28.09.09, Studia, praktyki (konspekty), w przedszkolu


Chełmża, dn. 28.09.2009 r.

KONSPEKT ZAJĘĆ

Blok tematyczny: ,,JESIEŃ W SADZIE I W OGRODZIE”

Temat dnia: ,,Poznajemy warzywa”

Cele operacyjne:

- dziecko zna nazwy podstawowych kolorów,

- dziecko chętnie bierze udział w zabawie ruchowej,

- dziecko próbuje wysłuchać z uwagą recytowanego wiersza,

- dziecko próbuje nazwać wskazywane przez nauczyciela warzywa w trakcie recytacji wiersza,

- dziecko stara się odpowiedzieć na pytania do wiersza,

- dziecko próbuje odgadnąć jakie to warzywo tylko poprzez dotyk,

- dziecko stara się odrysować szablon warzywa na kartce

Metody:

- słowna - pogadanka, objaśnienia,

- oglądowa - pokaz,

- czynna - zadania stawiane do wykonania

Formy pracy:

- grupowa,

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

- tamburyno,

- warzywa,

- szablony warzyw,

- kartka papieru,

- kredki,

- nożyczki,

- taśma,

- garnek wycięty z kolorowego papieru

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa relaksacyjna ,,Sałatka” - dzieci są warzywami, poruszają się po sali w rytm tamburyna. Ich zadaniem jest, aby sałatka została dobrze wymieszana.

  1. Uczniowie zapoznają się z treścią wiersza Juliana Tuwima „ Warzywa”. Nauczyciel czyta na głos treść wiersza wykładając poszczególne warzywa na stół podczas czytania. Uczniowie podczas czytania sami uzupełniają treść wiersza odpowiednimi warzywami. Po wypowiedzeniu słów: „Położyła kucharka na stole...” nauczyciel kładzie na stole przykładowo marchewkę , a uczniowie  mówią na głos „marchewkę” itd. 

,,WARZYWA”



Położyła kucharka na stole:


Kartofle,
Buraki,
Marchewkę,
Fasolę,
Kapustę,
Pietruszkę,
Selery
I groch.

Och!
Zaczęły się kłótnie,
Kłócą się okrutnie:
Kto z nich większy,
A kto mniejszy,
Kto ładniejszy,
Kto zgrabniejszy:


Kartofle?
Buraki?
Marchewka?
Fasola?
Kapusta?
Pietruszka?
Selery
Czy groch?

Ach!
Nakrzyczały się, że strach!

Wzięła kucharka -
Nożem ciach!
Pokrajała, posiekała:


Kartofle,
Buraki,
Marchewkę,
Fasolę,
Kapustę,
Pietruszkę,
Selery
I groch -


I (wrzuciła) do garnka!


  1. Krótka rozmowa na temat wiersza - dzieci odpowiadają na proste pytania nauczyciela (Jaka osoba występuje w wierszu?, Co zrobiła kucharka z warzywami?, Jakie wystąpiły warzywa?, O co pokłóciły się warzywa? ).

  2. Nauczycielka prezentuje różne warzywa w formie szablonów, które dzieci wykorzystają do pracy plastycznej (wspólnie nazywają je, porównują).

  3. Nauczycielka zawiązuje oczy dziecku, które zgłosi się na ochotnika, wręcza mu warzywo, a ono próbuje je rozpoznać poprzez dotyk.

  4. Wyjaśnienie dzieciom sposobu wykonania pracy plastycznej.

  5. Praca indywidualna dzieci przy stolikach - dzieci odrysowują na kartce papieru szablony warzyw i kolorują je (nauczycielka wycina je). Następnie dzieci przyklejają te warzywa na ścianę, nad przyklejonym już wcześniej garnkiem - ma powstać sałatka jarzynowa.


