SCENARIUSZ SPOTKANIA EDUKACYJNEGO
Temat: Antarktyda-Wyprawa na południowe koło podbiegunowe.
Adresat: dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Czas: 45 minut.
Cele:
rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
poszerzanie wiadomości - Antarktyda,
utrwala fakty i podstawowe terminy związane z zimą,
poszerzanie zasobu słownictwa,
umie rozróżnić zdanie prawdziwe od fałszywego,
rozwijanie twórczego myślenia przy rozwiązywaniu zagadek,
wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,
rozwijanie twórczej ekspresji (ruch, muzyka, działania plastyczne),
doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
Metody: słowna-czytanie, zagadki, rozmowa, pogadanka, objaśnienia,
czynna-aktywizujące( elementy pedagogiki zabawy), działania
praktyczne,
oglądowa-wystawa książek, pokaz ilustracji.
Formy: zajęcia z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: wizytówki w kształcie gwiazdek, lodowe łapki, białe kule z waty i papieru, biała farba plakatowa, cukierki, plansza, marker, arkusz niebieskiego lub czarnego brystolu, pędzle, upominki-zakładki z misiem polarnym do książek, dekoracja czytelni-śnieżynki, bałwanki, gwiazdki, sople lodu, bałwanki, piłeczki, lekkie przedmioty i zabawki chusta animacyjna, książki i wiersze o zimie: Gellner Dorota: Dorota Gellner dzieciom. Wyd 2.Warszwa: Sara , 2007, Kulmowa Joanna :Kulmowa Dzieciom. Poznań: G&G ,2007,Ficowski Jerzy: Śnieżne rymy białej zimy. Warszawa: "Ruch", 1969, muzyka-płyta CD, mapy geograficzne.
Przebieg:
Sala w tonacji zimowej. Pod sufitem na regałach i przy wejściu, przypięte lodowe sople, bałwanki, gwiazdki i śnieżynki.
1. Zaproszenie do czytelni przybyłych gości -„podróżników” -dzieci.
Krótka rozmowa na temat aktualnej pory roku, pogody, oznak zimy.
Powitanie -„Serdecznie Was witamy i do zimowej krainy zapraszamy”
2. Gry integrujące:
Prowadzący wita uczestników zabawy:
„Witam wszystkich, którzy lubią zimę,
Witam wszystkich, którzy lubią zabawy na śniegu,
Witam wszystkich, którzy lubią śmiech i dobrą zabawę”.
Zadaniem dzieci siedzących w kole, jest odpowiedzenie na powitanie przez powstanie wtedy, gdy lubią zimę lub zabawę.
„Lodowe łapki”- wizytówki,
3. ”Expres polarny”- uczestnicy stoją w kręgu. Prowadzący wchodzi do wewnątrz. Prowadzący wskazuje następną osobę, która podchodzi do niego, kładzie mu ręce na ramiona. W tym czasie wszyscy wypowiadają imię nowej lokomotywy, skandując tak, jak poprzednio. Kolejno zapraszane osoby wchodzą do środka i tak powstaje pociąg, który wyrusza do na Biegun.
4. Praca z książką - „W krainie wiecznych lodów-Antarktyda”- pogadanka wprowadzająca do tematu oraz rozmowa z dziećmi.
5. ”Krótkie polecenia przy muzyce”- dzieci spacerują, gdy muzyka milknie muszą wykonać polecenia np.: jeździmy na łyżwach, rzucamy śnieżkami, lepimy bałwana, jeździmy na nartach, jesteśmy Adamem Małyszem, który przygotowuje się do skoku,
ciągniemy sanki, gramy w hokeja.
6. Zabawa z chustą- „Śnieżyca” -chusta rozłożona na podłodze, każdy uczestnik zabawy pamięta obok jakiego koloru stoi. Prowadzący jest wewnątrz chusty, na jego hasło dzieci biegną wkoło i zamieniają się miejscami. Prowadzący również stara się znaleźć wolne miejsce. Na polecenie „śnieżyca” wszyscy zmieniają miejsca. Osoba, która nie zdążyła się zamienić, staje na środku chusty i prowadzi zabawę.
Śnieg-czerwony, zadymka-niebieski, grad-żółty, mżawka-zielony.
7. Głośne czytanie -„Zimowe wiersze”- czytanie przez prowadzącego wierszy, rozmowa o zimie.
8. Działania plastyczne- dzieci wspólnie malują obraz przedstawiający zimowy krajobraz.
9. Zabawa relaksacyjna z recytacją wiersza „Tu płynie rzeczka”
Upłynie rzeczka,
(dziecko zwrócone do nas plecami. Rysujemy palcami wzdłuż kręgosłupa, z góry na dół, linię falistą,)
Tędy przeszła pani na szpileczkach.
(szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących,)
Tu stąpały słonie
(powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni,)
I biegały konie.
(szybko, z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści.)
Wtem przemknęła szczypaweczka,
(Delikatnie szczypiąc wędrujemy dłonią po plecach na skos,)
Zaświeciły dwa słoneczka,
(powoli zataczamy na nich obiema dłońmi koła, aż odczujemy ciepło.)
Spadł drobniutki deszczyk.
(Leciutko stukamy opuszkami palców w plecy dziecka na dole)
Czy cię przeszedł dreszczyk?
(nieopowiedzianie, delikatnie szczypiemy je w kark)
10. Informacje zwrotne: „Lodowe cukierki”- dzieci zostają poczęstowane cukierkami. Papierki wrzucają do dwóch pudełek- czerwone-jestem zadowolony, czarne- nie jestem zadowolony.
11. Podziękowanie za wspólne podróżowanie, wręczenie zakładek z misiem polarnym.
Oprac. Renata Rzepecka-Stenka
1
2