Uklad pokarmowy, biotechnologia 2 sem rok2, pobrane z góry DS 7, z góry, Rok II, Dydaktyka biologii


Konspekt lekcji biologii

Poziom edukacyjny: Gimnazjum
Program: „Ciekawa biologia cz. 2”, wyd. WSiP
Dział programu: Funkcjonowanie organizmu człowieka
Hasło programowe: Układ pokarmowy
Temat: Układ pokarmowy człowieka
Zakres treści:
1.Główne składniki pokarmowe
2. Budowa i funkcje poszczególnych elementów układu pokarmowego
3. Narządy gruczołowe- trzustka, wątroba
4. Zasady prawidłowego odżywiania się
Cele: A. Zapamiętanie wiadomości:
- uczeń definiuje pojęcie „odżywianie”
- uczeń wymienia główne składniki pokarmowe
- uczeń wymienia narządy tworzące układ pokarmowy
B. Zrozumienie wiadomości:
- uczeń przyporządkowuje elementy składowe układu pokarmowego do ich funkcji
- uczeń potrafi narysować schemat układu pokarmowego człowieka
- uczeń podaje przykłady chorób układu pokarmowego człowieka
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
- uczeń wskazuje położenie narządów układu pokarmowego na modelu,
planszy i schemacie
-
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
- uczeń wskazuje odcinki przewodu pokarmowego, w których pokarm ulega
przekształceniu chemicznemu
- uczeń ustala związki pomiędzy dietą i trybem życia a występowaniem schorzeń układu pokarmowego
E. Postawy:
- postawa aktywnego zaangażowania się w zdobywanie wiedzy o własnym organizmie
- odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
Metody: słowna- wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: środki zastępcze
środki wizualne:
- foliogram „Budowa układu pokarmowego człowieka”
przyrządy i materiały:
-rzutnik
publikacje i materiały metodyczne:
- podręczniki, zeszyt przedmiotowy, atlas

Literatura dla nauczyciela:
- Podręcznik „Ciekawa biologia cz.1”, wyd. WSiP
- Podręcznik „Biologia II”, wyd. ŻAK
- Słownik szkolny Biologia, wyd. Zielona Sowa
- Encyklopedia szkolna Biologia, wyd. Zielona Sowa
Literatura dla ucnia:
-Podręcznik „Ciekawa biologia cz1”
- Atlas anatomiczny
Notatka:

Temat: Układ pokarmowy człowieka.

  1. Odżywianie- dostarczenie każdej żywej komórce organizmu takich substancji, jakich potrzebuje organizm do wzrostu i rozwoju.

  2. Schemat uzębienia człowieka

  3. 3 2 1 2

    2 1 2 3

    3 2 1 2

    2 1 2 3

    0x01 graphic

    Praca domowa: Ułóż krzyżówkę ze słowem trawienie i wyjaśnij to pojęcie

    Ogniwo lekcyjne

    Czas realizacji

    Czynności nauczyciela

    Czynności ucznia

    Faza wstępna:

    Sprawy organizacyjne

    Pogadanka

    Wstępna

    Faza realizacyjna

    Faza podsumowująca

    Praca domowa

    Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

    Nauczyciel zadaje pytanie co rozumiecie przez pojęcie „odżywianie”?

    Proszę zapisać definicje odżywianie w zeszytach.

    Człowiek należy do organizmów cudzożywnych czy ktoś pamięta co to oznacza?

    Pokarm który spożywamy posiada wiele składników. Jakie mamy główne składniki pokarmowe?

    Sole mineralne witaminy nie wymagają strawienia w przeciwieństwie do białek cukrów i tłuszczów, które w pożywieniu występują w postaci złożonej. Więc zadaniem układu pokarmowego jest ich rozłożenie do prostych związków.

    Jakie związki otrzymujemy w wyniku trawienia białek cukrów i tłuszczów?

    Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z schematem przewodu pokarmowego człowieka. Waszym zadaniem jest uzupełnianie schematu podczas ich omawiania.

    Podczas omawiania nauczyciel zadaje uczniom pytania:

    Dzięki czemu w jamie ustnej dochodzi do rozdrobnienia pokarmu?

    Nauczyciel rysuje na tablicy schemat uzębienia człowieka.

    Podczas rozdrabniania pokarmu w jamie ustnej wydzielana jest ślina z 3 zespołów ślinianek: podjęzykowa, podżuchwowa, przyuszna.

    Tak rozdrobniony pokarm trafia do
    gardło (ruchy robaczkowate)
    żołądka.

    Nauczyciel wskazuje na foliogramie kolejne części układu pokarmowego: żołądek, dwunastnica, jelito cienkie, jelito grube i omawia ich funkcje

    Otwórzcie podręczniki na str.131 i przeczytajcie akapit2 zaczynający się od słów „Do dwunastnicy…” i poszukajcie odp. na pytanie Jakie przewody uchodzą do dwunastnicy?

    Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z zadaniem. Proszę przyporządkować opisy do pasujących części układu pokarmowego.

    Prawidłowe odżywianie się jest jednym z głównych czynników wpływających na utrzymanie przez człowieka dobrego stanu zdrowia. Wskutek niewłaściwego odżywiania zwiększa się liczba osób z nadwagą i otyłością, a także różnymi chorobami np.
    miażdżyca tętnic
    nadciśnienie tętnicze
    cukrzyca
    osteoporoza
    próchnica zębów
    choroby trzustki, wątroby.

    Jak możemy zapobiegać chorobom układu pokarmowego?

    Nauczyciel zadaje pytania
    -co się dzieje z pokarmem w jamie ustnej?
    -jakie znacie rodzaje zębów
    - jak nazywają się ruchy przełyku, które pozwalają na przesuwanie pokarmu do żołądka?
    -jakie 2 gruczoły należą do układu pokarmowego

    Ułóż krzyżówkę ze słowem TRAWIENIE i wyjaśnij znaczenie tego słowa.

    Przywitanie nauczyciela.

    Wskazany uczeń odpowiada na pytanie. Odżywianie to dostarczenie każdej żywej kom organizmu takich substancji, jakich potrzebuje organizm do wzrostu i rozwoju.

    Zgłaszający się uczeń odpowiada na pytanie. Oznacza to iż człowiek musi pobierać pokarm z otoczenia.

    Wskazany uczeń odpowiada na pytanie. Są to białka, cukry(węglowodany),tłuszcze, woda i sole mineralne, witaminy.

    Wskazany uczeń odpowiada: Białka- aminokwasy, cukry- cukry proste, tłuszcze- glicerol i kwasy tłuszczowe.

    Uczniowie uzupełniają schemat podczas omawiania układu pokarmowego człowieka.

    Uczniowie odpowiadają na pytania.

    Język, zęby

    Uczniowie rysują schemat w zeszycie.

    Przewód trzustkowy i wątrobowy.

    Uczniowie rozwiązują zadanie, po czym sprawdzają wspólnie z nauczycielem.

    -nie jeść zbyt gorących posiłków
    -dużo spacerów
    -nie objadać się w nocy
    -nie spożywać alkoholu
    -ograniczona ilość słodyczy
    -dużo surówek
    -jedzenie owoców


