KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
TEMAT: Szczęście czy bogactwo? Charakteryzujemy głównych bohaterów opowieści Marka Twaina pt. „Królewicz i Żebrak”.
CELE:
Uczeń:
charakteryzuje główne postacie opowiadania czyli Toma Canty (żebraka) i Edwarda Todora (księcia),
określa prawidłowo pragnienia bohaterów opowiadania,
dostrzega związki między uczuciami a środowiskiem, w którym mieszkają główni bohaterowie,
dostrzega prawdziwe wartości i priorytety w życiu człowieka,
wyraża własne zdanie i uzasadnia je.
METODY PRACY:
dyskusja,
pogadanka,
praca z książką,
wypełnianie karty pracy ucznia.
FORMY PRACY:
indywidualna, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
lektura szkolna: Mark Twain „Królewicz i Żebrak”,
karta pracy ucznia.
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Czynności organizacyjne: sprawdzanie listy obecności.
Nawiązanie do pracy domowej zadanej na poprzedniej lekcji, dotyczącej zaznaczenia w książce Marka Twaina „Królewicz i Żebrak” fragmentów opisujących głównych bohaterów lektury.
FAZA REALIZUJĄCA:
Czytanie przez uczniów krótkich fragmentów z tekstu dotyczących opisu Toma Canty (żebraka) i Edwarda Todora (księcia).
Wypisywanie cech charakterystycznych obu postaci i świata który ich otacza za pomocą mapy graficznej znajdującej się na karcie pracy (zadanie 1).
Czytanie cech charakterystycznych bohaterów lektury (z wypełnionej karty pracy) przez wybranych uczniów (maksymalnie 5 osób).
Odpowiadanie uczniów na pytania:
Jakie marzenia miał żebrak, a jakie królewicz?
Czy spełnienie pragnień uszczęśliwiło chłopców??
Pogadanka na temat rodzin obu chłopców. Ukazanie kontrastu dwóch światów (bogaty i biedny) - dyskusja między uczniami.
Pytania zadawane uczniom przez nauczyciela:
Gdzie mieszkał Tom Canty? Jak wyglądał jego dom?
Gdzie mieszkał Książe Edward Todor? Jak wyglądał jego dom?
Jak zachowywała się rodzina obu chłopców? Jak ich traktowała?
Rozwiązywanie przez uczniów krzyżówki zawierającej pytania dotyczące znajomości treści lektury- sprawdzenie nabytej wiadomości uczniów (krzyżówka znajduje się na karcie pracy ucznia- zadanie 2).
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
Odpowiedź uczniów na pytanie zawarte w temacie (w odniesieniu co całego przebiegu lekcji): szczęście czy bogactwo?
Wnioski z lekcji: z przebiegu całej lekcji uczniowie powinni wyciągnąć wnioski, dotyczące tego, że często biedniejsi ludzie są szczęśliwsi niż bogaci, a życie bogatych ludzi jest często bardziej smutne niż ludzi biedniejszych.
Ocena najaktywniejszych uczniów.