KVabc0905.06-INTERNET, Konspekty dydaktyka


KONSPEKT Z LEKCJI INFORMATYKI

Prowadząca: Sylwia Krystowczyk

Data: 09.05.2006

Klasa: V a (I g)

Temat: Internet.

Czas trwania lekcji: 45 min.

Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z możliwościami jakie stwarza Internet.

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

Typ lekcji: poznawcza,

Metody nauczania: praca z komputerem,

Forma organizacji: indywidualna

Środki dydaktyczne: tablica, komputer,

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

1. Czynności porządkowo organizacyjne

  • Powitanie uczniów

  • Sprawdzenie obecności

2. Uświadomienie celu lekcji

  • W jaki sposób wykorzystujemy internet

  • Jakiego rodzaju informacje możemy znaleźć za pomocą internetu

  • Jakie inne możliwości daje nam internet

3. Podanie tematu lekcji

  • Internet.

4. Analiza tematu

  • podanie notatki

Internet - duża światowa sieć komputerowa, łącząca ze sobą wiele mniejszych sieci i indywidualnych użytkowników, umożliwiająca komunikację i wymianę danych poprzez tekst, grafikę, formy audiowizualne, dostępne dla każdego posiadacza komputera.

Sieć komputerowa - zespół oddalonych od siebie komputerów połączonych liniami transmisji danych Zależnie od wielkości, rodzaju i stopnia złożoności sieci komputerowej, liniami transmisji danych mogą być zwykłe kable lub linie telekomunikacyjne. Sieć komputerowa może ograniczać się do jednego lub kilku budynków do miasta, ale może też pokrywać wielkie obszary — kraje, a nawet kontynenty.

Rodzaje sieci:

  1. Szynowa -sieć tworzy pojedynczy kabel, a wszystkie komputery są do niego podłączone

  2. Pierścieniowa- łączy komputery poprzez zamkniętą linię

  3. Gwiazda - komputery podłączone są do jednego centralnego punktu

Co jest potrzebne aby można było korzystać z internetu:

  • sprzęt komputerowy

  • fizyczne połączenie do sieci Internet np. poprzez modem, stałe łącze

  • program komputerowy do przeglądania stron internetowych

  • umiejętność i wiedza

programy:

  • Internet Explorer

  • mozzilla

  • rodzaje informacji przekazywanych przez internet (tekst, grafika, dźwięk, obraz)

  • uruchomienie przeglądarki stron Internet Explorer

  • omówienie okna programu oraz budowy adresu

  • uczniowie wklejają do zeszytu karteczki z budową adresu (zał )

  • możliwość wysyłania poczty, robienia zakupów, dyskusje itp

5. Podsumowanie

  • Podsumowanie

Załącznik

0x08 graphic

Skrót nazwy kraju

Skrót typu organizacji

Nazwa adresu

World Wide Wed

Określenie hipertekstowego sposobu przekazywania danych

http:\\www.sejm.gov.pl


