uzależnienia, scenariusze godzin wychowawczych


SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Z PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ - NARKOTYKI

TEMAT: ŚRODKI UZALEŻNIAJĄCE - NARKOTYKI /MARIHUANA

I AMFETAMINA/. FAZY UZALEŻNIENIA.

CELE:

-dostarczenie podstawowych wiadomości o narkotykach oraz ich oddziaływaniu na organizm ludzki,

-kształtowanie umiejętności rozpoznawania psychologicznych cech uzależnienia.

POMOCE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. POWITANIE KLASY

  1. Każdy uczeń kończy zdanie: " Witam serdecznie wszystkich, a szczególnie....... "(np.: miłośników muzyki, właścicieli psów, osoby ubrane na różowo itp.,)

  1. UZALEŻNIENIA - METODA: MINI WYKŁAD

  1. Każdy człowiek pragnie przeżywać przyjemne uczucia, a gdy pojawiają się uczucia przykre, chce by nie bolały zbyt mocno i nie trwały długo. Każdy ma własne sposoby na trudne chwile i próbuje poszukiwać własnej drogi do przyjemności i radości.

Jednak nie wszystkie sposoby są dobre i czasem ludzie szukając czegoś dobrego znajdują kłopoty.

  1. "Co ludzie robią, żeby czuć się dobrze lub poprawić swoje samopoczucie?

Zapisanie wszystkich pomysłów uczniów na tablicy podzielonej wcześniej

na dwie części.

Na jednej zapisujemy naturalne sposoby uzyskiwania zadowolenia z życia

(np.: kino, dyskoteka, wycieczki). Druga część tablicy jest zarezerwowana dla chemicznych sposobów poprawy samopoczucia (picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków).

UWAGA! Dobrze jest nie mówić uczniom o przyjętym podziale, n-l sam podejmuje decyzję, w której części tablicy ma się znaleźć pomysł.

METODA: burza mózgów

  1. FAKTY O NARKOTYKACH - WYWIESZAMY PLANSZE - MARIHUANA, AMFETAMINA - I OMAWIAMY JE.

IV. FAZY UZALEŻNIENIA - WYWIESZAMY PLANSZE I OMAWIAMY.

Zadajemy uczniom pytanie: " DLACZEGO MŁODZIEŻ SIĘGA PO NARKOTYKI?"

Podawane przez uczniów powody nauczyciel zapisuje na tablicy.

Następnie wywieszamy planszę "Dlaczego młodzież sięga po narkotyki?"    i uzupełniamy wypowiedzi uczniów.

VI. ROZWIĄZYWANIE TESTU " Wiem wszystko o marihuanie"- rozdajemy uczniom test.

Wyniki omawiamy odczytując poprawne odpowiedzi, uczniowie sprawdzają poprawność swoich odpowiedzi.

TEST/ ODPOWIEDZI

Które z poniższych zdań są prawdziwe (P), a które fałszywe (F)?

  1. Tetrahydrocannabinol (THC) jest głównym składnikiem marihuany? P

  2. Marihuana jest zwykle sprzedawana w postaci bardzo drobnego proszku? F

  3. Zażywanie marihuany nie wpływa na pamięć? F

  4. Zażycie marihuany w dużych dawkach może wywołać halucynacje? P

  5. Regularne zażywanie marihuany może powodować nerwowość i rozdrażnienie? P

  6. Regularne zażywanie marihuany może zakłócić normalny rozwój osobowości? P

  7. Nie można uzależnić się od marihuany? F

  8. Marihuana nigdy nie działa na normalnych ludzi? F

  9. Bardzo uzależnionym od marihuany ludziom, potrzebna jest profesjonalna pomoc? P

  10. Zażycie marihuany nie ma wpływu na kierowanie pojazdem? F

VII. ZAKOŃCZENIE LEKCJI, POŻEGNANIE .

 

MARIHUANA

/ MARYCHA, TRAWKA, JOINT, SKRĘT, SKUN, GANDZIA/ - WYSUSZONE LIŚCIE I KWIATY KONOPII INDYJSKICH, ZAWIERAJĄ KILKADZIESIĄT AKTYWNYCH SUBSTANCJI M.IN. TETRAHYDROKANABIOLE / THC

EFEKTY DZIAŁANIA:

. ZMIANY NASTROJU (OD EUFORII DO DEPRESJ)

. ZBURZENIA ORIENTACJI W CZASIE (ODLOT)

. OMAMY WZROKOWE

. UCZUCIE NIEREALNOŚĆI, WRAŻENIE, ŻE WSZYSTKO SZYBKO SIĘ

ZMIENIA

. NIEPOKÓJ RUCHOWY

SZYBKO PROWADZI DO UZALEŻNIENIA.

SKUTKI ZAŻYWANIA DLA ORGANIZMU:

  1. WZROST CIŚNIENIA KRWI

  2. WYSUSZENIE ŚLUZÓWKI JAMY USTNEJ

  3. ATAKI KASZLU

  4. POCENIE SIĘ

  5. BÓLE GŁOWY

  6. ANEMIA

  7. ZABURZENIA KOORDYNACJI RUCHOWEJ

 

THC ODKŁADA SIĘ W KOMÓRKACH NERWOWYCH I TŁUSZCZOWYCH.

PO ODSTAWIENIU NIE POJAWIA SIĘ GŁÓD FIZYCZNY.

MARIHUANA UZALEŻNIA PSYCHICZNIE.

PALENIE MARIHUANY PROWADZI DO:

  1. USZKODZENIA DRÓG ODDECHOWYCH

  2. USZKODZENIA WĄTROBY I SERCA

  3. OBNIŻENIA ODPORNOŚĆI ORGANIZMU

  4. USZKODZENIA JAJNIKÓW - ZMNIEJSZENIA CZĘSTOTLIWOŚCI OWULACJI U DZIEWCZĄT

  5. ZMNIEJSZENIA ILOŚCI PLEMNIKÓW U CHŁOPCÓW

  6. USZKADZENIA PŁODU

  7. BEZPŁODNOŚCI

AMFETAMINA / AMFA , SPID , SETKA/

BIAŁY PROSZEK, TABLETKI, KAPSUŁKI

 

ŚRODEK SYNTETYCZNY DZIAŁAJĄCY NA OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY.

SPOSÓB PRZYJMOWANIA: DOUSTNIE, WSTRZYKIWANA /JUŻ NIEMODNE/,

WCIĄGANA PRZEZ NOS.

 

OBJAWY PRZYJMOWANIA :

  1. PRZYPŁYW ENERGII

  2. POCZUCIE MOCY

  3. PODWYŻSZENIE NASTROJU

  4. WZMOŻONA AKTYWNOŚĆ

  5. ZABURZENIA SNU /BEZSENNOŚĆ/

  6. PRZYŚPIESZONA CZYNNOŚĆ SERCA

  7. KRWOTOKI Z NOSA

  8. SILNY NIEPOKÓJ, NAPIĘCIE, DRAŻLIWOŚĆ

  9. W KOŃCOWEJ FAZIE DZIAŁANIA NARKOTYKU - ZMĘCZENIE

 

AMFETAMINA PO ZAŻYCIU

  1. USUWA PSYCHICZNE I FIZYCZNE ZMĘCZENIE

  2. POPRAWIA SAMOPOCZUCIE

  3. DODAJE SIŁ I PEWNOŚCI SIEBIE

  4. HAMUJE ŁAKNIENIE / "ODCHUDZA" /

  5. PRZYSPIESZA TOK MYŚLENIA I DZIAŁANIA

  6. POBUDZA NA PRZEMIAN Z APATIĄ , KTÓRA ZACZYNA DOMINOWAĆ

/ NIC SIĘ NIE CHCE , CZUJE SIĘ WEWNĘTRZNY NIEPOKÓJ /

 DŁUGOTRWAŁE UŻYWANIE PROWADZI DO SILNEGO UZALEŻNIENIA PSYCHICZNEGO / - NIEUSTAJĄCA CHĘĆ WZIĘCIA NARKOTYKU /

 ROZWOJU STANÓW DEPRESYJNYCH POŁĄCZONYCH Z MYŚLAMI SAMOBÓJCZYMI A W SKRAJNYCH PRZYPADKACH DO PSYCHOZ,

 ŚPIĄCZKI I ŚMIERCI .

FAZY UZALEŻNIENIA / WYBORU/

  1. FAZA EKSPERYMENTOWANIA

  2. FAZA PRZYJEMNOŚCI

  3. FAZA WPADANIA W CIĄG

  4. FAZA GŁĘBOKIEJ DEGRADACJI

 

I. FAZA EKSPERYMENTOWANIA

 

II. FAZA PRZYJEMNOŚCI /BIORĘ BO LUBIĘ/

 

III. FAZA WPADANIA W CIĄG /BIORĘ BO MUSZĘ/

 

IV. FAZA GŁĘBOKIEJ DEGRADACJI

/PRZYMUS BRANIA/

 

DLACZEGO MŁODZIEŻ SIĘGA PO NARKOTYKI

 

  1. PRAGNIE PRZYNALEŻNOŚĆI DO GRUPY

  2. NIE CHCE CZUĆ SIĘ GORSZA

  3. NIE POTRAFI OPRZEĆ SIĘ NAMOWOM RÓWIEŚNIKÓW

  4. NAŚLADUJE STARSZYCH KOLEGÓW

  5. SPRZECIWIA SIĘ I ŁAMIE ZAKAZY DOROSŁYCH

  6. SZUKA SPOSOBÓW, BY UWIERZYĆ W SIEBIE

  7. Z NUDY I CHĘCI ZASPOKOJENIA CIEKAWOŚCI

  8. PRAGNIE ZWRÓCIĆ NA SIEBIE UWAGĘ

  9. UCIEKA OD STRESÓW DNIA CODZIENNEGO

  10. Z CHĘCI ZAIMPONOWANIA RÓWIEŚNIKOM


