Scenariusz godziny wychowawczej w klasie I gimnazjum

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie I gimnazjum

  1. Dane dotyczące lekcji:

    1. Nauczyciel prowadzący:

    2. Data:

    3. Klasa:

  2. Temat: Sztuka porozumiewania się

  3. Cele zajęć:

  1. Metody:

Burza mózgów, mini wykład, dyskusja.

  1. Tok lekcji:

5.1 Czynności organizacyjne

5.2 Wyjaśnienie słów –

Komunikacja – wymiana, przesyłanie informacji, porozumiewanie się

Komunikacja werbalna - komunikacja z użyciem języka naturalnego, czyli mowy jako środka komunikacji.

Komunikacja niewerbalna - mowa ciała, język ciała.

5.3 Praca w grupach :

Klasa zostaje podzielona na grupy 3-4 osobowe.

Ćwiczenie I:

Grupy starają się odpowiedzieć na pytania:

Co pomaga w skutecznej komunikacji?

Co przeszkadza w skutecznej komunikacji?

Wspólne omówienie i zapisanie na tablicy wyników prac grup.

Ćwiczenie II

Dobry/zły słuchacz

Jedna osoba z każdej grupy opowiada (mówi o ulubionym filmie, książce, swo­ich wakacjach,…)

Druga osoba udaje, że słucha ale patrzy na zegarek, rozgląda się, itp.

Trzecia osoba aktywnie uczestniczy w rozmowie, wykazuje zainteresowanie.

Po zakończeniu osoby opowiadające zostają poproszone o omówienie swoich wrażeń.

Propozycje pytań:

Czy coś zauważyłeś/zauważyłaś w trakcie opowiadania?

Jak się czułaś/czułeś?

Co ci przeszkadzało, co pomagało?

Dyskusja z całą klasą:

Skąd wiemy, że ktoś nas słucha?

Po czym to poznajemy?

Kiedy jest trudno kogoś słuchać?

Ćwiczenie III:

Uczniowie w grupach sporządzają listę pożądanych i niepożądanych zachowań podczas słuchania.

Wspólne omówienie wyników prac i zapisanie wyników na tablicy.

Ćwiczenie IV:

Wyobraźcie sobie, że jesteście w kraju, gdzie nie potraficie się porozumieć. Wymyślcie sposób jak zapytać o drogę na dworzec autobusowy, dobrą restaura­cję, hotel, itp.

Jakie znacie uniwersalne gesty, znaki, które mogą pomóc Wam porozumieć się z innymi?

Omówienie propozycji uczniów.

Dodatkowe pytania:

Czy łatwo jest porozumieć się bez użycia słów?

Co nam pomaga w porozumiewaniu się z drugim człowiekiem?

  1. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

