgą Starego Testamentu.

Świat stworzony przez Boga był … .

Najdoskonalsze dzieło Twórcy to… .

Inaczej Księga Rodzaju.

Wiara w jednego Boga.

Inaczej o Biblii mówi się Pismo… .

Tyle dni Bóg stwarzał świat.

Bóg czynił to siódmego dnia.

Księga, w której znajduje się fragment o stworzeniu świata.

Tego dnia Bóg stworzył planety.

Księga Rodzaju znajduje się w … Testamencie.

Księga Genesis jest… księgą Starego Testamentu.

Świat stworzony przez Boga był … .

Najdoskonalsze dzieło Twórcy to… .

Inaczej Księga Rodzaju.

Wiara w jednego Boga.

Inaczej o Biblii mówi się Pismo… .

Tyle dni Bóg stwarzał świat.

Bóg czynił to siódmego dnia.

Księga, w której znajduje się fragment o stworzeniu świata.

Tego dnia Bóg stworzył planety.

Księga Rodzaju znajduje się w … Testamencie.

Księga Genesis jest… księgą Starego Testamentu.

Świat stworzony przez Boga był … .

Najdoskonalsze dzieło Twórcy to… .

Inaczej Księga Rodzaju.

Wiara w jednego Boga.

Inaczej o Biblii mówi się Pismo… .

Tyle dni Bóg stwarzał świat.




