Jak porozumiewać się z innymi, STUDIA, Uniwersytet Łódzki, konspekty resocjalizacja


Jak porozumiewać się z innymi?

CEL : Uświadomienie:  na czym polega   komunikacja otwarta, znaczenia                   zniekształceń w przekazywaniu informacji, ukazanie różnic między komunikacją jednokierunkową i dwukierunkową.

METODTY : mini wykład, dyskusja, „burza mózgów”,

POMOCE:  kartka z rysunkiem, czyste kartki dla uczniów.

PRZEBIEG  ZAJĘĆ
1) „Burza mózgów” -  skojarzenia z komunikacją międzyludzką

2) Uporządkowanie skojarzeń w/g działów : po co się komunikujemy ? za pomocą czego się komunikujemy ?

3) Krótkie omówienie istoty komunikacji otwartej.

4) Ćwiczenie : głuchy telefon  - w grupach kilkunasto osobowych( treść komunikatu ok. 15słów, ostatnia osoba pisze na kartce treść , która do niej dotarła )  

Ćwiczenie ma uświadomić przyczyny i znaczenie zniekształceń                                              

Po zakończeniu ćwiczenia  wykazujemy różnicę, między wersją pierwotną a ostateczną komunikatu, pod względem : słownictwa i znaczenia treści.

Pytania: dlaczego komunikat uległ zmianie ?

Co wpływa na zniekształcenie przekazu ?

5) Ćwiczenie:  rysunek  ma wykazać różnice w komunikacji jedno i dwu kierunkowej

* Jedna osoba z klasy otrzymuje kartkę z rysunkiem. Ma go opisać pozostałym uczniom

 tylko za pomocą słów. Uczniowie ,którzy rysują mogą prosić tylko o powtórzenie  treści,     opisujący nie może nic wyjaśniać.

*Powtarza się to samo ale opisujący może udzielać odpowiedzi na pytania rysujących, wyjaśniać

Porównanie obu wersji rysunków.

Pytania:

Która z wersji bardziej przypomina oryginał, dlaczego ?

Dlaczego pierwszą część ćwiczenia możemy nazwać komunikacją jednokierunkową ?

Dlaczego drugą część ćwiczenia możemy nazwać komunikacją dwukierunkową ?

Która daje lepsze rezultaty ? dlaczego ?

W jakim stopniu były jasne komunikaty osoby opisującej rysunek ?

W komunikacji dwukierunkowej pojawia się tzw. sprzężenie zwrotne, osiągane poprze zadawanie pytań, parafrazowanie, wyrażanie zgody lub zaprzeczanie.

Załącznikiem jest kartka z rysunkiem.


 


