cwiczenia korekcyjne w wodzie


Atlas ćwiczeń
 scenariusze zajęć z gimnastyki korekcyjnej
n ROBERT MAKUCH
Gry i zabawy w korekcji wad postawy
Wada postawy: postawy skoliotyczne.
Miejsce zajęć: basen 25 m o głębokości 1,20 1,60 m.
Wiek ćwiczących: I etap kształcenia (7 10 lat)
Liczba ćwiczących: 12 ćwiczących.
Przybory i przyrządy: strój kąpielowy, deski pływac-
kie, piłki siatkowe, obręcze.
Cele główne:
l umiejętności: poznanie zasad gier i zabaw, uczeń
potrafi wykorzystać zasób gier i zabaw poznanych
na lekcjach;
l motoryczność: uczeń poprawi siłę mięśniową, wy-
trzymałość, koordynację nerwowo-mięśniową;
l wiadomości: najczęstsze wady postawy, przyczyny
ich występowania, sposób korekcji;
l akcent wychowawczy: ukierunkowanie uczniów
do samodzielnego wykonywania ćwiczeń oraz re-
alizacji zadań indywidualnie i w grupie.
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
I. Część wstępna
Czynności n Zbiórka (ustawienie w podkowę): powitanie, sprawdzenie 2
organizacyjne, obecności, podanie zadań lekcji.
motywacja do
zajęć.
Rozgrzewka n Pw  pozycja w rozkroku: krÄ…\enia RR w przód z podskokami; 10×
ogólna na lądzie powrót do pw.
(w staniu)
Metoda naśladowcza  ścisła
n Pw  postawa zasadnicza: wymachy (np. w górÄ™), klaÅ›niÄ™cia 12×
pod kolanem, wymachy (np. w tył), uderzenia dłonią w stopę,
następnie to samo z NL; powrót do pw.
n Pw  pozycja w rozkroku: skrętoskłony z dotknięciem do 20
prawej i lewej części stopy; na koniec  postawa swobodna.
34 Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
biblioteczka monograficzna
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
n Pw  pozycja w maÅ‚ym rozkroku tyÅ‚em do siebie: ćwiczÄ…cy 10×
chwytają się w górze za dłonie  jednoczesne skłony boczne;
powrót do pw.
WchodzÄ…c do wody nie wolno
wskakiwać!
Zabawa  Traf piłką w przeciwnika 2
o\ywiająca Uczestnicy gry podzieleni na 2 zespoły (w zespołach musi być
w wodzie parzysta liczba dzieci, jeden zespół np. bez czepków), stoją
na wyznaczonym terenie basenu, zawodnicy starają się złapać
piłkę i trafić nią w zawodnika dru\yny przeciwnej. Przed trafie-
niem mo\na bronić się ucieczką, unikiem lub zanurkowaniem.
Po trafieniu, piłkę przekazuje się zespołowi, którego zawodnik zo-
stał trafiony. Gra trwa np. 2 min. Wygrywa zespół, który zdobę-
dzie więcej punktów. Przy du\ej liczbie dzieci mo\na grać dwie-
ma piłkami.
Metoda zabawowa  klasyczna
Rozgrzewka spe- n PÅ‚ywanie stylem klasycznym: do poÅ‚owy basenu 1× Tempo wolne.
cjalna w wodzie i z powrotem.
( rozpływanie )
II. Część główna A
Ćwiczenie n Le\enie na brzuchu na wodzie, rÄ™ce trzymajÄ… brzeg basenu. 2×5
wzmacniające m. Energiczne zgięcie nóg w stawach biodrowych, z doprowadze-
brzucha i m. po- niem do pionowego ich ustawienia. Następnie energiczny wy-
śladków prost nóg w stawach biodrowych z powrotem do le\enia na wo-
dzie.
Metoda zadaniowa  ścisła
Zabawa rozwija-  PÅ‚ywak i nurek 2
jąca układ odde- Uczestnicy, dobrani parami, stoją w wodzie przy brzegu basenu.
chowy. Na sygnał prowadzącego rozpoczyna rywalizację pierwsza para:
jeden z pary nurkuje, a drugi płynie z maksymalną prędkością.
W momencie wynurzenia siÄ™  nurka prowadzÄ…cy gwi\d\e  jest
to znak do zatrzymania  pływaka . Prowadzący zapisuje pokona-
ną przez niego odległość. Kolejno startują wszystkie pary,
po czym następuje zmiana ról w parach. Wygrywa para, która po-
konała najdłu\szy dystans.
Metoda zabawowa  klasyczna
n Le\enie na brzuchu, ręce ugięte, trzymają deskę przy głowie
Ćwiczenie 0,5 basenu
 tak\e nad powierzchnią wody: nogi wykonują ruchy wiosłują-
wzmacniajÄ…ce m.
ce do kraula (lub stylu klasycznego). Wydech do wody z jedno-
pośladków, m.
czesnym głębokim zanurzeniem głowy i barków.
brzucha; rozciÄ…-
gajÄ…ce mm kl.
piersiowej
Metoda zadaniowa  ścisła
n Przysiad w wodzie w zanurzeniu do szyi: Maksymalny wdech
Ćwiczenie na- 5×
nosem. Wynurzenie tułowia na szczycie wdechu i ponowny
uczające pogłę-
przysiad z zanurzeniem do szyi i maksymalnym wydechem
bokiego wdechu
ustami.
i wspomagajÄ…ce
wydech
Metoda zadaniowa  ścisła
n Le\enie na plecach, ręce wyprostowane, wyciągnięte
Ćwiczenie 1
przed siebie, w dłoniach deska: nogi wykonują ruchy wiosłują-
wzmacniajÄ…ce basen
ce do stylu klasycznego z zaakcentowaniem przedłu\onej fazy
mm pośladków,
poślizgu po odepchnięciu się nogami.
mmm wysklepia-
jÄ…ce stopy, roz-
ciÄ…gajÄ…ce mm kl.
piersiowej
Metoda zadaniowa  ścisła
1
nr 3 marzec 2010 35
biblioteczka monograficzna
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
III. Część główna B
Zabawa sprzyja-  Jak najdalej pod wodÄ… 2
jÄ…ca elongacji Uczestnicy zabawy startujÄ… kolejno z wody, z odbicia od brzegu
kręgosłupa basenu. W zanurzeniu starają się przepłynąć jak najdłu\szy dy-
stans pod wodą. W miejscu, w którym ćwiczący wynurzy się
 staje. Je\eli wcześniej ćwiczący wynurzy dowolną część ciała,
prowadzący cofa go do miejsca, w którym to nastąpiło. Wygrywa
dziecko, które dopłynie najdalej.
Metoda zabawowa  klasyczna
Ćwiczenie n Le\enie na brzuchu, deska pod brzuchem: nogi wykonują 1 basen
wzmacniające ruchy wiosłujące na kraula.
mm pośladków
i mm brzucha
Metoda zabawowa  klasyczna
Zabawa sprzyja-  Poczta 2
jąca elongacji Uczestnicy ustawieni w dwóch szeregach, twarzami do siebie, od-
kręgosłupa. ległość między uczestnikami w szeregach około 1 m. Zawodnik
stojący na początku szeregów kładzie się na wodzie i jest przesu-
wany po wodzie przez pozostałych partnerów na koniec szeregu.
Tam staje w szeregu i pomaga przesuwać kolejnych zawodników.
Zabawa kończy się, gdy zawodnicy wrócą na swoje miejsca.
Metoda zadaniowa  ścisła
Zabawa  Piłka toczona 3
sprzyjająca Ka\dy z uczestników dostaje piłkę siatkową. Uczestnicy ustawieni
elongacji przy brzegu basenu. Przed ka\dym z nich na wodzie le\y piłka.
kręgosłupa Na sygnał prowadzącego zawodnicy płyną do drugiego brzegu
basenu popychając piłkę głową zanurzoną w wodzie. Piłki nie
wolno dotknąć ręką. Wygrywa dziecko, które najszybciej dopły-
nie z piłką do drugiego brzegu popełniając najmniej błędów, któ-
rymi są: dotknięcie piłki ręką, popchnięcie piłki głową nie zanu-
rzonÄ… w wodzie.
Metoda zabawowa  klasyczna
Gra rozwijająca  Nurkowanie przez obręcz 3
układ oddecho- Uczestników zabawy dzielimy na dwa zespoły. Pierwszy zespół
wy stoi w szeregu w odległości ok. 1 1,5 m od siebie, trzymają
pod wodą przed sobą ustawione pionowo obręcze. Zawodnicy
drugiego zespołu startują kolejno do wody, z odbicia od brzegu
basenu, starając się przepłynąć pod wodą przez wszystkie obrę-
cze bez wynurzania się.. za ka\dą obręcz, przez którą przepłynie
Metoda zabawowa  klasyczna
dziecko, jego zespół otrzymuje 1 punkt. Po wykonaniu zadania
przez wszystkich zawodników, następuje zmiana ról zespołów.
Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów.
 Szybko do partnera
Zabawa wzmac- 2
Uczestnicy zabawy dobierajÄ… siÄ™ w pary. Zawodnicy ka\dej pary
niajÄ…ca mm po-
stojÄ… po przeciwnych stronach basenu w wodzie naprzeciwko
sturalne i dosko-
siebie. Na sygnał prowadzącego płyną do siebie trzymając de-
naląca pływanie
skę przed sobą do momentu zetknięcia się desek. wygrywa ta
para, która dokona tego pierwsza.
Metoda zabawowa  klasyczna
IV.Część końcowa
 Policz do pięciu
Zabawa 3
Uczestnicy dobierajÄ… siÄ™ parami i stajÄ… przeciw sobie zanurzeni
uspokajajÄ…ca
do piersi trzymając się za prawe dłonie. Na sygnał prowadzące-
go obaj wykonujÄ… przysiad zanurzajÄ…c siÄ™ pod wodÄ…. PatrzÄ…c
na siebie liczą do 5. przekazując równocześnie odpowiednia licz-
bę palców lewej ręki. Wygrywa dziecko, które pozostanie
pod wodÄ… do momentu doliczenia do 5.
Metoda zabawowa  klasyczna
Wyjście z wody. n Zbiórka, odliczanie, omówienie lekcji, po\egnanie
36 Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
biblioteczka monograficzna
Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej
Wada postawy: plecy okrągłe, postawy skoliotyczne.
Miejsce zajęć: basen 25 m o głębokości 1,20 1,60 m.
Wiek ćwiczących: II etap kształcenia (11 13 lat)
Liczba ćwiczących: 14 dziewcząt i chłopców.
Przybory i przyrządy: strój kąpielowy, ręcznik, piłecz-
ki do tenisa, stołowego, deski pływackie, rurki pływac-
kie, pojemniki z koralikami, stoper, rozciÄ…gliwa guma.
Cele główne:
l umiejętności: doskonalenie ćwiczeń rozciągają-
cych mięśnie klatki piersiowej;
l motoryczność: uczeń pozna zasób ćwiczeń rozcią-
gających mięśnie klatki piersiowej;
l wiadomości: najczęstsze wady postawy, przyczyny
ich występowania, sposób korekcji;
l akcent wychowawczy: kształtowanie odpowiedzial-
ności za własne bezpieczeństwo i zdrowie, współ-
praca ze współćwiczącymi.
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
I. Część wstępna
Czynności orga- n Zbiórka (ustawienie w podkowę): powitanie, sprawdzenie 2
nizacyjne, moty- obecności, podanie zadań lekcji.
wacja do zajęć.
Rozgrzewka n Pw  pozycja w rozkroku: RR trzymajÄ… koÅ„ce rÄ™cznika  prze- 10×
ogólna na lądzie nosy RR w tył i w przód; powrót do pw.
(w staniu)
Metoda naśladowcza  ścisła
n Pw  pozycja w lekkim rozkroku: obszerne krÄ…\enia bioder; po- 8 × w L
wrót do pw. 8 × w P
n Pw  pozycja w wykroku: skÅ‚on w przód do nogi wykrocznej; 8 ×
powrót do pw.
n Pw  postawa zasadnicza w ustawieniu tyÅ‚em do siebie, koÅ„- 10 ×
czyny górne w bok, ćwiczący opierają się plecami: wysokie
wymachy nogi w górę; powrót do pw.
Wchodząc do wody nie wolno wskakiwać!
Zabawa o\ywiają-  Wyścig par z nurkowaniem 2
ca w wodzie Uczestnicy dobrani parami stojÄ… jeden za drugim na linii startu.
Na sygnał prowadzącego stojący z przodu wykonują rozkrok,
a stojący za nimi nurkują, przepływają między nogami partnera
i stają przed nim w rozkroku w odległości około 1 1,5 m. Na-
stępnie nurkują zawodnicy stojący z tyłu itd. Wygrywa para, która
szybciej znajdzie siÄ™ na wyznaczonej linii mety, oddalonej od linii
startu o ok. 8 10 m.
Metoda zabawowa  klasyczna
nr 3 marzec 2010 37
biblioteczka monograficzna
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
Rozgrzewka spe- n PÅ‚ywanie stylem klasycznym. 1 basen Tempo dowolne  wolno.
cjalna w wodzie n PÅ‚ywanie stylem grzbietowym.
(rozpływanie)
II. Część główna A
Ćwiczenie n Pw  stojÄ…c w wodzie w zanurzeniu do pasa: wdech nosem, na- 5×
oddechowe stępnie silne dmuchnięcie na wodę, aby wyprysnęła z dłoni.
Metoda zadaniowa  ścisła
Ćwiczenie n Pw  le\Ä…c na wodzie na brzuchu, dÅ‚onie trzymajÄ… brzeg base- 2 × 10
wzmacniające nu: ślizg po wodzie w przód przez ugięcie rąk, a następnie
mm obręczy bar- ślizg w tył przez wyprost rąk
kowej
Metoda zadaniowa  ścisła
Zabawa rozwija-  Czyja piłeczka szybciej 2
jąca układ odde- Uczestnicy ustawieni tyłem do brzegu basenu na płytkiej wodzie.
chowy Przed ka\dym z nich le\y piłeczka do tenisa stołowego. W odle-
głości około 5 m, przed nimi znajduje się rozciągnięta w poprzek
basenu lina wyznaczająca linię mety. Na sygnał prowadzącego
uczestnicy zabawy dmuchając piłeczki przed sobą idą w stronę
mety. Piłeczek nie wolno dotykać \adną częścią ciała. Wygrywa
dziecko, którego piłeczka najszybciej dotknie liny na linii mety.
Metoda zabawowa  klasyczna
Ćwiczenie n Pw  stojÄ…c tyÅ‚em do brzegu basenu w zanurzeniu po szyjÄ™, rÄ™- 10 ×
rozciągające mm ce wyprostowane, wyciągnięte w bok, dłonie trzymają brzeg
kl. piersiowej basenu: krok w przód bez odrywania dłoni od brzegu basenu.
Metoda zadaniowa  ścisła
Ćwiczenie n Utrzymywanie się na wodzie, głowa nad wodą, nogi ugięte, 2
wzmacniające między nogami trzymana deska, ręce wyprostowane, wycią-
mm ściągające gnięte w bok: płynięcie w przód przez zagarnianie rękoma wo-
łopatki i rozciąga- dy do tyłu.
jÄ…ce mm kl. pier-
siowej
Metoda zadaniowa  ścisła
III. Część główna B
n Pw  przysiad w wodzie z zanurzeniem całego ciała, w ustach
Ćwiczenie 30
znajduje się rurka o średnicy 1 2 cm; jej drugi koniec znajduje
oddechowe
siÄ™ nad wodÄ…: oddychanie pod wodÄ… przez rurkÄ™.
Metoda zadaniowa  ścisła
Uwaga na zakrztuszenie siÄ™ wodÄ…!
Zabawa sprzyja-  Na uwięzi
jąca elongacji Guma o długości 3 5 m o du\ej rozciągliwości, stoper. Jeden ko-
kręgosłupa niec gumy przywiązany do basenu, drugi do zawodnika. W odle-
głości o 0,5 m  większej ni\ długość gumy  wyznacza się linię
startu-mety. Zawodnik startuje od brzegu basenu i kiedy przekro-
czy linię startu zostaje włączony stoper. Wygrywa zawodnik, który
utrzyma się najdłu\ej poza linią startu.
Metoda zabawowa  klasyczna
38 Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
biblioteczka monograficzna
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
Zabawa wzmac-  Dogoń idącego partnera 3
niająca mięśnie Uczestnicy dobrani parami stoją w wodzie  Jeden przy samym
posturalne i do- brzegu basenu, drugi w odległości 3 5 m. W odległości około 10 m
skonaląca pływa- od brzegu jest wyznaczona linia mety. Na sygnał prowadzącego
nie obaj partnerzy podą\ają do mety: stojący przy brzegu płynąc
po wodzie, stojący w wodzie idąc i odgarniając wodę rękoma. Kto
pierwszy dotrze do mety zdobywa punkt. ZabawÄ™ powtarza siÄ™ pa-
rzystÄ… liczbÄ™ razy, za ka\dym razem zmieniajÄ…c rolÄ™ w parach. I wy-
grywa ten zawodnik z pary, który zdobędzie więcej punktów.
Metoda zabawowa  klasyczna
Ćwiczenie n Pływanie le\ąc na plecach, ręce wyprostowane, dłonie splecio- 1 2 baseny
wzmacniające ne pod pośladkami, barki cofnięte, łopatki ściągnięte, klatka
mm ściągające piersiowa uwypuklona: nogi wykonują ruchy wiosłujące do sty-
Å‚opatki, mm po- lu grzbietowego (lub stylu klasycznego).
śladków, mm
brzucha, rozciÄ…-
gajÄ…ce mm kl.
piersiowej
Metoda zadaniowa  ścisła
Zabawa rozwija-  Zbieranie korali 4
jąca układ odde- Na dnie basenu znajdują się ustawione w rzędzie pojemniki z ko-
chowy ralikami: pierwszy w odległości około dwóch metrów od brzegu,
następne, co jeden metr, zawodnicy kolejno startują od brzegu
basenu i płynąc pod wodą wyciągają z ka\dego pojemnika
po jednym koraliku. Po wypłynięciu na powietrze, zawodnik koń-
czy konkurencję. Wygrywa zawodnik, który wyłowi najwięcej kora-
lików.
Metoda zabawowa  klasyczna
Ćwiczenie n Le\enie na brzuchu. Ręce wyprostowane, wyciągnięte 1 2 baseny
wzmacniające przed siebie, nogi wykonują ruchy wiosłujące do kraula (lub
mm ściągające stylu klasycznego).
Å‚opatki, mm po-
śladków, mm
brzucha, rozciÄ…-
gajÄ…ce mm kl.
Metoda zadaniowa  ścisła
piersiowej
Zabawa sprzyja-  Holowanie kolegi 3
jÄ…ca elongacji Uczestnicy dobrani parami stojÄ… na linii startu jeden z nich stoi ty-
kręgosłupa łem do linii mety oddalonej o około 10m. drugi le\y na wodzie
przed partnerem z rękoma wyprostowanymi przy głowie i dłońmi
podanymi partnerowi. Na sygnał prowadzącego stojący idąc
do tyłu i ciągnąc za sobą partnera starają się jak najszybciej
dojść do linii mety. Wygrywa para, która najszybciej dojdzie do li-
nii mety. Zabawę nale\y powtórzyć parzystą ilość razy wymienia-
jÄ…c za ka\dym razem rolÄ™ w parach.
Metoda zabawowa  klasyczna
IV.Część końcowa
 Rób to, co ja
3
Uczestnicy dobrani parami płyną jeden za drugim. Pierwszy pły-
nie w dowolnym rytmie (raz szybciej, raz wolniej), drugi musi po-
wtarzać rytm partnera  utrzymując stałą odległość od niego (nie
mo\e zostać w tyle, ale nie mo\e równie\ wpaść na partnera).
Po dopłynięciu do brzegu następuje zmiana ról w parach. Wygry-
wa ten zawodnik, który lepiej powtarza rytm partnera.
Wyjście z wody. n Zbiórka, odliczanie, omówienie lekcji, po\egnanie 2
Uwaga! Spis treści rocznika 2009 oraz inne ważne informacje dla czytelników i autorów
na stronie: www.edupress.pl/wychowanie-fizyczne-i-zdrowotne.
Nasze czasopismo można też kupić i zaprenumerować w formie elektronicznej - pliki PDF:
1. Pojedyncze wydania: http://www.raabe.com.pl/sklep---kag/art,127,czasopisma-pedagogiczne.html
2. Prenumerata: http://www.raabe.com.pl/sklep---kag/art,19,czasopisma---prenumerata.html#KatalogProduktow
nr 3 marzec 2010 39
biblioteczka monograficzna
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha
Wada postawy: plecy wklęsłe, postawy skoliotyczne.
Miejsce zajęć: basen 25 m o głębokości 1,20 1,60 m.
Wiek ćwiczących: III etap kształcenia (14 16 lat)
Liczba ćwiczących: 10 ćwiczących.
Przybory i przyrządy: strój kąpielowy, piłeczki
do tenisa, stołowego, deski pływackie, nadmuchiwa-
ne rękawki, koło ratunkowe.
Cele główne:
l umiejętności: doskonalenie ćwiczeń wzmacniają-
cych mięśnie brzucha oraz ćwiczeń wzmacniają-
cych mięśnie pośladków;
l motoryczność: uczeń wzmocni siłę mięśni brzucha;
l wiadomości: wpływ aktywności ruchowej na orga-
nizm ucznia;
l akcent wychowawczy: ukierunkowanie uczniów do
samodzielnego wykonywania ćwiczeń oraz realiza-
cji zadań indywidualnie i w grupie.
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
I. Część wstępna
Czynności orga- n Zbiórka (ustawienie w podkowę): powitanie, sprawdzenie 2
nizacyjne, moty- obecności, podanie zadań lekcji
wacja do zajęć.
Rozgrzewka n Pw  pozycja w szerokim rozkroku: skÅ‚ony boczne tuÅ‚owia 10×
ogólna na lądzie z RR na karku.
(w staniu)
Metoda naśladowcza  ścisła
n Pw  pozycja w lekkim rozkroku, RR w bok: odrzuty RR w tyÅ‚ 10 ×
wskos.
n Pw  pozycja w lekkim rozkroku, RR wyciÄ…gniÄ™te w przód 8 ×
na wysokość barków: przysiady ze wspięciem na piętach.
n Pw  pozycja w rozkroku przodem do współćwiczÄ…cego: opad 10 ×
T w przód, RR wyprostowane, oparte na barkach kolegi  wza-
jemne pogłębianie opadu T.
Wchodząc do wody nie wolno wskakiwać!
Zabawa o\ywiajÄ…-  Jak najdalej po wodzie 2
ca w wodzie Uczestnicy startujÄ… kolejno z wody, z odbicia od brzegu basenu.
PÅ‚ynÄ… na brzuchu bez wykonywania kolejnego wdechu. W miej-
scu, w którym ćwiczący wykona wdech  zatrzymuje się. Wygry-
wa dziecko, które dopłynie najdalej.
Metoda zabawowa  klasyczna
40 Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
biblioteczka monograficzna
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
Rozgrzewka spe- n Pływanie stylem klasycznym  z akcentowaniem fazy poślizgu 2 4 Tempo wolne.
cjalna w wodzie lub stylem grzbietowym. baseny
(rozpływanie)
II. Część główna A
Ćwiczenie n Pw  stojÄ…c na pÅ‚ytkiej wodzie: w staniu wdech nosem, a na- 5×
oddechowe stępnie przysiad z zanurzeniem głowy pod wodę i długim wy-
dechem ustami (np. liczÄ…c do 10).
Metoda zadaniowa  ścisła
Ćwiczenie roz- n Pływanie na plecach, deska trzymana między udami: ręce wy- 1 2
ciągające mm kl. konują symetryczne ruchy wiosłujące do stylu grzbietowego. baseny
piersiowej,
wzmacniajÄ…ce
mm ściągające
Å‚opatki
Metoda zadaniowa  ścisła
Zabawa rozwija-  Czyja piłeczka dalej 2
jąca układ odde- Uczestnicy zabawy stoją w wodzie tyłem do basenu. Przed ka-
chowy \dym z nich na wodzie le\y piłeczka do tenisa stołowego. Na sy-
gnał nauczyciela, dzieci dmuchają w piłeczki, aby popłynęły one
jak najdalej w przód. Wygrywa dziecko, którego piłeczka popłynę-
Å‚a najdalej.
Metoda zabawowa  klasyczna
Ćwiczenie roz- n PÅ‚ywanie w le\eniu na plecach, deska pod gÅ‚owÄ… i odcinkiem 10 ×
ciągające mm kl. piersiowym kręgosłupa, ręce ugięte, trzymają deskę na wyso-
piersiowej kości głowy, łokcie pod powierzchnią wody  nogi wykonują
ruchy wiosłujące do stylu grzbietowego
Metoda zadaniowa  ścisła
Zabawa  Wodne taczki 2
sprzyjajÄ…ca Uczestnicy w parach stojÄ… na linii startu  tak \e jeden z pary stoi,
elongacji a drugi le\y na wodzie. StojÄ…cy trzyma partnera za kostki. Za ple-
kręgosłupa cami stojących i za plecami le\ących, na wodzie, w odległości
ok. 2 3 m są wyznaczone linie mety. Na sygnał prowadzącego, le-
\ący na wodzie wykonują ruchy rękami i starają się dopłynąć
do swojej linii mety, a stojący ciągną ich i starają przekroczyć
swoją linię mety. Zabawę wygrywa le\ący na wodzie, który dopły-
nie do swojej mety lub najpózniej zostanie pokonany przez swoje-
go partnera.
Metoda zadaniowa  ścisła
n Pw  w staniu w wodzie sięgającej do piersi: wdech nosem
Ćwiczenie 5 ×
a następnie silne dmuchnięcie na wodę, aby powstało w niej
oddechowe
wgłębienie.
Metoda zadaniowa  ścisła
III. Część główna B
Ćwiczenie roz-  Rękawkowy ponton 1 2
ciągające mm kl. Pływanie w le\eniu na plecach. Ręce ugięte w stawach barko- baseny
piersiowej, wych i Å‚okciowych pod kÄ…tem 90°. Na przedramiona zaÅ‚o\ono na-
wzmacniające dmuchiwane rękawki. Aokcie i przedramiona z rękawkami utrzy-
mm ściągające mywane pod powierzchnią wody. Nogi wykonują ruchy
łopatki, mm po- wiosłujące do stylu grzbietowego (lub stylu klasycznego).
śladków, mm
brzucha
Metoda zabawowa  ścisła
nr 3 marzec 2010 41
biblioteczka monograficzna
Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
Zabawa rozwija- Zabawa  Nurek 3
jąca układ odde- W określonej odległości od brzegu basenu (3 5 m) le\y na wodzie
chowy koło ratunkowe. Uczestnicy kolejno startują od brzegu basenu. Nur-
kując, płyną pod wodą i starają się wynurzyć w środku koła ratun-
kowego. Za prawidłowe wykonanie zadania uczestnik otrzymuje je-
den punkt. Zabawę powtarza się 3 5 razy. Wygrywa dziecko, które
zdobędzie najwięcej punktów.
Metoda zabawowa  klasyczna
Ćwiczenie roz- n Pływanie w le\eniu na brzuchu  ręce wyprostowane, wycią- 1 2 baseny
ciągające mm kl. gnięte przed siebie, trzymają koniec deski; nogi wykonują ruchy
piersiowej, wiosłujące do kraula (lub stylu klasycznego); wydech do wody,
wzmacniające z jednoczesnym głębokim zanurzeniem głowy i barków.
mm pośladków,
mm brzucha
Metoda zadaniowa  ścisła
Zabawa sprzyja-  Dalekie ślizgi 2
jÄ…ca elongacji Uczestnicy startujÄ… kolejno z wody, z odbicia od brzegu basenu.
kręgosłupa Starają się wykonać jak najdłu\szy ślizg po wodzie. Po całkowitym
wytraceniu prędkości i zatrzymaniu się, dziecko staje w miejscu,
do którego dopłynęło. Wygrywa to dziecko, które wykonało naj-
dalszy ślizg. W czasie ślizgu zawodnik nie mo\e wykonać ruchu
wiosłującego rękoma lub nogami.
Metoda zabawowa  klasyczna
Ćwiczenie roz- n Pływanie w le\eniu na plecach  deska ustawiona pionowo 1 2 baseny
ciągające mm kl. trzymana między udami. Ręce wykonują asymetryczne ruchy
piersiowej, wiosłujące do stylu grzbietowego.
wzmacniajÄ…ce
mm ściągające
Å‚opatki
Metoda zadaniowa  ścisła
Gra rozwijająca Gra  Wyścigi bobrów 2
układ oddecho- Dwie dru\yny o jednakowej liczbie zawodników (nie większej
wy ni\ 8). Dru\yny ustawiają się w rzędach. Dzieci stają w rozkroku
trzymając się za biodra. Na sygnał prowadzącego ostatni zawod-
nicy w swoich zespołach nurkują między nogi zawodników swo-
jej dru\yny, przepływają na początek swojego zespołu i stają
w rozkroku. Kolejny zawodnik startuje, gdy poprzednik stanÄ…Å‚
na początku rzędu. Wyścig trwa do czasu, gdy wszyscy zawodni-
cy przepłyną pod nogami kolegów. Wygrywa zespół, który szyb-
ciej wykona zadanie.
Metoda zabawowa  klasyczna
IV. Część końcowa
 Policz palce
Zabawa 3
Uczestnicy dobrani parami stojÄ… naprzeciwko siebie w zanurze-
uspokajajÄ…ca
niu do piersi. Jeden z pary wykonuje przysiad zanurzając głowę
pod wodą. Ręce trzyma wyciągnięte w górę  dłonie nad po-
wierzchnią wody. Stojący trzyma ręce pod wodą przed partnerem
i pokazuje mu np. 4 palce. Partner ma za zadanie policzyć liczbę
pokazywanych palców i pokazać tyle samo rękoma trzymanymi
nad wodą. Za prawidłowe wykonanie zadania ćwiczący otrzymu-
je 1 punkt. Po wynurzeniu się partnera następuje zmiana ról
w parach. Zabawę powtarza się określoną ilość razy (np. 6, 8).
Wygrywa ten z pary, który zdobędzie więcej punktów.
Metoda zabawowo-naśladowcza
Wyjście z wody. n Zbiórka, odliczanie, omówienie lekcji, po\egnanie 2
S. Owczarek, Korekcja wad postawy  pływanie i ćwiczenia w wodzie, Warszawa 1999.
42 Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
biblioteczka monograficzna

