51602 img078 (5)

do linii bramkowej. Linia ograniczająca pole bramkowe nazywa się linią pola bramkowego.

4.    Linię rzutów wolnych - 9 m - wyznacza się linią przerywaną, równoległą w odległości 3 m od linii pola bramkowego. Długość odcinków i przerw między nimi muszą wynosić 15 cm.

5.    W odległości 7 m od tylnej krawędzi linii bramkowej, na wysokości środka bramki wyznaczona jest linia rzutów karnych o długości 1 m i równoległa do linii bramkowej.

6.    W odległości 4 m od linii bramkowej w kierunku pola, na wysokości środka bramki, winna być równolegle do niej zaznaczona linia długości 15 cm ograniczająca odległość wyjścia bramkarza w czasie wykonywania rzutów karnych.

7.    Linia środkowa dzieli boisko na dwie połowy i jest prostopadła do linii bocznych.

8.    W odległości 4,5 m w obie strony od linii środkowej prostopadle do linii bocznych rysuje się linie długości 15 cm. Są to linie ograniczające strefy zmian zawodników obu drużyn. Wyznacza się je w kierunku do wewnątrz boiska, po stronie stolika sędziowskiego.

9.    Wszystkie linie należą do powierzchni boiska, którą wyznaczają. Liniewinny być wyznaczone w kolorze kontrastowym do kolom nawierzchni, aby były dobrze widoczne.

10.    Linia bramkowa między słupkami winna wynosić 8 cm, tj. tyle ile wynosi szerokość słupków bramki.

EL CZAS GRY

1.    Czas gry dla mężczyzn i kobiet powyżej 18 lat wynosi 2 x 30 minut. Czas gry dla młodszych juniorek i juniorów oraz młodziczek i młodzików wynosi 2x35 minut. Dla wszystkich grup wiekowych czas przerwy w spotkaniach jest jednakowy i wynosi 10 minut.

Uwaga: Czas gry w zależności od regulaminu turnieju może być skrócony.

2.    Grę rozpoczyna się na gwizdek (sygnał) sędziego z pola z równoczesnym włączeniem zegarów (stoperów), natomiast kończy się na gwizdek (sygnał) sędziego mierzącego czas.

3.    Po przerwie następuje zmiana stron boiska.

4.    Sędziowie główni sami decydują o przerwaniu gry i jej wznowieniu.

5.    Jeżeli spotkanie zakończy się wynikiem remisowym, a zachodzi konieczność gry aż do rozstrzygnięcia - sędziowie zarządzają dogrywkę, a kapitanowie drużyn po pięciominutowej przerwie dokonują ponownego losowania stron boiska

Jeżeli po takiej dogrywce nie rozstrzygnięto spotkania, po pięciominutowej przerwie i ponownym losowaniu stron boiska, następuje druga dogrywka 2x5 minut (zmiana stron boiska następuje bez przerwy). Jeżeli i tym razem nie nastąpiło rozstrzygnięcie spotkania, należy postępować zgodnie z regulaminem dotyczącym danych rozgrywek.

m. PIŁKA

1.    Piłka do gry sporządzona jest z jednokolorowej powłoki skórzanej lub sztucznego tworzywa. Piłka powinna być okrągła. Powłoka nie może być gładka lub błyszcząca.

2.    W momencie rozpoczęcia gry obwód oraz ciężar piłki powinien wynosić dla wszystkich grup wiekowych:

-    dla mężczyzn : od 58 - 60 cm i od 425 - 475 g,

-    dla kobiet: od 54 - 56 cm i od 325 - 400 g.

Wymiar i ciężar piłki dla młodzi czek i młodzików jest jak dla kobiet.

IV.    ZAWODNICY

1.    Drużyna składa się z 12 zawodników (10 zawodników grających w' polu i 2 bramkarzy). Drużyna musi w każdym przypadku grać z jednym bramkarzem, który winien być wpisany do protokołu zawodów. Na boisku może znajdować się równocześnie najwyżej 7 zawodników jednej drużyny (6 zawodników w polu i bramkarz). Pozostali zawodnicy są rezerwowymi.

2.    Każda drużyna powinna przystąpić do gry najmniej z pięcioma zawodnikami, z których jeden musi być wpisany do protokołu jako bramkarz. Drużyna może zostać uzupełniona do końca zawodów - łącznie z dogrywkami - do dwunastu zawodników. Gra może toczyć się dalej, jeżeli liczba zawodników' zmaleje do pięciu. Sędziowie powinni przerwać zawody gdy w drużynie pozostało mniej niż 4 zawodników na boisku i gdy równocześnie gra traci charakter sportowy.

3.    Zawodnicy należący do tej samej drużyny powinni nosić jednakowe kostiumy

-    z wyjątkiem bramkarzy', którzy kolorem kostiumów muszą wyraźnie odróżniać się od obu drużyn i bramkarza.

V.    BRAMKARZ

1.    Bramkarze nie mogą nigdy zastąpić zawodników' w polu gry, natomiast zawodnik z pola może zastąpić bramkarza.

2.    Bramkarzowi wolno :

a) w czasie obrony piłki w całym polu bramkowym dotykać jej każdą częścią ciała,