parki nar, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


Temat: Parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Cele lekcji:

  1. wiadomości - uczeń:

  1. umiejętności - uczeń:

  1. postawy - uczeń:

METODY PRACY:

1)

słowna (pogadanka z elementami wykładu, gry dydaktyczne: rozsypanki, labirynt, dyskusja, praca z podręcznikiem).

2)

obserwacja środków dydaktycznych.

FORMY PRACY:

indywidualnie , praca w grupach, zbiorowo.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

mapa ochrony przyrody w Polsce, atlas”, przygotowane przez nauczyciela rozsypanki, labirynt, szary papier, karteczki, klej, pisaki, karta pracy.

TOK LEKCJI:

I FAZA WPROWADZAJĄCA:

            1. Sprawy organizacyjno - porządkowe.

            2. Powtórzenie wiadomości związanych z zagrożeniami przyrody:

- Co zagraża przyrodzie?

- Jakie znamy sposoby ratowania niszczonej i zatruwanej przyrody?

            1. Zapisanie tematu lekcji.

II FAZA REALIZACJI:

  1. Na tablicy wieszam arkusz szarego papieru z narysowanym dużym, otwartym oknem. Symbolizuje ono okno pokoju każdego z uczniów. Każdy z nich ma inny widok ze swojego okna. Zadanie każdego z uczniów polega na napisaniu na małych karteczkach, krótkiej informacji o tym:

      1. Jaki jest widok z jego okna?

      2. Jaki widok mu się marzy?

Na oknie (papierze) umieszczone będą napisy o których mowa w pkt. a, b. Po wyjaśnieniu sposobu wykonania zadania uczniowie otrzymują karteczki i przystępują do samodzielnej pracy (5 - 6 minut). Następnie dwóch uczniów wiesza karteczki w odpowiednim miejscu okna i odczytuje zapisy. Jeżeli któryś z uczniów nie chce, aby widok z jego okna uległ zmianie, powinien to zaznaczyć.

  1. Porównujemy krajobraz widziany przez okno swojego pokoju do tego, który chcielibyśmy mieć, podkreślamy te elementy, których nam brakowało, których obecność jest miła i chcielibyśmy, żeby były one częścią widoku z naszego okna.

W części „b” okna powinny pojawić się takie napisy jak: drzewa, krzewy ozdobne, rośliny. Odpowiedzi takie pojawią się prawdopodobnie w przypadku uczniów mieszkających w terenie zurbanizowanym, a inne dzieci, które obcują na co dzień z przyrodą prawdopodobnie będą chciały zachować widok ze swojego okna.

  1. Niezależnie od różnic w zapisie - nauczyciel zada pytania do uczniów:

N - Jak ogólnie możemy nazwać elementy wymienione przez uczniów?

U - Oczekiwana odpowiedź - przyroda.

N - Dlaczego człowiek potrzebuje większego kontaktu z przyrodą?

U - Uczniowie wymienią wiele powodów, które wykażą znaczenie przyrody.

N - Skoro przyroda jest nam tak bardzo potrzebna, to jak powinniśmy wobec niej postępować?

  1. Odpowiedzi na to i inne pytania uczniowie będą przygotowywać w grupach. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy (5 - 6 osobowe). Każda grupa wybiera lidera, który będzie prezentował wyniki pracy swojej grupy.

Pytania dla poszczególnych grup:

Grupa

I

Jakie są formy ochrony przyrody w Polsce?

Co to jest park narodowy i rezerwat przyrody?

Grupa

II

Dlaczego chroni się niektóre gatunki roślin i zwierząt?

Podaj różnice między parkiem narodowym a parkiem miejskim.

Grupa

III

Podaj główne motywy ochrony przyrody.

Ułóż krótki regulamin przebywania w parku narodowym lub rezerwacie przyrody.

5) Po zakończonej pracy następuje prezentacja wyników przez liderów grup, która uzupełniana jest komentarzem nauczyciela. Uczniowie w czasie pracy korzystają z mapy, atlasu i podręcznika.

III FAZA PODSUMOWUJĄCA:

      1. W celu utrwalenia wiadomości uczniowie wykonują ćwiczenia na karcie pracy. (Załącznik nr 1)

      2. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.

Rozwiąż labirynt literowy. (Załącznik nr 2)

Załącznik nr 1

KARTA PRACY UCZNIA

Ćw. 1. Wypisz poznane na lekcji co najmniej dwie formy ochrony przyrody:

      1. ......................................

      1. ......................................

3. .......................................

Ćw. 2. Uzupełnij schemat wybierając najbardziej właściwe odpowiedzi:

umiłowanie piękna przyrody, estetyczne, naukowe, gospodarcze, względy praktyczne, wierzenia ludowe.

0x08 graphic
MOTYWY OCHRONY PRZYRODY

Ćw. 3. Z podanych sylab odczytaj rozwiązanie:

wat

re

zer

.........................................................

nik

pom

ro

dy

przy

........................................................0x08 graphic


  1. Załącznik nr 2

Praca domowa

  1. Rozwiąż labirynt literowy. Odczytywanie rozpocznij od litery P

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic


Y

R

A

W

Nr

R

O

P

D

O

K

A


