pzk scenariusz godziny wychowawczej, FILOLOGIA POLSKA, projekty


Projekt edukacyjny w gimnazjum

Scenariusz godziny wychowawczej

45 min

Uwagi wstępne:

Głównym celem tej lekcji wychowawczej jest dostarczenie uczniom wiedzy na temat przepisów prawa dotyczących realizacji projektu w gimnazjum oraz wyjaśnienie głównych założeń tej metody. Niezwykle ważne jest, aby uczniowie zainteresowali się proponowanym sposobem pracy, zwrócili uwagę na jego odmienność od znanych już wcześniej technik oraz dostrzegli wynikające z niego korzyści. Wpłynie to znacząco na ich motywację do wykonywania zadań przy realizacji projektu. Zaprezentowane rozwiązania prawne (kryteria oceny zachowania, regulamin) mają charakter przykładowy.

Cele:

Uczeń:

• zapoznaje się z informacją na temat wymogów prawnych realizacji projektu edukacyjnego w gimnazjum i potrafi zastosować tę wiedzę w praktyce,

• przedstawia umiejętności przydatne w życiu, które rozwija praca metodą projektu,

• wymienia warunki, jakie muszą być spełnione w związku z realizacją projektu w swoim gimnazjum,

• wylicza i opisuje kryteria oceny zachowania związane z realizacją projektu.

Metody:

• wykład,

• dyskusja.

Formy pracy:

• indywidualna,

• grupowa.

Materiały i pomoce:

• prezentacja „Projekt edukacyjny w gimnazjum”,

• materiał pomocniczy nr 1 - Regulamin realizacji projektu,

• materiał pomocniczy nr 2 - Kryteria oceny zachowania,

• broszura informacyjna dla uczniów.

Przebieg zajęć:

  1. Powitaj uczniów i przedstaw im cele zajęć. Wyjaśnij, że projekt jest nowym zadaniem przeznaczonym dla wszystkich gimnazjów, wynikającym ze zmian w prawie oświatowym.
    (5 min)

  2. Wytłumacz uczniom, że projekt wart jest uwagi nie tylko z racji zapisów w rozporządzeniu o jego obowiązkowej realizacji. Jego wartość wynika przede wszystkim z tego, że rozwija cenne umiejętności przydatne w życiu. Jako przykład możesz posłużyć się ogłoszeniami
    o pracę zamieszczanymi w codziennej prasie - pracodawcy poszukują osób potrafiących pracować w zespole, komunikować się, planować i organizować swoje działania, wytrwale dążyć do celu itp. Każdy uczeń w przyszłości stanie przed koniecznością dokonania wyboru zawodu oraz zaplanowania własnego życia. Szkoła powinna go do tego przygotować
    i wyposażyć w niezbędne umiejętności, co umożliwia m.in. metoda projektu. (5 min)

  3. Zaprezentuj uczniom na slajdach punkty rozporządzenia dotyczące oceniania projektu. Każde zdanie objaśnij lub skomentuj w przystępny sposób. Ważne, aby uczniowie zrozumieli, że projekt umożliwia pracę w inny sposób niż ten, do którego przywykli w szkole. Pozwala na większą samodzielność w działaniach i stwarza okazję do wykonywania zadań w zespole. Warto podkreślić, że to sami uczniowie zadecydują o tym, które tematy zrealizują, w jaki sposób podzielą obowiązki i jak zaprezentują publicznie swoje osiągnięcia. Podkreśl koniecznie, że ta wolność i samodzielność oznacza także wzięcie na siebie odpowiedzialności za własne uczenie się i rozwój. (20 min)

  4. Rozdaj uczniom i omów dwa dokumenty: Regulamin realizacji projektu (materiał pomocniczy nr 1) oraz Kryteria oceny zachowania, dotyczące udziału ucznia w projekcie. (materiał pomocniczy nr 2). Zaznacz, że są to ustalenia wewnątrzszkolne, dostosowane do warunków Waszego gimnazjum, gdyż rozporządzenie stanowi, aby szczegółowe zasady realizacji projektu ustalił dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną. Zwróć uwagę na to, że kryterium projektowe nie jest jedynym mającym wpływ na ocenę zachowania. (10 min)

  5. Na zakończenie zajęć upewnij się, że uczniowie dobrze zrozumieli zasady realizacji projektów. Poproś o zadawanie pytań i wyjaśnij zgłoszone przez uczniów wątpliwości. Możesz też rozdać im broszury informacyjne. (5 min)

  1. Materiał pomocniczy nr 1

Regulamin realizacji projektu

Gimnazjum w ...

1. Uczniowie są zobowiązani do realizacji projektu gimnazjalnego.

2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

3. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela
i obejmuje następujące działania:

a. wybranie tematu projektu edukacyjnego;

b. określenie celów projektu edukacyjnego i zaplanowanie etapów jego realizacji;

c. wykonanie przewidzianych działań;

d. publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego.

4. Udział ucznia w projekcie ma wpływ na ocenę zachowania, zgodnie z zapisami statutu szkoły. Wkład ucznia w realizację projektu może być też uwzględniony w ocenianiu przedmiotowym.

5. Udział ucznia w projekcie i temat projektu jest odnotowywany na świadectwie ukończenia gimnazjum.

6. Tematyka projektu może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.

7. Czas trwania projektu jest uzależniony od jego problematyki, ale nie powinien być krótszy niż miesiąc i dłuższy niż pół roku. W szczególnych przypadkach opiekun projektu może przedłużyć realizację projektu, maksymalnie do jednego roku szkolnego.

8. Zespoły uczniowskie liczą od 3 do 6 osób. W szczególnych przypadkach opiekun może zdecydować o większej liczbie członków zespołu.

9. Zespoły projektowe mogą być klasowe, międzyklasowe lub międzyoddziałowe.

10. Opiekun projektu ma za zadanie:

a. wspierać zespół uczniów i udzielać niezbędnej pomocy na wszystkich etapach realizacji projektu (ustalenie zasad pracy, wybór tematu projektu, określenie celów, zaplanowanie działań, podział zadań i ich wykonanie, publiczne przedstawienie rezultatów projektu);

b. ocenić udział ucznia w projekcie, uwzględniając: aktywność na wszystkich etapach realizacji, samoocenę ucznia i ocenę zespołu;

c. udzielać uczniowi informacji zwrotnej o jego pracy nad projektem.

11. Uczniowie - członkowie zespołu projektowego - mają za zadanie:

a. aktywnie uczestniczyć w realizacji projektu na wszystkich jego etapach (ustalenie zasad pracy, wybór tematu projektu, określenie celów, zaplanowanie działań, podział zadań i ich wykonanie, publiczne przedstawienie rezultatów projektu);

b. pracować z członami zespołu i opiekunem projektu;

c. dokonać samooceny oraz oceny innych członków zespołu.

12. Wychowawca ma za zadanie:

a. na początku roku szkolnego, w którym uczniowie będą realizować projekt edukacyjny, poinformować uczniów i ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach realizacji projektu edukacyjnego;

b. współpracować z opiekunem projektu realizowanego przez uczniów jego klasy;

13. Nauczyciele niebędący opiekunami udzielają wsparcia uczniom realizującym projekt, którzy zwrócą się do nich o pomoc.

14. Dyrektor szkoły stwarza warunki do realizacji projektu w ramach posiadanych środków.

15. Uczniowie mogą korzystać z pomieszczeń szkoły do celów związanych z realizacją projektu wyłącznie pod opieką opiekuna lub innych nauczycieli.

16. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, uniemożliwiających udział ucznia
w projekcie edukacyjnym, dyrektor gimnazjum może zwolnić ucznia z realizacji projektu.
W takich sytuacjach na świadectwie ukończenia gimnazjum w miejscu przeznaczonym na wpisanie informacji o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

17. Obowiązkowa dokumentacja projektu, która pozostaje w szkole, ma postać Karty Projektu zawierającej: temat projektu, cele, harmonogram działań, czas realizacji, skład zespołu projektowego, nazwisko opiekuna. O pozostałych dokumentach niezbędnych do realizacji projektu decyduje opiekun.

Materiał pomocniczy nr 2

Kryteria oceny zachowania

Ocena wzorowa

Ocena bardzo dobra

Ocena dobra

Ocena poprawna

Ocena nieodpowiednia

Ocena naganna


