3582281472

3582281472



Przykładowy konspekt zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym poruszający problem wielokulturowości na Pomorzu Gdańskim pt: Podróże taneczno - kulinarne.

Prowadzący : Inez Zdanowicz beneficjenci: uczniowie klas I III

temat: Edukacja wielokulturowa na Pomorzu Gdańskim Podróże taneczno - kulinarne czas realizacji: 10 godzin lekcyjnych

cele ogólne: kształtowanie właściwych postaw wobec odrębności, kształtowanie ciekawości świata przy poszanowaniu innych narodów

metody: pogadanka, pokaz z instruktażem, burza mózgów, mini wykład, zajęcia praktyczne lekcja 1 - czas trwania: 45 minut

cel szczegółowy: uczeń dostrzega pozytywne cechy swoich rówieśników

materiały pomocnicze: rzutnik, komputer, materiał filmowy, kotyliony, przybory do pisania

przebieg lekcji:

Opowiedzenie o projekcie (dzieci dowiadują się o czekającym je pokazie tańca i przygotowanych atrakcjach) zapoznajemy się z oczek iw Liniami grupy.

-    wprowadzenie do zajęć - prosimy dzieci o wymienienie pozytywnych cech drugiego człowieka

-    pokazanie różnorodności w świecie na przykładzie świata fauny - wyświetlamy materiał filmowy na którym przedstawiamy różne ciekawe, różnorodne gatunki zwierząt (dzieci próbują odgadnąć co to za zwierzę i czym się wyróżnia) przykład: gepard (najszybsze zwierzę lądowe), bazyliszek (potrafi „chodzić” po wodzie), diabeł morski (powolny, ale dlaczego ma się spieszyć skoro podwodny świat jest taki piękny?) słoń (największe zwierzę lądowe)

-    Wraz z dziećmi dochodzimy do wniosku, że tak jak zwierzęta, każdy z nas jest niezwykły -dzieci wypisują i przypinają kotyliony z pozytywnymi cechami swoich kolegów.

Lekcja 2 - czas trwania: 45 minut

cel szczegółowy: dzieci poznają znaczenie słowa Rom, poznają kulturę i obyczaje romskie,

kształtują w sobie poczucie tolerancji.

materiały pomocnicze: tablica, kreda do zapisywania

przebieg lekcji:

-    wprowadzenie do zajęć wytłumaczenia, że świat, w którym żyjemy pełny jest różnych języków i kultur, dzięki temu jest bogaty i różnorodny.

-    Przeprowadzenie wśród uczniów „burzy mózgów” Z czym kojarzy się słowo Rom?

-    Przeprowadzenie scenki w konwencji telewizyjnego talk schow, w którym dzieci przeprowadzają wywiad z Romem.

Lekcja 3 - czas trwania: 45 minut

cel szczegółowy: dzieci potrafią zaprezentować taniec romski.

Materiały pomocnicze: odtwarzacz muzyki, nagrania z muzyką romską, chusty dla dziewcząt przebieg lekcji:

-    zaproszona grup taneczna daje pokaz tańca romskiego, opowiada o tańcu i wraz w chętnymi dziećmi przedstawia proste kroki

-    dzieci uczą się wspólnej choreografii (naukę tańca poprzedza wcześniejsza rozgrzewka

