czym zajmuje sie ekologia-scenariusz zajęć, pliki zamawiane, edukacja


SCENARIUSZ LEKCJI TECHNIKI NA TEMAT:

Czym zajmuje się ekologia?

Klasa: I gimnazjum

Data przeprowadzenia lekcji:

Prowadzący:

Czas trwania lekcji: 45 minut.(jedna jednostka lekcyjna)

I. Cele lekcji:

a) poznawcze:

b) kształcące:

c) wychowawcze:

II. Metody nauczania:

III. Środki dydaktyczne:

IV. Formy organizacyjne:

V. Przebieg lekcji:


OGNIWO

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

CZAS

1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.

  • powitanie,

  • sprawdzenie obecności,

  • uświadomienie uczniom celu zajęć:

N: Poziom techniki XXI wieku jest bardzo wysoki, ludzie korzystają z różnych jej wytworów bardzo często nie zdając sobie sprawy jak bardzo niszczą otaczające nas środowisko naturalne. Tymczasem poziom zanieczyszczeń na naszej planecie w wielu miejscach przekracza stany krytyczne. Na dzisiejszej lekcji będziemy poznawać pojęcia związane z ekologią, ochroną środowiska oraz nauczymy się segregować odpady.

  • podyktowanie tematu lekcji:

N: Zapiszcie temat dzisiejszej lekcji:

Czy zajmuje się ekologia?

- powitanie,

  • zapisanie w zeszycie tematu lekcji.

  • dziennik,

  • tablica,

  • kreda.

5 min.

2.Poznanie nowych faktów i zjawisk.

  • wprowadzenie tematu ekologii, uświadomienie konieczności ochrony środowiska:

N: Każdy z Was słyszał zapewne o ekologii? Jak sądzicie co to jest ekologia?

N: Ekologia jest nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Zajmuje się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami.

W ostatnich latach w związku z narastającym problemem zanieczyszczania naszej planety podjęto wiele działań mających na celu ochronę środowiska. Czy ktoś z was potrafi podać jakieś przykłady?

Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi uczniów, tłumaczy w jaki sposób te działania przyczyniają się do ochrony środowiska.

  • omówienie konsekwencji zanieczyszczania środowiska:

N: Człowiek zanieczyszcza środowisko w którym sam żyje, więc negatywne skutki tej działalności odczuwane są także przez niego. Czy ktoś słyszał o takich zjawiskach jak dziura ozonowa?

kwaśne deszcze?

efekt cieplarniany?

  • słuchają wypowiedzi nauczyciela,

  • odpowiadają na jego pytania:

U: ?

U: Powstały nowoczesne oczyszczalnie ścieków, zmniejszono emisję szkodliwych pyłów z hut i elektrowni, produkcja samochodów napędzanych benzyną bezołowiową, ocieplanie budynków, produkowanie zdrowej żywności.

U: ??

5 min.

3.Kształtowanie pojęć.

  • wyjaśnia pojęcia: dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, smog, recykling:

N: Dziura ozonowa - to spadek zawartości ozonu O3 na wysokości 15-20 km głównie w obszarze bieguna południowego. Powłoka ozonowa jest naturalnym filtrem chroniącym organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Kwaśne deszcze - to deszcze zawierające w kroplach wody dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz ich produkty reakcji w atmosferze: rozcieńczone roztwory kwasów siarki oraz kwasu azotowego. Powstają nad obszarami, gdzie atmosfera jest zanieczyszczona długotrwałą emisją dwutlenku siarki i tlenków azotu (ze źródeł naturalnych, jak czynne wulkany, albo sztucznych, jak spaliny z dużych elektrowni i elektrociepłowni zasilanych zasiarczonym paliwem, zazwyczaj węglem kamiennym lub brunatnym, które zwierają siarkę i jej związki.

Efekt cieplarniany - to tzw. efekt szklarniowy polegający na wzroście temperatury atmosfery spowodowanym istnieniem w jej składzie gazów cieplarnianych, które przepuszczają znaczną część promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi (promieniowanie krótkofalowe) jednak znacznie utrudniają wypromieniowanie tego ciepła przez powierzchnię Ziemi i dolne warstwy atmosfery (promieniowanie długofalowe).

Smog - to zanieczyszczone powietrze zawierające duże stężenia pyłów i toksycznych gazów, których źródłem jest głównie motoryzacja i przemysł.

N: W jaki sposób Wy możecie chronić środowisko naturalne?

Nauczyciel koryguje odpowiedzi lub je uzupełnia.

N: Ważnym problemem jest utylizacja odpadów, czyli wykorzystywanie materiałów, które straciły wartość użytkową, lub produktów odpadowych jako surowców wtórnych do dalszej produkcji. Zastanówcie się, ile rzeczy wyrzucacie codziennie: pudełko po płatkach, karton po mleku, torebkę po chrupkach albo puszkę po napoju i wiele innych opakowań jednorazowych. Dużą część naszych śmieci stanowią różnego rodzaju opakowania: papierowe, szklane, metalowe i plastikowe. Jednym ze sposobów zmniejszania ilości odpadów (np. makulatury, złomu, stłuczki szklanej) jest ich wtórne przetwarzanie. Inną metodą jest wielokrotne używanie tego samego przedmiotu (np. butelek po napojach).

Szkło wyrabiane jest przede wszystkim z piasku, który trzeba wydobyć, i to już zostawia ślad w naszym krajobrazie. Jeżeli szkło jest wtórnie przetwarzane, wówczas zużywa się dużo mniej energii i piasku. Warto wiedzieć, że każda tona tłuczonego szkła oszczędza równowartość 135 dm3 ropy naftowej. Zatem, odnosząc do skupu butelki i słoiki lub wrzucając do odpowiednio oznakowanych (SZKŁO) pojemników niezwrotne opakowania, działasz na rzecz ochrony środowiska.
Papier wytwarza się m.in. z celulozy zawartej w drzewach. Produkcja papieru pochłania ogromne obszary lasów, a także energię. Trujące odpady i ścieki powstające przy produkcji papieru, przenikając do rzek i mórz, powodują duże zanieczyszczenie i zabijają wiele organizmów żywych (roślin i zwierząt).
Czas potrzebny na wyprodukowanie różnego rodzaju opakowań, a także książek i zeszytów, które po zużyciu zostaną wyrzucone, jest zdecydowanie krótszy niż czas potrzebny do wyhodowania nowych drzew. Pomyślmy, ile drzew możemy uchronić, odnosząc do skupu makulaturę lub wyrzucając papierowe śmieci do odpowiednio oznakowanych pojemników (PAPIER).

Blaszane puszki do konserw wykonane są na ogół ze stali, a puszki na napoje z aluminium. Wszystkie te metale muszą być wydobywane z głębi ziemi. Począwszy od lat pięćdziesiątych XX wieku, producenci zaczęli wytwarzać puszki z coraz cieńszej blachy, zużywając mniej energii i przyczyniając się do mniejszej degradacji środowiska. Można zrobić znacznie więcej dzięki wtórnemu przetwarzaniu metali stosowanych między innymi do produkcji puszek, l Wy możecie się do tego przyczynić, wyrzucając metalowe śmieci do odpowiednio oznakowanych pojemników(PUSZKI).

Z segregacją odpadów związane jest pojęcie recyklingu, ktoś wie może co ono oznacza?

N: Na biurku mamy 6 kolorowych pudełek: niebieskie, białe, zielone, żółte, szare i czerwone, obok znajdują się karki z opisem odpadów jakie wrzucamy do danego pojemnika. Czy ktoś wie co wrzucamy do niebieskiego pojemnika?

N: proszę podejść przykleić odpowiednią kartkę na nasze pudełko.

  • opisuje pojemniki służące do zbierania posegregowanych odpadów,

U: Segregacja śmieci, zmniejszanie zużycia energii.

U: Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców - takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier - przetwarzanie ich i powtórne (albo wielokrotne) wykorzystywanie. Dzięki recyklingowi chronimy środowisko naturalne, zmniejszając ilość odpadów i ograniczając zużycie nowych surowców naturalnych.

U: Papier.

- przyklejają karteczki na pudełkach opisujące pojemniki do segregacji odpadów: (białe - szkło bezbarwne, zielone - szkło kolorowe, żółte - plastik, szare - metal i czerwone - aluminium).

  • pojemniki na odpady (kolorowe pudełka),

  • naklejki opisujące pojemniki na śmieci,

5 min.

4.Wiązanie teorii z praktyką.

  • na ławce umieszcza worek zawierający odpady do posegregowania przez uczniów i prosi kolejno uczniów, aby podchodzili do biurka i umieszczali odpady w odpowiednich pojemnikach (za każdym razem uczniowie wspólnie zastanawiają z jakiego materiału jest wykonany i w jakim pojemniku należy go umieścić).

  • segregują odpady i wyjaśniają kolegom swój wybór pojemnika,

  • uzupełniają tabele z zeszytu ćwiczeń str. 9 i 10.

  • pojemniki na odpady (kolorowe pudełka),

  • worek zawierający odpady do posegregowania przez uczniów,

  • zeszyt ćwiczeń.

20 min.

5.Kształtowanie umiejętności i nawyków.

  • podsumowuje lekcję, podkreśla jak ważna jest ochrona środowiska:

N: Na dzisiejszej lekcji rozmawialiśmy na temat ekologii, ochrony środowiska. W jaki sposób każdy z Was może chronić przyrodę i naszą planetę? Jak możecie ograniczać zużycie energii? Jak należy segregować odpady?

Po co to robimy?

  • prosi o wykonanie ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń.

  • W domu proszę wykonać polecenia ze strony 13 z zeszytu ćwiczeń, należy tam wyjaśnić omówione na lekcji pojęcia takie jak dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany i smog. Proszę też abyście odszukali i zapisali w ćwiczeniach co oznaczają symbole przedstawione na dole strony.

- wykonują ćwiczenia.

- zeszyt ćwiczeń.

10 min.

7


