Elżbieta Bowdur
1
Scenariusz zajęcia 8 grupa 0
Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki
Temat: Grzybobranie
I.
Cele
•
Poszerzenie wiadomości na temat zmian w przyrodzie zachodzących jesienią.
•
Poznanie gatunków grzybów jadalnych i trujących.
•
Doskonalenie liczenia oraz kojarzenia liczby z cyfrą.
•
Ćwiczenia w porównywaniu liczebności zbiorów.
•
Doskonalenie percepcji wzrokowej.
•
Odnajdywanie brakujących części obrazka.
Podstawa programowa (…):
Pkt 13 .3 „Dziecko ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami
porządkowymi”.
II.
Środki dydaktyczne
Grzyby – na obrazkach lub wycięte z kartonu – m.in. borowik , kurka
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Wiewiórka”
etykiety z napisami: las, liść, borowik, kurka
las jesienią – 2 lub 3 obrazki wycięte z kalendarzy lub czasopism
z napisanymi na odwrocie cyframi od 1 do 6
Karty cz.2 str. 5.
III.
Przebieg zajęć
1.
Jesień w lesie – odkrywanka
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Wewnątrz ułożone są obrazki pocięte na sześć
elementów, odwróconych tak, że nie widać, co jest na obrazkach. Każdy element
obrazka jest podpisany cyfrą od 1 do 6.
Jedno z dzieci dostaje dużą kostkę do gry. Dzieci kolejno rzucają kostką
i odkrywają elementy obrazka zgodnie z cyfrą na kostce. Po odkryciu kolejnego
fragmentu obrazka dzieci próbują odgadnąć, co ukrywa całość.
Po odkryciu wszystkich części obrazka okazuje się, że przedstawia on jesień
w lesie – drzewa, grzyby, liście, wiewiórki…
Elżbieta Bowdur
2
2.
Opowieść ruchowa – przechadzka po lesie
Dzieci poruszają się naśladując ruchy nauczyciela, który opowiada:
„Idziemy leśną ścieżką, rozglądamy się wokoło. Pełno tu liści! Zerwał się
wiatr i porwał liście do tańca – dzieci wirują wokół, poruszając rękami.
… O! Zobaczcie, tu przebiega wiewiórka – dzieci zamieniają się
w wiewiórki i skaczą.
A tam pod krzaczkiem schował się jeż – dzieci przykucają i naśladują
rączkami jeża.
Tu zajączki przebiegły – dzieci kicają, naśladując zajączki.
Idziemy dalej przez las – dzieci maszerują.
Ojej! Ile tu grzybów – dzieci schylają się i zrywają grzyby do koszyka.”
Dzieci siadają na dywanie, nauczycielka pokazuje i głośno czyta etykiety
z wyrazami: las, liść, grzyb, kurka, borowik. Rozkłada obrazki ilustrujące te
wyrazy.
Zadaniem dzieci jest dopasowanie wyrazów do obrazków.
Dzieci oglądają i porównują grzyby – borowik i kurka. To grzyby jadalne.
Nauczycielka pokazuje zdjęcie grzybów trujących: muchomor.
3.
Gra/plansza interaktywna „Wiewiórka”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
→
Słońce
→
Wiewiórka
Opis interaktywności
Gra „Wiewiórka” polega na utrwalaniu pojęcia zbioru oraz poszerzenia
wiadomości na temat zmian w przyrodzie związanych z porą roku jesień.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel uruchamia
planszę przedstawiające 4 pory roku.
Dzieci opisują planszę i odnajdują jesień. Jedno z dzieci klika wiewiórkę na
obrazku jesieni.
Następnie wybierane kolejno dzieci przeciągają kasztany do dziupli
w kasztanowcu, a żołędzie do dziupli w dębie.
Kolejne dziecko wskazuje klikając dziuplę z większą liczbą zapasów. Dzieci mogą
głośno policzyć kasztany i żołędzie, by sprawdzić, gdzie jest więcej zapasów.
Elżbieta Bowdur
3
W grze może wziąć udział 3 dzieci. Zabawę można powtórzyć.
4.
Uzupełnianie obrazków, czytanie napisów - Karty cz.2, str. 5
Dzieci siadają do stolików. Otrzymują Karty cz.2. Ich zadaniem jest naklejeniem
brakujących części grzybów i odczytanie napisów.
5.
Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy. Ocena pracy.