1. Rozplanowanie siatki stropu
2. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe PŁYTY
• Zebranie obciążeń
Rodzaj obciążenia |
Obciążenie charakterystyczne [kN/m2] |
Współczynnik obciążenia gf |
Obciążenie obliczeniowe [kN/m2] |
Obciążenia stałe: |
|||
płytki granitogres na zaprawie cementowej 0,44 kN/m2 |
0,44 |
1,3 |
0,572 |
gładź cementowa 4 cm 0,04 m * 21 kN/m3 |
0,84 |
1,3 |
1,092 |
styropian 4 cm 0,04 m * 0,45 kN/m3 |
0,018 |
1,2 |
0,0216 |
płyta żelbetowa 12 cm 0,12 m * 25 kN/m3 |
3,0 |
1,1 |
3,3 |
tynk cementowy 2 cm 0,02 m * 21 kN/m3 |
0,42 |
1,3 |
0,546 |
Razem: |
pk = 4,72 |
- |
p = 5,53 |
Obciążenia użytkowe |
qk = 6,80 |
1,2 |
q = 8,16 |
Ogółem |
pk+ qk = 11,52 |
- |
p + q = 13,69 |
• Schemat statyczny:
• Wstępne założenia:
Do dalszych obliczeń przyjęto:
- beton klasy B25 (fctm=2,2 MPa, fcd=13,3 Mpa, Ecm=30 GPa),
- stal zbrojeniową klasy A-II, gatunek 18G2-b (fyd=310 MPa, fyk=355 MPa, xeff,lim=0,55),
- klasa ekspozycji X0.
b = 0,20 m
hf = 0,12 m
l1 = 2,80 m
l2 = 2,90 m
• Długości efektywne przęseł:
leff1 = l1 - b/2 + hf/2 = 2,80 - 0,20/2 + 0,12/2 = 2,76 m
leff2 = l2 - b = 2,90 - 0,20 = 2,70 m
• Metoda plastycznego wyrównania momentów:
• Przęsło skrajne:
qZAST = p + 0,25q = 5,53 + 0,25 * 8,16 = 7,57 kN/m2
|
|
Rozciągane są włókna dolne - koniec obliczeń (zbrojenie tylko dołem).
• Przęsło przedskrajne:
|
|
Rozciągane są włókna górne - należy skorzystać z wzoru:
Wskaźnik wytrzymałości:
Moment krytyczny:
Sprawdzenie warunku Mcr > |Mmin|:
5,28 > 3,48
Mcr > |Mmin| - konieczne zbrojenie tylko dołem.
• Przęsło środkowe:
|
|
Rozciągane są włókna dolne - koniec obliczeń (zbrojenie tylko dołem).
• Grubość otulenia zbrojenia i ramię sił wewnętrznych:
cnom = cmin + Dc
cmin = 10 mm (wstępnie przyjęto pręty ø10)
cmin = 10 mm (dla klasy ekspozycji X0)
Dc = 5-10 mm
cnom = 10 + 5 = 15 mm
Ramię sił wewnętrznych:
d = hf - cnom - ø/2 = 0,12 - 0,015 - 0,005 = 0,1 m
• Zbrojenie minimalne:
Ze względu na rysy ukośne:
Maksymalny rozstaw prętów:
Minimalna liczba prętów zbrojenia na 1 m płyty:
Zbrojenie minimalne ze względu na minimalną liczbę prętów ø6:
Ostatecznie przyjęto minimalne zbrojenie jako 7 prętów ø6 (na 1 metr płyty).
• Zbrojenie dołem:
Przęsło skrajne:
Wstępnie przyjęto: 7 prętów ø8, As1=3,52 cm2, ze względu na stan graniczny ugięć ostatecznie przyjęto: 9 prętów ø8, As1=4,53 cm2. |
Przęsło przedskrajne i środkowe:
Przyjęto: 8 prętów ø6, As1=2,26 cm2. |
• Zbrojenie górą:
Bez dalszych obliczeń można stwierdzić, że momenty podporowe (9,48 kNm i 6,24 kNm) są podobne do momentów przęsłowych płyty i wymuszają zbrojenie nad podporami 7 prętami ø8, As1=3,52 cm2 (podpory skrajne) oraz 8 prętami ø6, As1=2,26 cm2 (podpory wewnętrzne). Nie ma potrzeby zbrojenia całej płyty górą. |
• Zbrojenie rozdzielcze:
Przyjęto zbrojenie rozdzielcze prętem ø6 w rozstawie 30 cm. |
• Sprawdzenie stanu granicznego zarysowania:
Przęsło skrajne:
Graniczna szerokość rys 0,3 mm nie zostanie przekroczona.
Przęsło przedskrajne i środkowe:
Graniczna szerokość rys 0,3 mm nie zostanie przekroczona.
• Sprawdzenie stanu granicznego ugięć:
Przęsło skrajne:
Uzyskany wynik oznacza, że nie ma potrzeby sprawdzania ugięć metodą dokładną.
Przęsło przedskrajne i środkowe:
Uzyskany wynik oznacza, że nie ma potrzeby sprawdzania ugięć metodą dokładną.
3. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe ŻEBRA
• Zebranie obciążeń
Rodzaj obciążenia |
Obciążenie charakterystyczne [kN/m] |
Współczynnik obciążenia gf |
Obciążenie obliczeniowe [kN/m] |
Obciążenia stałe: |
|||
płytki granitogres na zaprawie cementowej 0,44 kN/m2 * 2,9 m |
1,276 |
1,3 |
1,6588 |
gładź cementowa 4 cm 0,04 m * 2,9 m * 21 kN/m3 |
2,436 |
1,3 |
3,1668 |
styropian 4 cm 0,04 m * 2,9 m * 0,45 kN/m3 |
0,0522 |
1,2 |
0,06264 |
płyta żelbetowa 12 cm 0,12 m * 2,9 m * 25 kN/m3 |
8,7 |
1,1 |
9,57 |
tynk cementowy 2 cm 0,02 m * 2,9 m * 21 kN/m3 |
1,218 |
1,3 |
1,5834 |
żebro 25 cm x 60 cm 0,25 m * 0,48 m * 25 kN/m3 |
3,0 |
1,1 |
3,3 |
Razem |
pk = 16,69 |
- |
p = 19,34 |
Obciążenia użytkowe 2,9 m * 6,80 kN/m2 |
qk = 19,72 |
1,2 |
q = 23,66 |
Ogółem |
pk+ qk = 36,41 |
- |
p + q = 43,00 |
• Schemat statyczny:
• Wstępne założenia:
Do dalszych obliczeń przyjęto:
- beton klasy B25 (fctm=2,2 MPa, fcd=13,3 MPa, fctd=1,0, fck=20 MPa, Ecm=30 GPa),
- stal zbrojeniową klasy A-II, gatunek 18G2-b (fyd=310 MPa, fyk=355 MPa, xeff,lim=0,55),
- klasa ekspozycji X0,
- szerokość żebra b=25 cm,
- głębokość osadzenia belki w ścianie t=25 cm
- wysokość belki: h=48 cm,
an = min(0,5t; 0,5h)
0,5h = 0,5 * 48 = 24 cm
0,5t = 0,5 * 25 = 12,5 cm
an = min(24; 12,5) = 12,5 cm = 0,125 m
leff = l + an = 6,40 + 0,125 = 6,525 m
• Grubość otulenia zbrojenia:
cnom = cmin + Dc
cmin = 16 mm (wstępnie przyjęto pręty ø16)
cmin = 10 mm (dla klasy ekspozycji X0)
Dc = 5-10 mm
cnom = 16 + 10 = 26 mm
a = cnom + øs + ø/2 = 26 + 6 + 16/2 = 40 mm
• Wstępne wymiarowanie belki ze względu na stan graniczny nośności:
• Wstępne wymiarowanie belki ze względu na stan graniczny ugięć:
Ze względu na stan graniczny ugięć otrzymano mniejszą wysokość belki niż z wyliczeń stanu granicznego nośności na zginanie. Ostatecznie przyjęto: h=0,60 m.
• Przyjęta geometria przekroju:
h = 0,60 m
bw = b = 0,25 m
hf = 0,12 m
a = 0,04 m
d = h - a = 0,60 - 0,04 = 0,56 m
Warunek połączenia monolitycznego:
hf/h = 0,12 / 0,60 = 0,2 > 0,05
• Obliczenie momentów zginających i sił poprzecznych (wg tablic Winklera):
p=19,34 kN/m
q=23,66 kN/m
• Zbrojenie główne przekroju teowego przęsła:
l0 = 0,85 * leff = 0,85 * 6,525 = 5,55 m
Przyjęto beff=1,36 m.
Przekrój jest pozornie teowy.
Zbrojenie minimalne:
Przyjęto zbrojenie minimalne As1,min=2,26 cm2.
Przyjęto: 5 prętów ø16, As1=10,05 cm2. |
Sprawdzenie rozstawu prętów zbrojenia:
• Zbrojenie główne przekroju prostokątnego nad podporą B:
Wartość a1 na podporze obliczono wstępnie uwzględniając: otulinę 15 mm, pręty zbrojenia płyty 8 mm, strzemię belki 8 mm oraz połowę średnicy zbrojenia 20 mm na podporze żebra.
Zbrojenie w osi podpory:
Zbrojenie na krawędzi podpory:
Przyjęto: 5 prętów ø20, As1=15,70 cm2. |
Sprawdzenie rozstawu prętów zbrojenia:
• Zbrojenie poprzeczne z uwagi na ścinanie:
Przyjęto zbrojenie poprzeczne tylko w postaci pionowych strzemion ø8 (stal gładka klasy A-0, gatunek St0S-b, fyd=190 MPa, fyk=220 MPa). Do podpór doprowadzono całe zbrojenie podłużne.
ctgθ = 1,75
Podpora skrajna:
Konieczne jest obliczenie dodatkowego zbrojenia poprzecznego na odcinku drugiego rodzaju.
Nośność ściskanych krzyżulców betonowych jest wystarczająca.
Długość odcinka drugiego rodzaju:
Przyjęto rozstaw strzemion dwuramiennych s1=14 cm na odcinku lt = 0,98 m. |
Minimalny stopień zbrojenia strzemionami:
Stopień zbrojenia strzemionami:
Sprawdzenie czy zbrojenie podłużne doprowadzone do skrajnej podpory przeniesie siłę rozciągającą obliczoną z uwzględnieniem siły poprzecznej:
Do skrajnej podpory doprowadzono 5 prętów ø16 (As1=10,05 cm2).
Obliczenie długości zakotwienia prętów podłużnych 5 prętów ø16 doprowadzonych do skrajnej podpory:
αa = 1,0 (dla prętów prostych)
fbd = 1,1 MPa (dla prętów gładkich)
As,prov - pole przekroju zbrojenia zastosowanego 5 ø16 = 10,05 cm2.
Przyjęto lbd=37 cm.
Podpora środkowa:
Konieczne jest obliczenie dodatkowego zbrojenia poprzecznego na odcinku drugiego rodzaju.
Nośność ściskanych krzyżulców betonowych jest wystarczająca.
Długość odcinka drugiego rodzaju:
Przyjęto rozstaw strzemion dwuramiennych s1=9 cm na odcinku lt = 2,16 m. |
Minimalny stopień zbrojenia strzemionami:
Stopień zbrojenia strzemionami:
Sprawdzenie czy zbrojenie podłużne doprowadzone do skrajnej podpory przeniesie siłę rozciągającą obliczoną z uwzględnieniem siły poprzecznej:
Do skrajnej podpory doprowadzono 5 prętów ø20 (As1=15,70 cm2).
Obliczenie długości zakotwienia prętów podłużnych 5 prętów ø20 doprowadzonych do skrajnej podpory:
αa = 1,0 (dla prętów prostych)
fbd = 1,1 MPa (dla prętów gładkich)
As,prov - pole przekroju zbrojenia zastosowanego 5 ø20 = 15,70 cm2.
Przyjęto lbd=129 cm.
• Zbrojenie konstrukcyjne:
Przyjęto - strzemiona ø8 w rozstawie 30 cm (na odcinku pierwszego rodzaju), - zbrojenie żebra górą 2 prętami ø12. |
• Sprawdzenie stanu granicznego zarysowania:
Rysy ukośne:
Zgodnie z normą PN-B-03264: grudzień 2002 sprawdzenie szerokości rys ukośnych nie jest potrzebne (strzemiona prostopadłe do osi elementu wykonane ze stali A-0 o średnicy nie większej niż 8 mm zapewniają przy ctgθ nie większym niż 1,75 wystarczającą nośność na ścinanie bez uwzględnienia wpływu prętów odgiętych i przy wlim=0,3 mm).
Rysy prostopadłe do osi żebra:
Obliczenia wykonano metodą uproszczoną. Zarysowanie podciągu sprawdzono, przyjmując, że 50% obciążeń użytkowych działa długotrwale.
Graniczna szerokość rys 0,3 mm nie zostanie przekroczona.
• Sprawdzenie stanu granicznego ugięć:
Uzyskany wynik oznacza, że nie ma potrzeby sprawdzania ugięć metodą dokładną.
4. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe PODCIĄGU
• Zebranie obciążeń
Obciążenia stałe
- oddziaływanie z żebra:
16,69 kN/m * 6,4 * 1,25 = 133,52 kN
19,34 kN/m * 6,4 * 1,25 = 154,72 kN
- ciężar własny podciągu:
25 kN/m3 * 0,35 m * 0,7 m * 2,9 m = 17,76 kN
17,76 kN * 1,1 = 19,54 kN
- razem:
pk = 133,52 + 17,76 = 151,28 kN
p = 154,72 + 19,54 = 174,26 kN
Obciążenia użytkowe
qk = 19,72 kN/m * 6,40 m * 1,25 = 157,76 kN
q = 157,76 kN * 1,2 = 189,31 kN
Obciążenie całkowite
pk + qk = 151,28 + 157,76 = 309,04 kN
p + q = 174,26 + 189,31 = 363,57 kN
• Schemat statyczny:
• Wstępne założenia:
Do dalszych obliczeń przyjęto:
- beton klasy B25 (fctm=2,2 MPa, fcd=13,3 MPa, fctd=1,0, fck=20 MPa, Ecm=30 GPa),
- stal zbrojeniową klasy A-IIIN, gatunek RB 500 (fyd=420 MPa, fyk=500 MPa, xeff,lim=0,50),
- klasa ekspozycji X0,
- szerokość podciągu b=35 cm,
- wysokość belki: h=80 cm,
- szerokość podpory skrajnej na murze t1=25 cm,
- szerokość oparcia na słupie t2=35 cm.
Rozpiętość efektywna przęseł skrajnych:
leff = l + an1 + an2 = 5,525 + 0,25/2 + 0,35/2 = 5,825 m
Rozpiętość efektywna przęseł pośrednich:
leff = 5,80 m
• Grubość otulenia zbrojenia:
cnom = cmin + Dc
cmin = 20 mm (wstępnie przyjęto pręty ø20)
cmin = 10 mm (dla klasy ekspozycji X0)
Dc = 5-10 mm
cnom = 20 + 10 = 30 mm
a = cnom + øs + ø/2 = 30 + 8 + 20/2 = 48 mm Przyjęto a=50 mm
• Wstępne wymiarowanie belki ze względu na stan graniczny nośności:
• Wstępne wymiarowanie belki ze względu na stan graniczny ugięć:
Ze względu na stan graniczny ugięć otrzymano mniejszą wysokość belki niż z wyliczeń stanu granicznego nośności na zginanie. Ostatecznie przyjęto: h=0,80 m.
• Przyjęta geometria przekroju:
h = 0,80 m
bw = b = 0,35 m
hf = 0,12 m
a = 0,05 m
d = h - a = 0,80 - 0,05 = 0,75 m
Warunek połączenia monolitycznego:
hf/h = 0,12 / 0,80 = 0,15 > 0,05
• Obliczenie momentów zginających i sił poprzecznych (wg tablic Winklera):
p=174,26 kN/m
q=189,31 kN/m
• Zbrojenie główne przekroju teowego przęsła:
Szerokość płyty współpracująca z belką (przęsło skrajne):
l0 = 0,85 * leff = 0,85 * 5,825 = 4,95 m
beff = 1,34 m.
Szerokość płyty współpracująca z belką (przęsło pośrednie):
l0 = 0,85 * leff = 0,7 * 5,8 = 4,06 m
beff = 1,16 m.
Zbrojenie minimalne:
Przyjęto zbrojenie minimalne As1,min=3,41 cm2.
Przęsło skrajne AB:
Przekrój jest pozornie teowy.
Przyjęto: 7 prętów ø16, As1=14,07 cm2. |
Sprawdzenie rozstawu prętów zbrojenia:
Przęsło przedskrajne BC:
Przekrój jest pozornie teowy.
Przyjęto: 7 prętów ø14, As1=10,78 cm2. |
Sprawdzenie rozstawu prętów zbrojenia:
Przęsło środkowe CD:
Przekrój jest pozornie teowy.
Przyjęto: 8 prętów ø14, As1=12,32 cm2. |
Sprawdzenie rozstawu prętów zbrojenia:
• Zbrojenie główne przekroju prostokątnego nad podporą B:
Wartość a1 na podporze obliczono wstępnie uwzględniając: otulinę 15 mm, pręty zbrojenia płyty 8 mm, strzemię żebra 8 mm, średnicę zbrojenia żebra 20 mm, strzemię podciągu 8 mm oraz połowę średnicy 20 mm zbrojenia podciągu.
Zbrojenie w osi podpory:
Zbrojenie na krawędzi podpory:
Przyjęto: 4 pręty ø20, As1=12,56 cm2. |
Sprawdzenie rozstawu prętów zbrojenia:
• Zbrojenie główne przekroju prostokątnego nad podporą C:
Zbrojenie w osi podpory:
Zbrojenie na krawędzi podpory:
Przyjęto: 4 pręty ø18, As1=10,18 cm2. |
Sprawdzenie rozstawu prętów zbrojenia:
• Zbrojenie poprzeczne z uwagi na ścinanie:
Przyjęto zbrojenie poprzeczne tylko w postaci pionowych strzemion ø8 (stal klasy A-IIIN, gatunek RB500, fyd=420 MPa, fyk=500 MPa). Do podpór doprowadzono całe zbrojenie podłużne.
ctgθ = 1,75
Podpora skrajna A:
Konieczne jest obliczenie dodatkowego zbrojenia poprzecznego na odcinku drugiego rodzaju.
Nośność ściskanych krzyżulców betonowych jest wystarczająca.
Długość odcinka drugiego rodzaju:
Przyjęto rozstaw strzemion dwuramiennych s1=35 cm na odcinku lt = 2,92 m. |
Minimalny stopień zbrojenia strzemionami:
Stopień zbrojenia strzemionami:
Sprawdzenie czy zbrojenie podłużne doprowadzone do skrajnej podpory przeniesie siłę rozciągającą obliczoną z uwzględnieniem siły poprzecznej:
Do skrajnej podpory doprowadzono 7 prętów ø16 (As1=14,07 cm2).
Obliczenie długości zakotwienia prętów podłużnych, 7 prętów ø16 doprowadzonych do skrajnej podpory:
αa = 1,0 (dla prętów prostych)
fbd = 2,3 MPa (dla prętów żebrowanych)
As,prov - pole przekroju zbrojenia zastosowanego 7 ø16 = 14,07 cm2.
Przyjęto lbd=22 cm.
Podpora przedskrajna B:
Konieczne jest obliczenie dodatkowego zbrojenia poprzecznego na odcinku drugiego rodzaju.
Nośność ściskanych krzyżulców betonowych jest wystarczająca.
Długość odcinka drugiego rodzaju:
Przyjęto rozstaw strzemion dwuramiennych s1=20 cm na odcinku lt = 2,9 m. |
Minimalny stopień zbrojenia strzemionami:
Stopień zbrojenia strzemionami:
Sprawdzenie czy zbrojenie podłużne doprowadzone do skrajnej podpory przeniesie siłę rozciągającą obliczoną z uwzględnieniem siły poprzecznej:
Do skrajnej podpory doprowadzono 4 pręty ø20 (As1=12,56 cm2).
Obliczenie długości zakotwienia prętów podłużnych, 4 prętów ø20 doprowadzonych do skrajnej podpory:
αa = 1,0 (dla prętów prostych)
fbd = 2,3 MPa (dla prętów żebrowanych)
As,prov - pole przekroju zbrojenia zastosowanego 4 ø20 = 12,56 cm2.
Przyjęto lbd=80 cm.
Podpora środkowa C:
Konieczne jest obliczenie dodatkowego zbrojenia poprzecznego na odcinku drugiego rodzaju.
Nośność ściskanych krzyżulców betonowych jest wystarczająca.
Długość odcinka drugiego rodzaju:
Przyjęto rozstaw strzemion dwuramiennych s1=24 cm na odcinku lt = 2,9 m. |
Minimalny stopień zbrojenia strzemionami:
Stopień zbrojenia strzemionami:
Sprawdzenie czy zbrojenie podłużne doprowadzone do skrajnej podpory przeniesie siłę rozciągającą obliczoną z uwzględnieniem siły poprzecznej:
Do skrajnej podpory doprowadzono 4 pręty ø18 (As1=10,18 cm2).
Obliczenie długości zakotwienia prętów podłużnych, 4 prętów ø18 doprowadzonych do skrajnej podpory:
αa = 1,0 (dla prętów prostych)
fbd = 2,3 MPa (dla prętów żebrowanych)
As,prov - pole przekroju zbrojenia zastosowanego 4 ø18 = 10,18 cm2.
Przyjęto lbd=87 cm.
• Sprawdzenie stanu granicznego zarysowania:
Rysy prostopadłe do osi podciągu:
Obliczenia wykonano metodą uproszczoną. Zarysowanie podciągu sprawdzono, przyjmując, że 50% obciążeń użytkowych działa długotrwale.
Przęsło skrajne:
Graniczna szerokość rys 0,3 mm nie zostanie przekroczona.
Przęsło przedskrajne:
Graniczna szerokość rys 0,3 mm nie zostanie przekroczona.
Przęsło środkowe:
Graniczna szerokość rys 0,3 mm nie zostanie przekroczona.
• Sprawdzenie stanu granicznego ugięć:
Przęsło skrajne:
Uzyskany wynik oznacza, że nie ma potrzeby sprawdzania ugięć metodą dokładną.
Przęsło przedskrajne:
Uzyskany wynik oznacza, że nie ma potrzeby sprawdzania ugięć metodą dokładną.
Przęsło środkowe:
Uzyskany wynik oznacza, że nie ma potrzeby sprawdzania ugięć metodą dokładną.
5. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe SŁUPA
• Wstępne założenia:
Do dalszych obliczeń przyjęto:
- beton klasy B25 (fctm=2,2 MPa, fcd=13,3 MPa, fctd=1,0, fck=20 MPa, Ecm=30 GPa),
- stal zbrojeniową klasy A-IIIN, gatunek RB 500 (fyd=420 MPa, fyk=500 MPa, xeff,lim=0,50),
- a1 = a2 = 4 cm.
• Wymiary słupa:
b=0,45 m
h= 0,45 m
H=7,80 m
Wysokość słupa lcol:
lcol = 7,80 - 0,80 + 0,40 = 7,40 m
Wysokość obliczeniowa słupa l0:
l0= b * Lcol = 0,7 * 7,40 = 5,18 m
• Zestawienie obciążeń:
- reakcja z podciągu (podpora B):
VB = VBL + VBP = 242,33 + 216,58 = 458,91
- obciążenie podciągu oddziaływaniem żebra w osi słupa:
VZ = 363,57 kN
- obciążenie obliczeniowe z górnych kondygnacji:
P = 3150 * 1,2 = 3780 kN
- ciężar własny słupa:
G = 25,0 * 0,45 * 0,45 * 7,40 * 1,1 = 41,21 kN
- razem:
NSd = VB + VZ + P + G = 458,91 + 363,57 + 3780 + 40,7 = 4643,69 kN
Przyjęto NSd = 4650 kN
- obciążenie długotrwałe:
NSd,lt = 2450 kN
• Mimośród początkowy:
• Smukłość słupa:
Słup jest smukły. Należy obliczać przekrój zbrojenia z uwzględnieniem wpływu smukłości i obciążeń długotrwałych.
• Umowna siła krytyczna:
przyjęto ρ=3,8%
• Zwiększony mimośród początkowy i mimośród siły NSd względem zbrojenia:
• Zbrojenie minimalne:
• Obliczenie potrzebnego pola zbrojenia:
Przypadek małego mimośrodu.
Skorygowana wysokość strefy ściskanej:
przyjęto xeff=d=0,41 m.
Przyjęto: 8 prętów ø22, As1=As2=30,40 cm2. |
Stopień zbrojenia:
• Strzemiona:
Rozstaw maksymalny
s1 = 15ø = 15 * 2,2 = 33 cm
Przyjęto strzemiona czteroramienne z prętów φ8 ze stali A-0, w rozstawie co 30 cm.
• Długość zakotwienia:
αa = 1,0 (dla prętów prostych)
fbd = 2,3 MPa (dla prętów żebrowanych)
Przyjęto lbd=95 cm.
6. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe FUNDAMENTU:
• Wstępne dane i założenia:
Do dalszych obliczeń przyjęto:
- beton klasy B25 (fctm=2,2 MPa, fcd=13,3 MPa, fctd=1,0, fck=20 MPa, Ecm=30 GPa),
- stal zbrojeniową klasy A-IIIN, gatunek RB 500 (fyd=420 MPa, fyk=500 MPa, xeff,lim=0,50),
- obliczeniowa siłę podłużną Nsd=4650 kN,
- mimośród statyczny ee=0,
- wymiary słupa asL=asB=0,45 m,
- wymiary stopy: L=B=2,50 m, h=1,00 m, D=1,4 m,
- grunt: G, IL=0,3, kategoria genetyczna: A.
• Obciążenie fundamentu:
Ciężar gruntu wg PN-81/B-03020:
Ciężar fundamentu i gruntu na odsadzkach:
Całkowita siła obliczeniowa działająca na podłoże gruntowe:
Obliczeniowe obciążenie jednostkowe na podłoże gruntowe:
• Parametry geotechniczne gruntu
• Opór graniczny podłoża:
• Zbrojenie na zginanie:
Moment zginający wspornik:
Przyjęto otulinę: 5 cm.
Przyjęto 11 prętów ø16, As=22,11 cm2 w rozstawie co 24 cm, ostatecznie ze względu na zbrojenie minimalne przyjęto 11 prętów ø22, As=41,80 cm2 w rozstawie co 24 cm. |
• Zbrojenie minimalne:
• Sprawdzenie stopy na przebicie:
Przebicie stopy nie nastąpi.
35