SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
Temat: Jak porozumiewać się z innymi?
Cele zajęć:
Uczeń:
zna pojęcie informacji i informacji zwrotnej,
wie, jakie mogą być przyczyny zniekształcenia informacji,
zna sposoby zapobiegania zniekształcenia informacji,
rozumie, że plotką można wyrządzić komuś krzywdę,
potrafi wyrażać własne poglądy, słuchać innych, oceniać zaistniałe sytuacje, współpracować w grupie.
Pomoce:
arkusze szarego papieru, mazaki, kartki ze słowami, tekst inscenizacji.
Metody:
zajęcia w grupach ( warsztatowe ).
Przebieg zajęć:
1. Część organizacyjna:
2. Wyjaśnienie tematu lekcji.
Pytania do ucznia: „Na czym polega rozmowa dwojga ludzi?”,
„Skąd zazwyczaj czerpiemy informacje?”
Wyjaśnienie pojęcia informacji i informacji zwrotnej na podstawie słownika.
3. Zabawa w głuchy telefon:
Powtarzanie krótkich i długich zdań, przez kilka osób, przez całą klasę.
Porównywanie wersji pierwotnej ze zwrotną i ustalenie przyczyn zniekształcenia.
4. Praca w grupach:
Uczniowie dobierają się samodzielnie w grupki.
Każda grupa ustala i zapisuje na papierze:
a ) Co wpłynęło na zmianę treści przekazywanej informacji? (podczas zabawy w głuchy telefon).
b ) Co zrobić, aby nie zniekształcać przekazywanych informacji?
5. Prezentacja i omówienie efektów pracy poszczególnych grup.
8. Przedstawienie przez klasę inscenizacji pt. „Plotka”.
9. Uświadomienie uczniom faktu, że plotką można wyrządzić komuś krzywdę.
10.Ćwiczenie aktywnego słuchania innych:
Uczniowie losują kolorowe karteczki i zgodnie z nimi łączą się w pary.
Następnie jedna osoba z pary mówi o sobie przez minutę, a zadaniem
drugiej jest zdanie relacji pozostałym uczniom.
11. Wyciągnięcie wniosków i podsumowanie pracy na lekcji.
Opracowała:
Elżbieta Jankowska
Gimnazjum nr 6
Włocławek