KONSPEKT LEKCJI NAUKI O LITERATURZE DLA KLASY 4
Temat: Moja ojczyzna. Mój dom.
Szkoła Podstawowa nr 35 w Rybniku - Chwałowicach, klasa 4.
Prowadzący: Kinga Mańka
Samodzielna jednostka lekcyjna
Lekcja wprowadzająca w tematykę związaną z ojczyzną wszystkich Polaków i małą ojczyzną, czyli regionem śląskim.
Cele:
Poznawcze
Uczniowie poznaje pojęcie ojczyzny i malej ojczyzny.
Uczeń potrafi podać pełną nazwę swojej ojczyzny.
Uczeń wymienia i zna symbole narodowe swojego kraju.
Uczeń poprawnie zapisuje rzeczowniki własne.
Uczeń pokazuje na mapie granice swojego państwa, regionu.
Uczeń poznaje słowniki i pracę z nimi.
Kształcące
Kształcenie nawyków poprawnej pisowni oraz ładnego wysławiania się.
Kształcenie postawy patriotycznej związanej z tożsamością narodową i regionalną.
Kształcenie umiejętności pracy w zespole klasowym.
Uczeń analizuje i interpretuje utwór poetycki.
Wychowawcze
Rozbudzenie wyobraźni i kreatywności uczniów.
Dbanie o poprawność ortograficzną i czystość języka ojczystego.
Formy pracy:
praca jednostkowa
praca ze Słownikiem Języka Polskiego i Słownikiem wyrazów bliskoznacznych
próba dyskusji
praca z mapą
Metody pracy:
metoda problemowa: pogadanka;
metoda podająca: praca z podręcznikiem;
metoda poszukująca: rozmowa kierowana;
metoda zajęć praktycznych: ćwiczenia z podręcznika;
metoda oglądowa: mapa.
Środki dydaktyczne:
Słownik Języka Polskiego PWN;
Słownik Wyrazów Bliskoznacznych PWN
notatka z lekcji;
mapa fizyczna Polski
symbole narodowe: flaga, godło
OGNIWO WSTĘPNE
Czynności organizacyjne.
Wprowadzenie do tematu. Odczytanie uczniom fragmentu wiersza J. Kasprowicza „Rzadki na moich wargach”.
Rzadko na moich wargach -
Niech dziś to warga ma wyzna -
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna.
Nauczyciel pyta uczniów:
Jakie słowo jest najdroższym wyrazem dla podmiotu lirycznego?
Nauczyciel motywuje uczniów do odpowiadania na pytania poprzez pochwałę trafnie udzielonych odpowiedzi. (czas ok. 5 minut)
Podanie tematu lekcji: Moja ojczyzna, moja mała ojczyzna.
OGNIWO CENTRALNE
Po podaniu tematu lekcji nauczyciel zadaje uczniom pytanie:
Co to jest ojczyzna? - Uczniowie odpowiadają swobodnie w oparciu o wiadomości własne.
Nauczyciel prosi jednego z uczniów o wyszukanie w Słowniku języka polskiego definicji ojczyzny, tłumacząc przy tym jak korzystać ze słownika. Wraz z uczniami, na tablicy zostaje zapisana definicja słowa ojczyzna.
Jakimi innymi słowami możemy zastąpić wyraz ojczyzna? - uczniowie podają swoje pomysły, które są zapisywane na tablicy w formie schematu.
Kiedy uczniowie wyczerpią wszystkie swoje pomysły nauczyciel prosi o odszukanie hasła „ojczyzna” w Słowniku wyrazów bliskoznacznych. Wszystkie synonimy są zapisane na tablicy za pomocą schematu.
Jakie są symbole narodowe Polski?
Jakie mają one znaczenie dla każdego Polaka?
Uczniowie korzystając z własnej wiedzy odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela. Nauczyciel an tablicy zapisuje symbole narodowe i zwraca uwagę na poprawny zapis rzeczowników własnych.
Nauczyciel prosi jednego z uczniów o wskazanie na mapie granic Polski i pokazanie znanych mu regionów. Pyta uczniów jakie jeszcze znają regiony, szczególnie uwzględniony zostaje Śląsk.
Co znaczy wyrażenie „mała ojczyzna”?
Po udzieleniu przez uczniów odpowiedzi na pytanie nauczyciela, Rybnik i Śląsk zostaje nazwany małą ojczyzną. Nauczyciel zwraca uwagę an pisownię nazw mieszkańców kraju, regionu i miast.
(czas ok.20 minut)
OGNIWO KOŃCOWE
Uczniowie przepisują notatkę do zeszytu.
(czas ok. 10 minut)
Ustnie zostają sformułowane wnioski:
- Polska - ojczyzna wszystkich Polaków
- mała ojczyzna - mój region, miasto, dom
Nauczyciel zapisuje na tablicy zadanie domowe i krótko je omawia: Przyniosę na następną lekcję książki, pocztówki, ilustracje o swoim mieście.
Najaktywniejsi uczniowie nagrodzeni zostają „+”. Pożegnanie uczniów.
2