Skąd się bierze woda w kranie, ekologia(2)


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE PIĘCIO - I SZEŚCIOLATKÓW.

Temat kompleksowy: Dbamy o swoje zdrowie i czyste środowisko.

Temat dnia: Czysta woda.

Temat zajęć: „Skąd się bierze woda w kranie”.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

- ilustracje: przepływu wody ze zbiorników wodnych do naszych mieszkań, ludzi, roślin i zwierząt; teksty do czytania: „Sto kropelek”, „Kto lubi wody smak”; napisy: „Oszczędzaj wodę!”, „Nie marnuj wody!”; dwa przeźroczyste naczynia z wodą; piasek; papierowy filtr; duża i mała miseczka z wodą; szklanki z wodą mineralną, słodką i kwaśną; ponumerowane kropelki wody dla każdego dziecka od 1 do 5; obręcze; piłka; karty pracy.

Literatura:

  1. metodyczna:

  1. merytoryczna:

Przebieg zajęć:

    1. Wprowadzenie do tematu - zagadka.

Latem w niej pływamy,

zimą po niej się ślizgamy.

Życie czerpie z niej przyroda.

Co to jest? Już wiecie!... ( woda )

- układanie wyrazu „woda” z rozsypanki literowej

- ćwiczenie słuchu fonematycznego

    1. „Burza mózgów” - z czym kojarzy wam się woda - zabawa z piłką.

- czy słyszymy wodę?

- jakie wydaje odgłosy?

Ćwiczenia ortofoniczne:

Kap, kap, kap - pukanie rozłożonymi dłońmi o uda

Puk, puk, puk - dłonie w piąstkę, stukanie kostkami palców o podłogę

Szu, szu, szu - pocieranie dłonią o dłoń

Chlup, chlup, chlup - klaskanie dłońmi nad głową

    1. Wypowiedzi na temat:

- Do czego jest nam potrzebna woda?

- Komu jeszcze potrzebna jest woda? - porównywanie wypowiedzi dzieci z

ilustracjami przedstawiającymi: ludzi, rośliny i zwierzęta.

- Dlaczego życie bez wody byłoby niemożliwe?

- Skąd się bierze woda w kranie?

    1. Tekst do czytania: „Sto kropelek”.

Sto kropelek pryska, pluska.

To na nosek, to na usta.

Plusk, plusk, kap, kap.

    1. Omówienie treści obrazka pt.: „Przepływ wody z rzeki do mieszkań”

- pompowanie wody deszczowej z rzeki

- filtrowanie wody

- dodawanie środków chemicznych

- mieszanie chemikaliów

- przepuszczanie wody przez zbiornik filtracyjny

- wpływanie czystej wody do wodociągu a następnie do naszych mieszkań

    1. Doświadczenie: filtrowanie wody z piaskiem przez cienką bibułkę - wyciągnięcie wniosków.

    1. Zabawa z muzyką: „Kropelki wody”, do tekstu: Kapu, kap, kapu, kap. Ty kałużo, krople złap.

Ponumerowane kropelki dla każdego dziecka od 1 do 5 i pięć ponumerowanych obręczy. Na przerwę w muzyce dzieci wypowiadają tekst i szukają obręczy z numerem swojej kropelki. W czasie zabawy kilkakrotnie następuje zmiana numeracji obręczy.

- porównywanie ilości kropelek w każdym zbiorze, utrwalenie pojęć; „mniej”,

„więcej”, „tyle samo”.

    1. Zapach i smak wody.

- 3 szklaneczki: woda mineralna, woda z cukrem, woda z cytryną

- wąchanie i smakowanie wody, omówienie różnic.

    1. Tekst do czytania: „Zabawny tekst”.

Kto lubi wody smak?

Lubi krowa, piesek, wiatr.

Kto lubi wody smak?

Lubi ryba, kamyk, kwiat.

Kto lubi wody smak?

Lubi buda, urwis, mak.

10. Ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce: „Magiczna woda” wg M. Montessori

Dzieci siedzą w kole. Naczynie z wodą stawiamy na środku. Obserwujemy, w

jaki sposób woda się uspokaja. Zachęcamy dzieci, by stopniowo też się

uspokajały.

- podawanie miseczki z rąk do rąk; zwrócenie uwagi na to, by nasze ruchy były

i spokojne, by nie wylać ani kropli,

- dzieci zamykają oczy; nauczyciel opuszcza krople wody na ich dłonie; ten kto

poczuje dotyk kropli - może otworzyć oczy.

11. Przypomnienie o konieczności oszczędzania wody, czytanie napisów: „Nie

marnuj wody!”, „Oszczędzaj wodę!”.

12. Ślubowanie:

Ślubuję uroczyście, być przyjacielem wody

i zachęcać do tego wszystkich.

Będę mądrze i oszczędnie jej używać

i chronić, aby jej nikt nie marnował,

i nie zanieczyszczał.

Przyrzekamy!

  1. Praca przy stolikach - „Zabawny tekst”: czytanie pytań i odpowiedzi, skreślanie

błędnych odpowiedzi pod każdym pytaniem, - karty pracy.

  1. Sprawdzenie poprawnego wykonania zadania.

  1. Rozmowa podsumowująca i porządkująca wiadomości zdobyte na zajęciu.

Opracowała: Joanna Urbańczyk

Przedszkole Miejskie nr 6 w Słupsku

1


