rosliny nagonasienne, dydaktyka, przyroda, klasa V


Patryk Matys

III r. BiG

Konspekt lekcji przyrody

Klasa: V

Dział: Rośliny lądowe

Temat: Środowisko życia i budowa roślin nagonasiennych.

Zakres treści:

-występowanie, budowa i znaczenie,

-przegląd roślin nagonasiennych,

-gatunki chronione.

Cel ogólny: Uczeń zna środowisko życia, budowę i znaczenie roślin nagonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka.

Cele szczegółowe:

A. Zapamiętywanie wiadomości:

-poda przykłady roślin nagonasiennych,

-wymieni chronione gatunki roślin iglastych.

B. Zrozumienie wiadomości:

-opisze środowisko życia roślin nagonasiennych,

-przedstawi pokrój drzewa, kształt pnia i wygląd kory,

-omówi budowę kwaitostanów męskich i żeńskich,

-określi znaczenie roślin nagonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka.

C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:

-rozpoznaje krajowe gatunki roślin iglastych, w tym chronione.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

-potrafi przewidzieć skutki postępującej deforestacji na stan środowiska przyrodniczego na świecie..

Postawy:

-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,

-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej i zachęca do tego innych.

Metody pracy:

pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.

Formy pracy:

praca indywidualna, praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-tablica tematyczna,

-atlas roślin,

-karta pracy.

Literatura dla nauczyciela:

- J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001.

-

Literatura dla ucznia:

-J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001..

-

Notatka:

  1. karta pracy

Ogniwa lekcyjne

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Sprawy organizacyjne

15min

Przywitanie klasy.

Kartkówka.

Sprawdzenie listy obecności.

Sprawdzenie pracy domowej.

Przywitanie nauczyciela.

Faza wprowadzająca

3min

Rośliny nagonasienne-gł.rośliny iglaste-miniwykład.

Uczniowie słuchają.

Faza realizacyjna

20min

Nauczyciel omawia budowę kwiatostanów męskich i żeńskich.

Nauczyciel rozdaje uczniom atlasy roślin, karty pracy i prosi o ich uzupełnienie. Nauczyciel pomaga uczniom w ich uzupełnianiu.

Prosi o podanie znaczenia roślin nagonasiennych w gospodarce człowieka.

Uczniowie z pomocą atlasu roślin, podręcznika i nauczyciela uzupełniają karty pracy.

Uczniowie wymieniają: budownictwo, opał, przemysł meblarski.

Faza podsumowująca

5min

Nauczyciel zadaje pytania:

-Czym różnią się kwiatostany męskie od żeńskich u roślin nagonasiennych?

-Jakie znaczenie mają rośliny nagonasienne dla gospodarki człowieka? Do czego są wykorzystywane?

Praca domowa

2min

Dla wszystkich: omów znaczenie roślin nagonasiennych w przyrodzie..

Dla chętnych: W jakie sposób postępująca deforestacja wpływa na stan środowiska przyrodniczego na świecie?

Kartkówka:

Gr.A

1.Opisz budowę mchu na przykładzie mchu płonnika.

2.Jaką rolę pełnią mchy w przyrodzie?

3.Jakie warunki muszą zaistnieć, żeby nasiono zaczęło kiełkować?

Gr.B

1.Dlaczego mchy są zaliczane do najprostszych roślin lądowych?

2.Opisz rolę mchów w gospodarce człowieka.

3.Do czego człowiek wykorzystuje nasiona roślin?


