praca fryzjerki


SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU

Data: 11.03.2011 r.

Grupa wiekowa: 3 i 4 lata

Prowadzący: Karolina Buczyńska

Temat kompleksowy: Kobiece zawody.

Temat zajęcia: Poznajemy pracę fryzjerki.

Cele ogólne:

- rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi,

- stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych,

możliwościach fizycznych i intelektualnych

- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym i technicznym

- rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych,

Cele szczegółowe:

-poznawcze: poznanie zawodu kucharki, rozwijanie czynnego słownika pojęć, rozpoznawanie i nazywanie przedmiotów potrzebnych fryzjerce w pracy, zapoznanie z zasadami zabaw, zapoznanie ze sposobami czesania włosów, rozwijanie sprawności percepcyjnych.

-kształcące: wzbogacanie wiedzy na temat pracy fryzjerki, rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo - ruchowej, doskonalenie umiejętności komunikatywnego, wypowiadania się, rozwijanie spostrzegawczości poprzez zmysł dotyku, doskonalenie wrażliwości zmysłowej w trakcie różnorodnej działalność.

-wychowawcze: kształtowanie poszanowania dla pracy innych ludzi, przestrzeganie zasad współdziałania podczas zabawy, wzmocnienie więzi koleżeńskich wśród dzieci.

Pomoce dydaktyczne: worek, lakier do włosów, szczotka, grzebień, lokówka, wałki do włosów, szampon, gumka i spinki do włosów, lalki, ilustracja zakładu fryzjerskiego, kartoniki ze sprzętem fryzjerskim

Literatura dziecięca i pedagogiczna:

Etap

Przebieg

Cele operacyjne

Uwagi (po przeprowadzeniu)

Zabawa integracyjna „ Iskierka przyjaźni”

Dzieci ustawiają się w okręgu i łapią się za ręce. Przed przystąpieniem do zabawy nauczycielka mówi:

- Jesteśmy grupą kolegów, którzy lubią się i szanują, dlatego też zapraszam was do zabawy, która polega na podawaniu iskierki przyjaźni.

Kolejno, każde dziecko wysyła iskierkę przyjaźni ściskając mocniej dłoń kolegi. Iskierka krąży do momentu, aż nie wróci do osoby, która rozpoczęła podawanie iskierki. Przechodzi po kolei przez każdą osobę.

- wzbudzenie poczucia przynależności do grupy

- umacnianie więzi koleżeńskich

Zabawa ruchowa:

„Cenny przedmiot- podaj dalej”

Zabawa polega na przekazywaniu niewidocznego przedmiotu, który trzymamy w rękach, tak, aby nikt inny oprócz kolegi przejmującego ów przedmiot nie widział.

- W rękach trzymam bardzo cenny przedmiot, którego Wy nie widzicie, ale natomiast widzę go ja i tylko ja wiem, co to jest. Przekaże go dalej, bowiem Wam ufam i wierze w to, że będziecie się z nim obchodzić bardzo ostrożnie - tak jak w rodzinie. Miną, uśmiechem, ani gestem nie możecie zdradzić reszcie, co kryje się w waszych dłoniach.

j.w.

Zabawa dydaktyczna:

„Co znajduje się w worku”

Dzieci siedzą w okręgu. Nauczycielka mówi dzieciom, że spotkała wczoraj panią fryzjerkę, od której dostała taki o to worek.

Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, jakie przedmioty znajdują się w worku

Wybrane dzieci, kolejno wkładają rękę do środka. Tylko dzięki dotykowi próbują odgadnąć, jaki przedmiot trzymają w dłoni.

Następnie wyciągnięte przedmioty układają na półeczce i wspólnie zastanawiają się, do czego służy: grzebień, lokówka, wałki, szczotka, szampon, suszarka, gumka do włosów,

- poznaje akcesoria fryzjerskie

- wie do czego służą i jak nazywają się przedmioty w salonie fryzjerskim

- swobodnie wypowiada się

-aktywnie uczestniczy w zabawie

- próbuje rozpoznać przedmiot przy pomocy zmysłu dotyku

- wskazuje przedmioty potrzebne do: rozczesania włosów, umycia i wysuszenia ich

Rozmowa dydaktyczna:

„ U Fryzjerki”

Nauczycielka pyta dzieci o to czy wiedzą jak nazywa się miejsce, w którym pracuje fryzjerka ( salon/ zakład fryzjerski). Na tablicy przypina plansze z ilustracją salonu. Prosi dzieci, aby wymieniły i policzyły osoby. Prosi, także, aby przyglądnęły się dokładnie i znalazły na obrazku przedmioty, które we wcześniejszej zabawie wyciągnęli z worka.

Nauczycielka wyciąga małe kartoniki z narysowanymi akcesoriami fryzjerskimi. Pokazuje pojedyncze kartoniki i prosi dzieci o ich nazwanie. Przypina kartoniki do tablicy.

- posługuje się wcześniej zdobytą wiedzą i doświadczeniem

- proponuje i podaje nazwy przedmiotów

Prezentacja różnych uczesań

Prowadząca prosi do tablicy dzieci, które mają włosy upięte w kucyk, zaplecione warkocze, lub włosy rozpuszczone.

Wspólnie z dziećmi nazywa te upięcia. Następnie demonstruje dzieciom na lalce spinanie włosów w kucyk. Dzieci wybierają sobie po jednej lalce i próbują ją uczesać w kucyk.

- rozumie pojęcia i wie jak wygląda: kucyk/ koński ogon, warkocz, włosy rozpuszczone

- poznanie sposobów upinania włosów

- rozwija małą motorykę i koordynację wzrokowo - ruchową

Zabawa uspakajająca: „Trzy oddechy”

Dzieci na dywanie kładą się na plecach, nogi mają ugięte, a ręce położone wzdłuż ciała. Dzieci wykonują jak najdłuższe 3 wdechy i wydechy. Wygrywa osoba, która najdłużej wykonywała ćwiczenie.

- uspokojenie i wyciszenie emocji

- nauka kontroli własnego oddechu


