Serwis edukacyjny technika logistyka
www.techniklogistyk.pl
1. Tytuł:
„Projekt realizacji czynno
ś
ci logistycznych w zakładzie „Anna”,
zwi
ą
zanych z wyborem dostawcy kartonowych opakowa
ń
jednostkowych i przewo
ź
nika, który dostarczy buty dzieci
ę
ce
poszczególnych odbiorców”.
2. Zało
ż
enia wynikaj
ą
ce z tre
ś
ci zadania i zał
ą
czników:
1.) Nazwa zakładu produkcyjnego - „Anna”
2.) Produkt wytwarzany – buty dzieci
ę
ce
3.) Cena jednej pary butów – 50zł
4.) Buty dostarczane na rynek krajowy w kartonowych opakowaniach
jednostkowych
5.) Opakowania jednostkowe pakowane w opakowania zbiorcze po 20 szt.
6.) Opakowania zbiorcze kompletowane na paletach po 10 szt.
7.) Zakład dysponuje wystarczaj
ą
c
ą
liczb
ą
opakowa
ń
zbiorczych
8.) Zakład dokona wyboru jednego spo
ś
ród pi
ę
ciu dostawców kartonowych
opakowa
ń
jednostkowych (kryteria wyboru zawarte w zał
ą
czniku nr 1)
9.) Metoda wyboru dostawców opakowa
ń
jednostkowych –
ś
rednia wa
ż
ona
10.) Ka
ż
dy z dostawców oferuje jednostkowe opakowania kartonowe w tej samej
cenie – po 1zł za sztuk
ę
i jest w stanie dostarczy
ć
zamówion
ą
liczb
ę
opakowa
ń
11.) Zakład „Anna” otrzymał zamówienie od odbiorców: „Roma”-5palet,
„But”-10palet, „Trzewik”-15palet
12.) Dostawy do wszystkich odbiorców maj
ą
by
ć
zrealizowane jednego dnia:
29.01.2009r. samochodami
ś
redniej ładowno
ś
ci
13.)
Ś
rednia pr
ę
dko
ść
pojazdów 60km/h
14.) Czas przewozu ładunku nie mo
ż
e przekroczy
ć
9 godzin
15.) Przyj
ę
ty maksymalny czas wyładunku u odbiorcy wynosi 20 minut
16.) Zakład „Anna” dokona wyboru jednego z trzech przewo
ź
ników oraz wariantu
przewozu w oparciu o informacje zawarte z Zał
ą
cznikach nr 2,3,4:
a) odległo
ś
ci odbiorców od zakładu „Anna” (wg Zał
ą
cznika nr2) :
- „But” – 120km
- „Roma” – 300km
- „Trzewik” – 180km
b) wariant przewozu (wg Zał
ą
cznika nr 3):
- przewóz osobnymi pojazdami do ka
ż
dego odbiorcy
- przewóz jednym pojazdem do odbiorców „But” i „Roma”, drugim
do „Trzewik”
- przewóz jednym pojazdem do odbiorców „Trzewik” i „Roma”,
drugim do „But”
c) nazwy firm przewozowych (cennik usług zawiera Zał
ą
cznik nr4):
- „Mega”
- „Ola”
- „Trans”
Serwis edukacyjny technika logistyka
www.techniklogistyk.pl
3. Wybór dostawcy kartonowych opakowa
ń
jednostkowych.
Stosuj
ę
metod
ę
ś
redniej wa
ż
onej, stosuj
ą
c dane wg zał
ą
cznika nr 1
Wzór:
4·0,4+8·0,3+5·0,3 1,6+2,4+1,5
Dostawca „A”= ----------------------- = ---------------- = 5,5
0,4+0,3+0,3
1
8·0,4+7·0,3+5·0,3 3,2+2,1+1,5
Dostawca „B”= ------------------------ = ----------------- = 6,8
0,4+0,3+0,3
1
9·0,4+6·0,3+7·0,3 3,6+1,8+2,1
Dostawca „C”= ------------------------ = ----------------- = 7,5
0,4+0,3+0,3
1
7·0,4+5·0,3+8·0,3 2,8+1,5+2,4
Dostawca „D”= ------------------------ = ----------------- = 6,7
0,4+0,3+0,3
1
6·0,4+9·0,3+9·0,3 2,4+2,7+2,7
Dostawca „E”= ------------------------ = ----------------- =
7,8
0,4+0,3+0,3
1
Analizuj
ą
c powy
ż
sze wyniki jako dostawc
ę
opakowa
ń
dla firmy „Anna”
wybieram Dostawc
ę
„E”
Serwis edukacyjny technika logistyka
www.techniklogistyk.pl
4. Obliczenie kosztu i czasu przewozu do ka
ż
dego odbiorcy w
poszczególnych wariantach.
4.1 Obliczenie czasu przewozu w poszczególnych wariantach
(na podstawie Zał
ą
cznika nr2 i 3):
a) wariant I – przewóz do ka
ż
dego odbiorcy osobnym pojazdem,
ś
rednia pr
ę
dko
ść
60 km/h
120km
Odbiorca „But” = ----------- = 2 h
60km/h
300km
Odbiorca „Roma” = ----------- = 5 h
60km/h
180km
Odbiorca „Trzewik” = ----------- = 3 h
60km/h
b) wariant II – przewóz jednym
ś
rodkiem transportu do odbiorcy „But” i
„Roma”, drugim do „Trzewik”,
ś
rednia pr
ę
dko
ść
60 km/h
120km+180km 300km
Odbiorca „But” + „Roma” = ------------------- = ----------- = 5h
60km/h 60km/h
Dodaj
ą
c 0,5 h na rozładunek czas przewozu wynosi 5,5 h
180km
Odbiorca „Trzewik” = --------------- = 3 h
60km/h
c) wariant III – przewóz jednym
ś
rodkiem transportu do odbiorcy „Trzewik”
i „Roma”, drugim do „But”,
ś
rednia pr
ę
dko
ść
60 km/h
180km+60km 240km
Odbiorca „Trzewik” + „Roma” = ------------------- = ------------ = 4h
60km/h 60km/h
Dodaj
ą
c 0,5 h na rozładunek czas przewozu wynosi 4,5 h
120km
Odbiorca „But” = --------------- = 2 h
60km/h
Serwis edukacyjny technika logistyka
www.techniklogistyk.pl
4.2 Obliczam koszt przewozu do ka
ż
dego odbiorcy w poszczególnych
wariantach (wg Zał
ą
cznika nr4):
Wariant I: przewóz do ka
ż
dego odbiorcy osobnym pojazdem:
„But”
(120km)
=150zł+20km·2zł/km=150zł+40zł=190zł
Firma
transportowa
„Roma”
(300km)
=150zł+200km·2,10zł/km=150zł+420zł=570zł
„Mega”
„Trzewik”
(180km)
= 150zł+80km·2zł/km=150zł+160zł=310zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Mega” wynosi:
190zł+570zł+310zł=1070zł
„But”
(120km, 10 palet)
=120km·2,50zł/km=300zł
Firma
transportowa
„Roma”
(300km, 5 palet)
=300km·2,00zł/km=600zł
„Ola”
„Trzewik”
(180km, 15 palet)
= 180km·3,00zł/km=540zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Ola” wynosi:
300zł+600zł+540zł=1440zł
„But”
(120km)
=300zł
Firma
transportowa „Roma”
(300km)
=450zł
„Trans”
„Trzewik”
(180km)
=300zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Trans” wynosi:
300zł+450zł+300zł=1050zł
Wariant II: przewóz jednym pojazdem do odbiorcy „But” i „Roma”, drugim
pojazdem do „Trzewik”:
„But”+„Roma”
(300km)
= 150zł+200km·2,10zł/km=150zł+420zł=570zł
Firma
transportowa
„Mega”
„Trzewik”
(180km)
= 150zł+80km·2zł/km=150zł+160zł=310zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Mega” wynosi:
570zł+310zł=880zł
„But”+„Roma”
(300km,15 palet)
=300km·3,00zł/km=900zł
Firma
transportowa
„Ola”
„Trzewik”
(180km, 15 palet)
= 180km·3,00zł/km=540zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Ola” wynosi:
900zł+540zł=1440zł
„But”+„Roma”
(300km)
=450zł
Firma
transportowa
„Trans”
„Trzewik”
(180km)
=300zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Trans” wynosi:
450zł+300zł=750zł
Serwis edukacyjny technika logistyka
www.techniklogistyk.pl
Wariant III: przewóz jednym pojazdem do odbiorcy „Trzewik” i „Roma”, drugim
pojazdem do „But”:
„But”
(120km)
=150zł+20km·2zł/km=150zł+40zł=190zł
Firma
transportowa
„Mega”
„
Trzewik”+”Roma”
(240km)
=150zł+140km·2,10zł/km=
=150zł+294zł=444zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Mega” wynosi:
190zł+444zł=634zł
„But”
(120km, 10 palet)
=120km·2,50zł/km=300zł
Firma
transportowa
„Ola”
„Trzewik” + „Roma”
(240km, 20 palet)
= 240km·3,50zł/km=840zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Ola” wynosi:
300zł+840zł=1140zł
„But”
(120km)
=300zł
Firma
transportowa
„Trans”
„Trzewik” + „Roma”
(240km)
=450zł
Ł
ą
czny koszt przewozu w wariancie I firmy transportowej „Trans” wynosi:
300zł+450zł=750zł
5. Zestawienie w tabeli zamieszczonej w Karcie Pracy Egzaminacyjnej
całkowitych kosztów dowozu dla firm przewozowych w poszczególnych
wariantach w celu wyboru przewo
ź
nika i wariantu przewozu ze wzgl
ę
du
na najkorzystniejsz
ą
ofert
ę
cenow
ą
.
„Mega”
„Ola”
„Trans”
Wariant I
1070
1440
1050
Wariant II
880
1440
750
Wariant III
634
1140
750
Analizuj
ą
c zestawienie całkowitych kosztów dowozu w poszczególnych
wariantach jako przewo
ź
nika wybieram firm
ę
transportow
ą
„Mega” w III wariancie.
Serwis edukacyjny technika logistyka
www.techniklogistyk.pl
6. Obliczenie ł
ą
cznej ilo
ś
ci i warto
ś
ci sprzedanych butów dzieci
ę
cych
ka
ż
demu odbiorcy wg rzeczywistego kosztu wytworzenia.
Wg zało
ż
e
ń
:
−
Opakowania jednostkowe pakowane w opakowania zbiorcze po 20 szt.
−
Opakowania zbiorcze kompletowane na paletach po 10 szt.
Na jednej palecie znajduje si
ę
:
20·10=200 szt. par butów
Cena jednej pary butów = 50 zł
Ł
ą
czna ilo
ść
i warto
ść
sprzedanych butów dzieci
ę
cych ka
ż
demu odbiorcy
wg rzeczywistego kosztu wytworzenia :
Odbiorca
Zamówienie
[paleta]
Liczba par
butów
Warto
ść
zamówienia
Roma
5
5·200=1000
1000·50zł=50 000zł
But
10
10·200=2000 2000·50zł=100 000zł
Trzewik
15
15·200=3000 3000·50zł=150 000zł
Zakład „Anna” dla wszystkich odbiorców sprzedaje ł
ą
cznie 6000szt par butów
za cen
ę
300 000zł.