Scenariusz zabawy karnawałowej „Szukamy Mikołaja”
Cel
ogólny:
- Stworzenie warunków do różnorodnej aktywności
dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.
Cele
operacyjne:
Dziecko potrafi:
- Podejmować spontaniczne
działania
- Tańczyć samo, z innymi i przed innymi
-
Swobodnie spontanicznie poruszać się
- Rozwiązywać zagadki
muzyczne
- Odbierać wrażenia na własny temat.
Przebieg uroczystości:
1.
Rozpoczęcie – dzieci kolejno wchodzą na „salę balową”.
Prowadzący przedstawia cel spotkania się wszystkich dzieci i
zachęca do wesołej zabawy, udziału w konkursach.
„Kochane
dzieci
Bardzo prosimy
Byście się świetnie
Dzisiaj
bawiły
Tańczcie i skaczcie
Figlujcie sobie
Niech
Wam zabawa
Wyjdzie na zdrowie „
2.Zapraszamy
was dzisiaj na bal
do krainy baśni
gdzie słoneczko
świeci i nigdy nie gaśnie
Teraz
się z Wami przywitamy:
Spójrzmy, kto dziś przybył na nasz
przedszkolny bal?
Witamy: Królewny, Księżniczki, Śnieżynki
, Kopciuszki, Wróżki, Kwiatuszki, Małe Syrenki, ahhh jakie piękne
z was panienki
Niech wszystkie teraz nam pomachają –Mocno, Mocno , tak mocno jak bajki kochają
Witamy: Książeta, Królewięta, przemiłe chłopczęta, Zorro i rycerzy, Batmana, Spajdermena,
Niech wszyscy poślą nam buziaki- mocne, mocne, wesołe z was chłopaki Jesteśmy w bajkach Disneyowskich, więc uwaga niech wszyscy w swoje dłonie mocno zaklaskają , tak jak wspólną zabawę uwielbiają
Punkty
3-5 jeśli na sali balowej są przebrane dzieci
6.Teraz
prosimy niech wszyscy
dobiorą się parami
bo tak jak w
bajkach się przywitamy:
Witamy się brzuszkami
Raz, dwa,
raz, dwa
Teraz
noski idą w ruch
Puk puk puk puk
Kolankami się
dotkniemy
Jedno drugie Raz i Dwa
Teraz
wszyscy rączki w górę
Tra la la Tra la la
Tak postacie
z bajek się witają (ukłon)
I od nowa powtarzają
Uwaga!!!
przerwa
Zamieniamy się parami
I witamy się............
7..Już
się wszyscy powitaliśmy
więc sprawdzimy czy zabraliśmy ze
sobą na bal:
Ręce? (Machamy)
Nogi ? (Tupiemy )
Głowy
? (Potrząsamy )
Bioderka? (Kręcimy)
8.Zabawa
Taniec pingwina.
O jak przyjemnie i jak wesoło
Na balu
bawić się, się , się (klaskamy)
Raz nóżka lewa, raz nóżka
prawa
Do przodu, do tyłu i raz dwa trzy (podskakujemy)
9.Pani
Danuto: Uważam nasz bal za rozpoczęty. Proszę o powitanie
wszystkich uczestników balu.
Zapraszam
do wspólnych pląsów, tańców, konkursów oraz innych
niespodzianek.
10.Wyruszamy
w podróż aby odszukać Mikołaja.
Wsiadamy do pociągu i
ruszamy.
Pociąg tworzą prowadzące bal. Dzieci ustawiają się
kolejno i poruszają się w rytm piosenki.
Na początku maszynista, na końcu konduktor.
11.Zabawa
ruchowo - naśladowcza przy piosence pt. ,,Jedzie pociąg z daleka”
Z piosenki „Biełyje rozy „zrezygnujemy.
12.Taniec
wywijaniec przy melodii ,,Kazaczok”. Pociąg rusza do Brazylii.
13.Tańce
w parach Samba- pokaz
14.Pociąg
jedzie do Warszawy- pokaz Twista.-mel. „Alibaba”
15.
Pociąg wyrusza do Juchowa. Może Mikołaj jest w Juchowie
Taniec w kółeczkach, w środku maluszki, na zewnątrz starsze
dzieci.
16.Tańczymy”Kaczuchy” dzieci młodsze tworzą kółko mniejsze w środku, większe na zewnątrz. W środku stoi pokazujący - dzieci naśladują ruchy taneczne.
W tym czasie wchodzi Mikołaj i następuje rozdanie paczek.
Po przerwie
17.Stary Niedźwiedź W ZABAWIE MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ MIKOŁAJ
18.Konkurs „ „tańczące krzesła” „ (ustawiamy dwa rzędy krzeseł oparciami skierowanymi do środka, tak żeby dzieci mogły na tych krzesłach usiąść – nie wszystkie dzieci mogą siedzieć – te starsze mogą stać) W tym momencie gramy melodię i dzieci spacerują wokół ustawionych krzeseł. W pewnym momencie muzyka cichnie i dzieci siadają na krzesłach. Te które nie będą siedzieć (jedno dziecko na jednym krześle) odpadają z zabawy. Znów melodia jest grana i dzieci tańczą lub podskakują w takty melodii. W tym czasie jedno lub dwa krzesła odstawia się. Melodia cichnie i dzieci siadają. Kto nie będzie siedział- odpada. Zabawa trwa do czasu, gdy pozostanie na krzesełku jeden uczestnik
Lub inna wersja (krótsza) 2 pary z każdej grupy. Przy dźwiękach muzyki dzieci chodzą dookoła krzeseł ustawionych na środku sali, przy czym zawsze mamy o jedno krzesło mniej w stosunku do osób chcących zająć miejsca. Dziecko, które nie zdąży usiąść na przerwę w muzyce, odpada z dalszej zabawy
19. Zabawa” ojciec Wirgiliusz”
20. Walczyk z „Kapeluszem”
21. Zabawa przy muzyce „ Mam serduszko malowane”.
22. Zabawa przy muzyce „ Taniec z balonem w parach”.
23. Zabawa przy muzyce „Miotlarz”
MUZYCZNA ZGADYWANKA – uczestnicy siadają na podłodze i odgadują – jakie dźwięki usłyszą (np. dźwięk pisku opon auta)
25 TANIEC RENIFERÓW– dzieci naśladują reniferów tańcząc w takt melodii. Gdy melodia ucichnie- zastygają w bezruchu (zamarzają) do czasu, gdy melodia znowu będzie grana. Ten uczestnik, który się poruszy- odpada.
Jeśli czas pozwoli, to możemy powtórzyć kroki taneczne do „Kazaczoka”, „Twista” i „Samby” lub zatańczyć „Polkę”.
26.
Walczyk
„Labada”
27.Zakończenie:
Tańczymy Lambadę ustawiając się jak do pociągu i pociąg
wyjeżdża do szatni